Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krwiodawstwo w Świeciu staje się coraz bardziej popularne. Ludzie chcą sobie pomagać

Agnieszka Romanowicz
Statuetkę za pomoc w krzewieniu idei PCK odebrał między innymi Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu
Statuetkę za pomoc w krzewieniu idei PCK odebrał między innymi Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu Janusz Pasternak
Krwiodawstwo w Świeciu się rozwija. Dziś na Dużym Rynku kolejna okazja do pomocy potrzebującym.

Wczoraj około godziny 11 w punkcie poboru krwi przy ul. Wojska Polskiego 173 w Świeciu zajęte były wszystkie stanowiska. Można tu oddać krew w każdy poniedziałek od godz. 8 do 12.

- Zawsze przychodzi około trzydziestu osób - mówi Lucyna Przybylińska odpowiedzialna za promocję w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

Zgodnie z harmonogramem i nie tylko

Poza punktem poboru krwi organizowane są akcje w autobusie, który w Świeciu parkuje na Dużym Rynku. Pierwsza akcja w tym roku odbędzie się dziś w godz. 13 - 17.

Zgodnie z harmonogramem kolejne akcje będą: 17 kwietnia, 21 sierpnia i 16 października.

- Planujemy też zbiórkę specjalną, podczas Dnia Bałabuna, który w tym roku odbędzie się 12 września - dodaje Janusz Pasternak, p.o. prezesa PCK w Świeciu.

Ostatnio odebrał on Kryształowe Serce - wyróżnienie przyznawane przez RCKiK w Bydgoszczy dla zasłużonych organizatorów i działaczy na rzecz honorowego krwiodawstwa. Janusz Pasternak od pięciu lat jest prezesem Klubu HDK przy Mondi Świecie, którego członkowie oddali łącznie 480 litrów krwi. Obecnie klub liczy 23 aktywnych członków, którzy oddają krew na cotygodniowych zbiórkach w Świeciu. Pan Pasternak oddał dotąd 56 litrów krwi.

Wyróżnili jego, ale i on, jako szef PCK w Świeciu, wręczał ostatnio statuetki wdzięczności Pawłowi Bednarskiemu, prezesowi ZGM w Świeciu (na zdjęciu) oraz Edmundowi Stannemu, prezesowi Spółdzielni Mleczarskiej „Świecka”.

Sponsorzy wpływają na dobry klimat wokół krwiodawstwa w Świeciu, które ma się dobrze. Chwali nas bydgoskie centrum.

- Ważną rolę w Świeciu odgrywa edukacja, którą od lat obserwujemy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu - mówi Lucyna Przybylińska. - Krew mogą oddawać tylko osoby pełnoletnie, a zatem młodzież ucząca się w dwóch ostatnich rocznikach szkoły ponadgimnazjalnej.

Mimo to w akcjach ZSP w Świeciu uczestniczy zwykle ok. 30 uczniów.

- A ostatnio (25 stycznia) było ich 47! - podkreśla Przy-bylińska. - Domyślam się, że nie bez znaczenia jest zwolnienie z lekcji. Przysługuje uczniowi tego dnia, którego oddał krew. Jednak korzyści z tego są budujące, bowiem wśród krwiodawców, którzy regularnie odwiedzają nasz punkt w Świeciu, jest wielu członków szkolnego klubu krwiodawców z ZSP.

Punkt dwa razy w tygodniu? Dopiero się przymierzają

Janusz Pasternak zakłada, że po wakacjach będzie jeszcze więcej możliwości oddawania krwi w Świeciu. Chodzi o pracę punktu poboru krwi. Miałby być czynny dwa razy w tygodniu, w tym raz po południu. - To na razie pomysł a nie plan, ledwo się przymierzamy - podkreśla Przybylińska.

Jednak PCK będzie dążyć do tej zmiany, z naciskiem na opcję popołudniową, wygodną dla pracujących. Z tego powodu dostosowane są też godziny pracy biura PCK w Świeciu. W lutym (14, 15, 19 i 28) w godz. 17-18.

INFO Z POLSKI - najważniejsze informacje z kraju - 01.02.2018

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto