Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy nagrywanie czynności policji na akcji jest legalne? [zasady, przepisy]

Maciej Czerniak
Pamiętajmy: gdy jesteśmy świadkami wypadku najpierw pomagamy poszkodowanym!
Pamiętajmy: gdy jesteśmy świadkami wypadku najpierw pomagamy poszkodowanym! Grzegorz Olkowski
Policjanci rzucający na ziemię zatrzymanego czy szarpiący się z pijanym kierowcą są bohaterami filmów w sieci. Autorom tych nagrań nic nie grozi.

Policjanci w Grudziądzu ponad rok temu stali się bohaterami filmu umieszczonego w internecie.

Jeden z mieszkańców przekazał nagranie z nocnej interwencji nieumundurowanych funkcjonariuszy przy Armii Krajowej.
Na wideo zarejestrowanym z piętra domu widać policjantów, którzy obezwładniają młodego mężczyznę. Zatrzymany krzyczy, a jeden z policjantów przyciska go do ziemi i między innymi wykręca ręce. W tej sprawie trwa postępowanie dyscyplinarne.

BYDGOSZCZDOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Latem rok wcześniej natomiast portale społecznościowe obiegł film przedstawiający nerwową interwencję policji w centrum Bydgoszczy, przy 
ulicy Gdańskiej. Zatrzymany mężczyzna - jak podkreślali później policjanci - był poszukiwany listem gończym, a badanie wykazało w jego organizmie około 1,5 promila alkoholu. Zachowywał się agresywnie.

Przy policjantach usiłujących obezwładnić mężczyznę zaczął się gromadzić tłum gapiów. Ludzie nagrywali interweniujących mundurowych, a także praktycznie otoczyli ich. Padały obraźliwe hasła i wyzwiska pod adresem funkcjonariuszy, którym ostatecznie udało się zakuć zatrzymywanego. Tłumaczyli, że nie mieli wyboru, ponieważ mężczyzna nie wykonywał wydawanych mu poleceń.
Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie lekarze jednoznacznie stwierdzili, że nie choruje na epilepsję - co przedtem sugerowali niektórzy ze świadków

Temat filmowania policjantów wykonujących swoje obowiązki wraca przy okazji oświadczenia, jakie wygłosił Jarosław Zieliński, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odpowiedział on na interpelację zgłoszoną przez Marka Biernackiego, posła Platformy Obywatelskiej.

NAKŁO NAD NOTECIĄDOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Parlamentarzysta w pytaniu skierowanym do resortu pytał o kwestię ewentualnej karalności filmowania policjantów przy pracy.
„(...) znakomita większość publikowanych nagrań przedstawia w niekorzystnym świetle funkcjonariuszy, stając się często podstawą do formułowania daleko idących oskarżeń o niekompetencję, o luki w 
wyszkoleniu, wreszcie o umyślne popełnianie przez nich przestępstw” - czytamy w poselskiej interpelacji, o której poinformowała „Rzeczpospolita”.

Biernacki zapytał również, czy sprawy ujawniane przez obywateli w formie publikowanych w internecie nagrań są przedmiotem analizy przełożonych w policji.

Wiceminister stwierdził w odpowiedzi, że „w świetle obowiązujących przepisów” czynności podejmowane przez policję publicznie (legitymowanie, wykonywanie kontroli osobistej) nie są objęte zakazem rejestrowania.

Czym prędzej jednak - jak podaje rp.pl - uściślił: „... nagrywanie interweniujących policjantów nie może utrudniać wykonywania zgodnych z prawem czynności”.

W maju ujawnione zostały nagrania z zatrzymania w ubiegłym roku we Wrocławiu Igora Stachowiaka. Mężczyzna zmarł w komisariacie na wrocławskim Starym Mieście po tym, kiedy kilkakrotnie rażono go prądem z paralizatora.

Po ujawnieniu nagrań przez stację TVN zmienił się komendant wrocławskiego komisariatu, a także szef wojewódzkiej dolnośląskiej komendy.

Poseł Biernacki, zwracając się do Jarosława Zielińskiego, pytał również o to, czy policjanci przechodzą dokładne szkolenia z zakresu wykonywania podstawowych czynności służbowych. W odpowiedzi wiceszef resortu przyznał, że przygotowano specjalne filmy instruktażowe, które trafiły do komend wojewódzkich.

ŚWIECIEDOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

- Co do zasady filmowanie policjantów podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych w miejscu publicznym jest dozwolone - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzać, by po prostu nie utrudniać policjantom wykonywania obowiązków. Sytuacja, kiedy kilka osób filmuje policjanta, nie jest dla niego komfortowa, ale stanowi to pewnego rodzaju narzędzie społecznej kontroli nad policją.

W Toruniu ruszył proces gwałciciela. Więcej informacji na www.pomorska.pl/torun

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto