Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co królowa Elżbieta II zjadłaby na Kociewiu? Z takich pytań może się narodzić regionalna kuchnia

Agnieszka Romanowicz ([email protected])
Janusz Wójtowicz / Polska Press Grupa
Projekt „Kuchnia kociewska dla każdego, czyli zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru Kociewia” zamknęła konferencja w Górnej Grupie. Kolejny raz przypomniano o tym, jak bardzo kuchnia spaja mieszkańców oraz, jak powstają regionalne potrawy.

Ciekawy przykład na budowanie kulinarnej tożsamości regionu podała dr Izabela Chudzyńska, antropolog jedzenia z WSG w Bydgoszczy.

Dotyczył on wizyty królowej Elżbiety II w Belize w 1985 r. To państwo w Ameryce Środkowej, które do 1981 r. było kolonią brytyjską. Swoją odrębność od Korony chciało podkreślić przed królową m. in. lokalną kuchnią. Po naradach podano więc na obiad pieczoną pakę. To gryzoń, którego mięso jest cenione przez lokalnych Indian. Królowa zjadała obiad z apetytem, ale po powrocie na Wyspy rozgorzała afera, jakoby poniżono Elżbietę II, podając jej na obiad szczura. Międzynarodowa dyskusja rozsławiła pakę i odtąd pieczona paka, nieznana dotąd w miastach Belize, stała się nie tylko narodowym daniem, ale też pożądanym w światowych restauracjach, pod nazwą „szczur królowej”.
- Tak powstają regionalne potrawy – wyjaśniała na konferencji dr Chudzyńska.
Uczestniczyły w niej również dr hab. Maria Pająkowska-Kensik, regionalistka, profesor UKW w Bydgoszczy, która mówiła o smakach i smaczkach ukrytych w kociewskich słowach oraz Gabriela i Ewa Firgon, właścicielki Karczmy „Pod Wygodą” w Suminie.
Do kuchni swojego dzieciństwa wróciła w GOKSiR Górna Grupa Mirosława Gołyska, przewodnicząca KGW Belno. W rozmowie z Piotrem Kończewskim wspominała wekowanie owoców na zimę, szczawiową z jajkiem, brukwiankę na gęsinie, pieczone ziemniaki z olejem rzepakowym i cebulą oraz szczupaka w galarecie, którego jej rodzina dostawała na Boże Narodzenie w zamian za indyka.
W konferencji uczestniczyły także Krystyna Gierszewska, prezes Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet oraz Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego.
Wykłady wszystkich prelegentów są na Youtube. W konferencji uczestniczyło ponad 50 osób, przede wszystkim regionaliści, wykładowcy akademiccy, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele samorządów instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Kiermasz świąteczny w Świeciu. Zobacz zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto