Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleja drzew owocowych w Topolinku straciła najpiękniejszą jabłoń

Agnieszka Romanowicz
Drzewa po lewej już nie ma. Zostało wycięte w zeszłym tygodniu pod wjazd na pole. Dla miłośników nadwiślańskiej przyrody jest to wielki cios
Drzewa po lewej już nie ma. Zostało wycięte w zeszłym tygodniu pod wjazd na pole. Dla miłośników nadwiślańskiej przyrody jest to wielki cios Marek Wojciekiewicz
Aleja drzew owocowych, choćby najcenniejszych, może zostać wycięta co do drzewa. Przeciwdziałać temu próbuje sołtys Topolinka.

- W środę ekipa Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu wycięła jedno z najpiękniejszych drzew owocowych z alei jabłoni przy drodze powiatowej w Topolinku - informuje Hanna Wojciekiewicz, sołtys Topolinka. - Jabłoniowa aleja od lat jest znakiem rozpoznawczym tej miejscowości, zwłaszcza w czasie kwitnienia, gdy ściąga do Topolinka fotografików i malarzy szukających niezwykłych widoków - podkreśla pani sołtys.

Ustaliła ona, że do wycinki doszło na wniosek właściciela pola, który w tym miejscu planuje wjazd na swój grunt. Miłośnicy alei nie mogą się pogodzić się z jego argumentacją. Przekonują, że wjazd mógłby powstać tuż za wyciętym drzewem i że możliwe były inne rozwiązania. - Wystarczyłoby trochę dobrej woli, by kilkudziesięcioletnie drzewo - wciąż rodzące owoce - ocalało - komentują.

Objąć ochroną całą aleję

Drzewa owocowe nie są objęte ochroną. Można ją jednak ustanowić dla całej alei w Topolinku. Kilka lat temu przymierzał się do tego Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Tłumaczył przy tym, że aleja wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, ale przed przystąpieniem do nich trzeba ustalić właścicieli wszystkich drzew i uzyskać ich zgody.

- Część jabłoni jest w administracji Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, a część należy do właścicieli prywatnych - uściśla Pająkowski.

Postęp w sprawie alei ma być w tym roku. - W czerwcu będziemy obchodzić jubileusz naszego parku krajobrazowego i z tej okazji zamierzamy wprowadzić kilka zmian - zapowiada dyrektor. - Zajmiemy się nie tylko jabłoniami, ale też ogławianymi wierzbami i łąkami, na których wypasamy owce.

Już wiadomo, że aleja jabłoni może się skurczyć o kolejne drzewa.

- W związku z planem budowy ścieżki rowerowej do Topolna może dojść do wycinki większej liczby jabłoni. Najprawdopodobniej po prawej stronie, patrząc od Gruczna - dodaje Pająkowski.

- To zamieszanie wokół jabłoni powinno służyć między innymi temu, by uchronić aleję jabłoniową przed bezmyślną wycinką, a budowa ścieżki rowerowej, oczekiwanej przez mieszkańców i turystów, nie powinna temu przeszkodzić - przekonuje Hanna Wojciekiewicz.

Złożą wniosek do radnych

Dlatego sołtys planuje wystąpić do Rady Miejskiej w Świeciu o objęcie drzew ochroną w postaci zespołu przyrodniczo-krajobrazowego lub pomnika przyrody. Zalecają to Jarosław Pająkowski oraz Maria Dombrowicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy: - Krajobraz Doliny Dolnej Wisły zaliczany jest do priorytetowych, szczególnie cennych dla społeczeństwa - podkreśla Dombrowicz. - Ze względu na jego szczególne wartości przyrodnicze i kulturowe, kształtowane od XVI do początku XIX wieku przez osadników holenderskich, zasługuje na zachowanie, ale również i na potrzebę określenia zasad oraz warunków jego właściwego kształtowania.

Do złożenia wniosku o ochronę alei będą dokładna lokalizacja, gatunek i liczba drzew, uzasadnienie objęcia proponowaną formą ochrony przyrody. Większość informacji obiecuje przekazać Jarosław Pająkowski.

Warsztaty ceramiczne w Bydgoskim Centrum Sztuki

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto