Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czosnek można wyhodować nie tylko z ząbków. Wykorzystaj „nasiona”, czyli cebulki powietrzne z kwiatów. Sprawdź, kiedy siać czosnek

Katarzyna Józefowicz
W kwiatostanach czosnku jadalnego tworzą się tzw. cebulki powietrzne. Można je posadzić i wykorzystać do uprawy.
W kwiatostanach czosnku jadalnego tworzą się tzw. cebulki powietrzne. Można je posadzić i wykorzystać do uprawy. pixabay.com
Czosnek jadalny najczęściej uprawia się z ząbków, które sadzi się jesienią lub wiosną. Ale nie jest to jedyna możliwość, bo jeśli czosnek zakwitnie, można wykorzystać cebulki powietrzne, które powstają w kwiatach (czasem bierzemy je za nasiona). Radzimy, kiedy i jak je posiać oraz jakie cebulki wybrać. Sprawdź, czy to opłacalna metoda uprawy czosnku i na co zwrócić uwagę.

Spis treści

Czosnek jadalny (czosnek zwyczajny) w ogrodzie najczęściej uprawiany jest z podzielonych na ząbki cebul, które wiosną lub jesienią sadzi się do gruntu. Warzywo można też jednak uprawiać z cebulek powietrznych, jakie tworzą się na szczycie pędów kwiatostanowych u kwitnących odmian ozimych (odmiany wiosenne, nazywane też jarymi, nie kwitną). Te cebulki bywają uważane za nasiona, jednak nimi nie są.

Polecamy też: Wiosenne sadzenie ząbków czosnku. Kiedy i jak zrobić to dobrze?

Kwitnący czosnek dostarczy cebulek powietrznych

Czosnki kwitnące sadzi się do gruntu jesienią (od połowy września do połowy października), a plony zbiera w kolejnym sezonie wczesnym latem (w lipcu). Zanim jednak do tego dojdzie, rośliny się ogławia, czyli usuwa z nich pędy kwiatostanowe, bo to sprzyja wzrostowi cebulek podziemnych. Jeśli jednak liczymy na cebulki powietrzne, zabiegu nie przeprowadzamy i pozwalamy roślinom zakwitnąć. Wtedy w kwiatostanach rozwijają się cebulki powietrzne, które po dojrzeniu zbiera się i wykorzystuje do dalszej uprawy.

Jakie zalety mają cebulki powietrzne czosnku?

Cebulki powietrzne można sadzić do gruntu podobnie jak ząbki, ale do uprawy należy wybierać jedynie te największe i najdorodniejsze (o średnicy powyżej 1,5 cm), bo tylko z nich rozwiną się dostatecznie duże, podzielone na ząbki cebule, nadające się do zbioru. Cebulki powietrzne wydają się niewielkie, dlatego niechętnie z nich korzystamy, jednak wbrew pozorom już w pierwszym roku po posadzeniu mogą dać naprawdę zadowalające plony. Ponadto taki sposób uprawy czosnku pozwala uzyskać rośliny bardziej odporne na choroby.

Jakość cebulek powietrznych czosnku

Warunkiem powodzenia uprawy czosnku z cebulek powietrznych jest jednak ich jakość, która jest w dużym stopniu uzależniona od pogody. Jeśli lato jest wilgotne i zimne, cebulki powietrzne nie mają dobrych warunków do rozwoju, dlatego później źle się przechowują, a posadzone do gruntu słabo się ukorzeniają lub przemarzają zimą. Z kolei podczas ciepłego i suchego lata, w kwiatostanach czosnków tworzą się mocne i silne cebulki, które po posadzeniu dobrze się ukorzeniają i wydają mocne, zdrowe rośliny. Na siłę kiełkowania cebulek powietrznych mają też wpływ warunki ich przechowywania. Jeśli po zbiorach będziemy przechowywać cebulki w ciepłym miejscu (ok. 15-20°C), po posadzeniu do gruntu będą kiełkować lepiej od tych, które były przechowywane w chłodzie (0-5°C).

Kiedy siać czosnek? Terminy sadzenia cebulek powietrznych

Podobnie jak ząbki czosnku, cebulki powietrze można sadzić w dwóch terminach: wiosną i jesienią. Jeśli zdecydujemy się na uprawę wiosenną, cebulki przechowujemy do czasu sadzenia w kwiatostanach, gdyż wyłuskane stają się bardziej podatne na choroby. Trzeba jednak wiedzieć, że wiosenna uprawa czosnku z cebulek powietrznych obarczona jest sporym ryzykiem (cebulki są bardziej podatne na choroby i mogą źle się ukorzeniać lub obumierać, a uzyskane z nich plony są mniejsze, z większą ilością cebulek niepodzielonych na ząbki), dlatego poleca się jesienny termin, czyli od połowy września do połowy października.

Sadzenie cebulek powietrznych czosnku. Głębokość i rozstawa

Jesienią cebulki czosnków sadzi się do gruntu podobnie jak ząbki. Umieszcza się je na głębokości ok. 5 cm, w rzędzie co 5-10 cm (w zależności od wielkości cebulek) i zachowując odległość miedzy rzędami ok. 20-30 cm. Choć cebulki wydają się mniejsze od ząbków, nie należy sadzić ich zbyt gęsto, gdyż wtedy trudniej będzie im rozwinąć duże, podzielone na ząbki cebule. Posadzone jesienią cebulki zdążą do zimy się ukorzenić i uodpornić na chłody, a w kolejnym sezonie wydadzą zdrowe i dorodne rośliny oraz dostatecznie duże podziemne cebule.

Czosnek z cebulek powietrznych. Warunki uprawy

Oczywiście chcąc doczekać się obfitych zbiorów, cebulkom, podobnie jak ząbkom, musimy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, a więc posadzić je na ciepłym i słonecznym stanowisku oraz w żyznym, spulchnionym, przepuszczalnym i lekko wilgotnym podłożu, które przed sadzeniem zostało dodatkowo wzbogacone w składniki pokarmowe za pomocą kompostu lub mączki bazaltowej (nie zawiera azotu, więc może być stosowana jesienią). Stanowisko pod uprawę czosnków nie może być też wcześniej zajmowane przez inne rośliny z rodziny cebulowych, gdyż sprzyja to rozwojowi wspólnych chorób. Czosnki przez cały sezon wegetacyjny należy też systematycznie odchwaszczać, a w razie suszy również podlewać. Rośliny można też wyściółkować, co zapobiegnie rozwojowi chwastów i nadmiernemu wysychaniu podłoża.

Kiedy zbierać czosnek wyhodowany z cebulek powietrznych?

Zbiory w uprawie czosnków z cebulek powietrznych wysadzanych jesienią, przypadają zwykle na lipiec, natomiast sadzonych wiosną na sierpień i początek września.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czosnek można wyhodować nie tylko z ząbków. Wykorzystaj „nasiona”, czyli cebulki powietrzne z kwiatów. Sprawdź, kiedy siać czosnek - RegioDom.pl

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto