Kujawianka Izbica Kujawska po rundzie jesiennej 4. ligi kujawsko-pomorskiej. Mimo kadrowej rewolucji 5. miejsce [podsumowanie]

Michał Arciszewski
W związku z dużą rewolucją kadrową jaka miała miejsce przed rundą jesienną, była to całkiem udana runda w wykonaniu piłkarzy Kujawianki Izbica Kujawska.

Po sezonie 2017/2018 z zespołem Kujawianki pożegnało się aż 9 zawodników, w tym kapitan izbickiej drużyny i najlepszy strzelec IV ligi kujawsko-pomorskiej – Kamil Kuropatwiński. Nowym szkoleniowcem zespołu z Izbicy Kujawskiej został doświadczony trener Wiesław Borończyk, który ostatnio prowadził Orlęta Aleksandrów Kujawski, a w przeszłości pracował m.in. w Elanie Toruń, Mieni Lipno, Lechu Rypin, Włocłavii Włocławek i Pogoni Mogilno.

Bez wątpienia przed trenerem Borończykiem czekało bardzo ciężkie zadanie powtórzenia wyniku z ubiegłego sezonu, biorąc pod uwagę fakt, iż drużyny odeszli kluczowi zawodnicy: Grzegorz Brzeziński, Kamil Kuropatwiński, Kamil Kwiatkowski, Filip Skupiński, Michał Żuchowski i Kamil Zieliński. W zamian ich włodarze z Izbicy Kujawskiej pozyskali nowych zawodników. Do zespołu Kujawianki dołączyli: Jakub Kuliński (Elana Toruń), Jan Kołodziejski, Filip Korpalski, Daniel Wiliński (Lider Włocławek), Kamil Niewiadomski (Łokietek Brześć Kujawski), Mateusz Janik (GKS Radziechowy-Wieprz). Do treningów po kontuzjach powrócili Kamil Mazurkiewicz i Przemysław Kowalski, a z wypożyczenia z Lidera Włocławek powrócił Mateusz Jędrzejewski. Kadrę Kujawianki uzupełnili jeszcze juniorzy: Filip Baranowski, Michał Miziołek i Dawid Wojciechowski.

Na półmetku sezonu zespół Kujawianki uplasował się na piątej pozycji w tabeli z dorobkiem 29 punktów i do lidera Unii Janikowo traci 7 punktów. Na swym koncie zanotował 8 zwycięstw, 5 remisów i poniósł 4 porażki, bilans bramkowy: 29:25. Najskuteczniejszym strzelcem zespołu okazał się Oleg Tabaka, który zdobył 8 bramek. Ponadto na listę strzelców wpisywali się jeszcze: Przemysław Kowalski (5), Łukasz Galanciak (4), Bartłomiej Mielczarek, Jan Kołodziejski (3), Damian Siek (2), a po jednym trafieniu zaliczyli: Filip Korpalski, Mariusz Cichowlas, Jakub Kuliński i Kamil Niewiadomski.

Piąta pozycja w tabeli izbickiej drużyny to duża zasługa kapitana zespołu Łukasza Galanciaka, który wystąpił we wszystkich 17 spotkaniach, zdobył 4 bramki i zaliczył kilkanaście asyst. Po odejściu Kamila Kuropatwińskiego to doświadczony pomocnik praktycznie przez całą rundę ciągnął grę Kujawianki i co najważniejsze nie miał spadku formy. Letni okres przygotowawczy był wyjątkowo krótki, a dodatkowo drużyna przeszła rewolucję kadrową. Zespół objął nowy trener, a z drużyny odeszło kilku kluczowych zawodników. W miejsce tych zawodników przyszli nowi młodzi piłkarze i potrzebny był czas na treningu na zgranie i zmianę stylu gry.

- Z meczu na mecz nasza gra wyglądała już coraz lepiej – mówi Łukasz Galanciak. Biorąc pod uwagę wszystkie zawirowania przed sezonem, a także potencjał chłopaków, uważam, że wyciągnęliśmy z tej rundy maksimum tego, na co było nas stać. Mam nadzieję, że rewanżowa runda rozgrywek będzie dużo lepsza w naszym wykonaniu – kończy nowy kapitan Kujawianki.

- Główną bolączką Kujawianki w rundzie jesiennej było odejście kilku kluczowych zawodników i ukończenie wieku młodzieżowca, co było widać w początkowych meczach sezonu. Uważam, że zarówno 5. miejsce w tabeli i zdobycz punktowa odzwierciedlają aktualny potencjał drużyny – mówi szkoleniowiec Kujawianki, Wiesław Borończyk. Należy się cieszyć przede wszystkim postępów jakie robią młodzieżowcy. Myślę, że wychowankowie klubu w krótkim odstępie czasu będą stanowić o sile tej drużyny – kończy doświadczony szkoleniowiec.

Pierwszy trening piłkarze Kujawianki mają zaplanowany na 14 stycznia 2019 roku.
W ramach przygotowań do rundy wiosennej rozegrają kilka spotkań kontrolnych: 9.02 – Mustang Ostaszewo, 14.02 – GKS Baruchowo, 16.02 – Zjednoczeni Trzemeszno, 09.03 – Ner Poddębice. W planach jest jeszcze rozegranie trzech spotkań kontrolnych, ale aktualnie dopinane są szczegóły.

Nie ma co ukrywać, że szanse na awans do wyższej klasy rozgrywkowej trochę się zmniejszyły, biorąc pod uwagę, że przed zespołem Kujawianki są takie firmy jak: Unia Janikowo, Orlęta Aleksandrów Kujawski, Pogoń Mogilno czy Sparta Brodnica. Z drugiej strony w piłce nożnej wszystko może się zdarzyć i jeśli włodarze z Izbicy Kujawskiej wzmocnią swój zespół, a drużyna solidnie przepracuje zimowy okres przygotowawczy, to nie jest wykluczone, że izbicznie będą w grupie pościgowej zespołów walczących o awans.

Kujawiak Lumac Kowal - Kujawianka Izbica Kujawska 2:2 w 1. kolejce 4. ligi [zdjęcia]

Kujawiak Kowal - Kujawianka Izbica Kujawska 2:2 (0:2)
Bramki: Hubert Szymczak (89), Dawid Kwiatkowski (90+3, głową) - Oleg Tabaka (15), Przemysław Kowalski (20)

INNE WYNIKI 1. KOLEJKI 4 LIGI KUJAWSKO-POMORSKIEJ. STRZELCY, TABELA - TUTAJ

Mecz 4. ligi Kujawiak Kowal - Kujawianka Izbica - gole

Kujawiak Lumac Kowal - Kujawianka Izbica Kujawska 2:2 (0:2)
Bramki: Szymczak (89), Kwiatkowski (90+3) - Tabaka (15), Kowalski (20).
Kujawiak: Wojnowski - M. Jakubowski, Markowski, Szablewski, Czerwiński - Szymczak, Malinowski (53. Lewandowski), Grube, W. Jakubowski - Kwiatkowski, Śmigiel (53. Shvets).

Kujawianka: M. Mielczarek - B. Mielczarek ż, Cichowlas, Janik, M. Biernacki - Jędrzejewski (83. Wiliński), Kuliński, Kołodziejski (46. Siek), Tabaka (61. S. Popieliński), Galanciak - Kowalski (67. Niewiadomski).

Początek sobotniego spotkania należał do gości z Izbicy Kujawskiej. Już w 4 minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jana Kołodziejskiego, Łukasz Galanciak głową uderzył ponad bramką. Trzy minuty później Łukasz Galanciak wzdłuż bramki zagrał do Mateusza Jędrzejewskiego, ale jego strzał wybronił Tomasz Wojnowski. Przewaga Kujawianki przyniosła efekt w 15 minucie. Jakub Kuliński zagrał do Michała Biernackiego, a ten dośrodkował w pole karne do Olga Tabaki, który z kilku metrów umieścił piłkę w siatce. Dosłownie minutę później zespół Kujawianki powinien podwyższyć wynik, ale Przemysław Kowalski przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem gospodarzy. Ten sam zawodnik zrehabilitował się cztery minuty później, gdzie przejął bezpańską piłkę i strzałem w prawy róg podwyższył wynik na 2:0. Dwie minuty później dali o sobie znać gospodarze, ale Hubert Szymczak przegrał pojedynek z Mateuszem Mielczarkiem. W 25 minucie ponownie zaatakowali piłkarze Kujawiaka, ale strzał Dawida Kwiatkowskiego z 20 metrów wylądował ponad bramką Kujawianki. Minutę później Mateusz Jędrzejewski z prawej strony boiska dośrodkował w pole karne, a tam Oleg Tabaka bardzo źle uderzył futbolówkę. W 35 minucie składną akcję przeprowadzili gospodarze, po której Dawid Kwiatkowski w idealnej sytuacji uderzył ponad bramką. Kilka chwil później bo błędzie Mateusza Mielczarka, Hubert Szymczak mając przed sobą praktycznie pustą bramkę źle uderzył futbolówkę w bardzo prostej sytuacji. Tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę Bartosz Śmigiel uderzył celnie na bramkę Mateusza Mielczarka.

Drugą połowę zdecydowanie lepiej rozpoczęli gospodarze. W 54 minucie Hubert Szymczak przegrał pojedynek z Mateuszem Mielczarkiem. W 62 minucie po składnej akcji zespołu z Kowala strzał Vitallego Shvetsa ponownie wybronił Mateusz Mielczarek. Minutę później kolejną groźną akcję stworzyli gospodarze. Maciej Lewandowski zagrał do Łukasza Grube, ale jego strzał minimalnie minął słupek bramki Kujawianki. W 66 minucie Witold Jakubowski uderzył obok lewego słupka. Goście w tym fragmencie gry wyraźnie się cofnęli i swoich szans szukali w kontratakach. W 68 minucie ponownie zaatakowali piłkarze Kujawiaka, ale strzał Dawida Kwiatkowskiego zablokowali obrońcy Kujawianki. Dwie minuty później groźnie zaatakowali goście z Izbicy Kujawskiej. Idealne podanie Łukasza Galanciaka wzdłuż bramki nie wykorzystał Kamil Niewiadomski, który z 3 metrów uderzył ponad bramką. W 72 minucie strzał Vitallego Shvetsa z rzutu wolnego wybronił Mateusz Mielczarek. Zdecydowana przewaga Kujawiaka w drugiej połowie przyniosła efekt w 89 minucie. Aktywny w tym spotkaniu Hubert Szymczak urwał się z prawej strony obrońcom Kujawianki i strzałem w długi róg pokonał Mateusza Mielczarka. W trzeciej minucie doliczonego czasu gry po faulu Damiana Sieka sędzia podyktował rzut wolny dla gospodarzy. Do piłki podszedł Łukasz Grube, który dośrodkował w pole karne, a tam najwyżej wyskoczył Dawid Kwiatkowski i strzałem głową ustalił wynik spotkania na 2:2.

Kujawiak Lumac Kowal - Kujawianka Izbica Kujawska 2:2 w 1. k...