Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby ścięta choinka nie gubiła igieł? Sprawdź najlepsze domowe triki. Jak przedłużyć trwałość świątecznego drzewka?

Redakcja
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Boże Narodzenie najbardziej kojarzy nam się z zapachem pięknie ubranego iglastego drzewka. Świątecznie udekorowana choinka to najważniejszy bożonarodzeniowy symbol. Zależy nam więc, żeby przystrojone żywe drzewko szybko nie traciło igieł i cieszyło oczy przynajmniej do Święta Trzech Króli. Sprawdź, jak zadbać o ciętą choinkę, żeby dłużej zachowała świeżość. Koniecznie przetestuj te domowe triki.

Spis treści

Żywa choinka na Boże Narodzenie: kiedy kupować świąteczne drzewko? O tym warto pamiętać

Ubieranie choinki to jeden z najmilszych momentów w czasie przedświątecznych przygotowań. Ta niezwykła tradycja jest kultywowana prawie w każdym domu. Elegancko wystrojone choinkowymi ozdobami i kolorowymi światełkami drzewko to najważniejszy element świątecznej dekoracji domu.

Triki, żeby choinka się nie sypała
Zobacz, jak zadbać o ciętą choinkę, żeby zachowała świeżość. Pixabay.com

Większość z nas wybiera na Boże Narodzenie żywą choinkę, którą tworzy we wnętrzu wyjątkową atmosferę. Najczęściej kupujemy drzewko ścięte, które ustawiamy w domu na specjalnym stojaku. Niestety choinka pozbawiona korzeni, często szybko gubi igły i traci swoje walory wizualne. Najlepiej kupić choinkę ciętą kilka dni przed Bożym Narodzeniem, żeby mieć pewność, że podczas świąt będzie się nienagannie prezentowała. Świeże drzewko poznamy po tym, że ma elastyczne, gęste i giętkie oraz intensywnie zielone gałązki, warto więc zwrócić na to uwagę podczas zakupu.

Najlepiej aż do Wigilii przechowywać ścięte drzewko w pozbawionym światła i chłodnym miejscu (np. na tarasie, w garażu czy piwnicy). Pamiętajmy, żeby tuż po zakupie zdjąć z iglaka siatkę, żeby poszczególne gałęzie się nie zdeformowały. Koniecznie zadbajmy o to, żeby choinka miała dostęp do wody. Najlepiej wstawić ją więc do pełnego, stabilnego wiadra.

Najtrwalsze wg opinii ekspertów są jodły kaukaskie, a najszybciej zmarnieje świerk pospolity i kłujący. Warto wiedzieć, że jodła pospolita praktycznie nie traci igieł, bo nawet gdy zaczną wysychać, nadal mocno trzymają się gałązek.

Jak zadbać o ściętą choinkę w domu? Co zrobić, żeby drzewko nie gubiło igieł?

  1. Po przyniesieniu świątecznego drzewka do mieszkania czy domu najpierw skróćmy jego pień o 3-4 cm, nie usuwając kory i wstawmy na kilka godzin do wiadra z ciepłą wodą, dzięki czemu choinka dobrze się nawodni.
  2. Następnie umieśćmy bożonarodzeniowe drzewko w specjalnym stojaku, do którego regularnie będziemy dolewać wodę.
  3. Zadbajmy o odpowiednie ulokowanie choinki we wnętrzu. Świąteczne drzewko nie może stać w sąsiedztwie grzejnika, pieca czy kominka, a temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w okolicy 20 stopni Celsjusza.
  4. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pokoju, w którym stoi choinka i zadbajmy o prawidłową wilgotność.
  5. Choinka musi być regularne nawadniana, najlepiej podlewajmy ją mieszanką wody i cukru. Wystarczy, że rozpuścimy 3 łyżki białego proszku w 1,5 litra wody, a drzewko dłużej zachowa świeżość. Zamiast cukru możemy wykorzystać sól w tej samej proporcji. Oba środki spożywcze zadziałają jak naturalny nawóz.
  6. Korzystaj wyłącznie z lampek choinkowych w technologii LED, które nie tylko są energooszczędne, ale też się nie nagrzewają i nie wysuszają gałązek.
  7. Podczas wieszania ozdób choinkowych zachowajmy umiar, żeby nie nadwyrężać iglastych gałązek.
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zrobić, żeby ścięta choinka nie gubiła igieł? Sprawdź najlepsze domowe triki. Jak przedłużyć trwałość świątecznego drzewka? - RegioDom.pl

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto