Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na pluskwy. Jak wyglądają pluskwy, skąd się biorą, jak się ich pozbyć i co zrobić po ugryzieniu?

Redakcja Strona Zdrowia
Redakcja Strona Zdrowia
Zobacz w galerii jak pozbyć się pluskiew domowych, które lubią bytować w łóżkach i atakują w nocy ludzi
Zobacz w galerii jak pozbyć się pluskiew domowych, które lubią bytować w łóżkach i atakują w nocy ludzi Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pluskwy domowe mogą być niebezpieczne dla człowieka. Ich ukąszenia trudno się goją. Zobacz jak się pozbyć pluskiew i co zrobić po ich ugryzieniu.

Spis treści

Jak wygląda pluskwa?  

Pluskwa jest niewielkim owadem, o długości 5-7 mm, zazwyczaj owalnym kształcie. Nie ma skrzydeł. Ma spłaszczone ciało pokryte włoskami. Dorosłe osobniki są koloru żółtawo-brunatnego. Po spożyciu krwi zmieniając barwę na mahoniowo-brunatną. Pluskwa posiada trzy pary odnóży wyposażone w pazurki, za pomocą których przyczepia się do skóry człowieka. Czułki na głowie są wrażliwe na zapach i ciepłotę ciała. Pomagają pasożytowi lokalizować ofiary. Narząd gębowy kłująco-ssący pozwala im wysysać krew ludzką. Pluskwy żyją kilka miesięcy. Szybko się rozmnażają. Samice składają nawet 10-12 jaj dziennie. Cykl rozwoju owada trwa 1-2 miesiące.

Gdzie występują pluskwy domowe?

Pluskwy występują w miejscach, w których przebywa wiele osób np. hotele czy kina. Do domu możemy je przynieść na ubraniu, z bagażem czy zakupami „z drugiej ręki”. Zwykle bytują w łóżku. Należy regularnie sprawdzać pościel i materac, czy nie ma w nich owadów, jaj i rdzawych odchodów, które sygnalizują obecność pluskiew. Wydzielają one też mdłą woń zbliżoną do kolendry czy zepsutych malin. Pluskwy mają tzw. gniazda w ciemnych, najczęściej odizolowanych miejscach.

Zobacz w galerii jak pozbyć się pluskiew

Domowe sposoby na pozbycie się pluskiew

  • regularne i częste pranie pościeli w temperaturze minimum 60°C
  • pokrowiec ochronny na materac, który możemy prać w wyższych temperaturach
  • częste wietrzenie
  • pranie odzieży bezpośrednio po powrocie z wyjazdu
  • regularne odkurzanie i mycie podłóg
  • naturalne aromaty goździków i kurkumy

Najskuteczniejszą metodą pozbycia się pluskiew będzie dezynsekcja przy pomocy specjalnych preparatów wykonana przez profesjonalną firmę.

Pluskwy mogą wytrzymać nawet 2 miesiące bez pożywienia, mają dobrze ukryte gniazda, szybko się rozmnażają, więc domowe sposoby mogą być niewystarczające i długotrwałe. Warto zadbać o profilaktykę - sprawdzać i odkurzać szpary oraz szczeliny, listwy przypodłogowe, gniazdka elektryczne, obrazy, dywany, meble w okolicy łóżka. W podróży zamykajmy walizkę. Pierzmy w wysokich temperaturach pościel. Warto też uszczelnić mieszkanie, pozbyć się zbędnych szpar i szczelin.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?  

Pluskwy atakują w porze nocnej. Najczęściej w fazie głębokiego snu (między godz. 24 a 5 rano). Zazwyczaj wybierają odsłonięte części ciała – ręce, nogi, plecy, szyja i twarz. Ukąszenie nie jest bolesne. Owad wstrzykuje enzym zawierający substancję przeciwbólową. Po ukąszeniu pojawiają się zmiany skórne – najpierw czerwone plamki o średnicy około 5 mm, następnie płaskie bąble lub grudki o średnicy około 2-6 cm. Nazywane są pokrzywką grudkową.

Objawy po ukąszeniu pluskwy:

  • zmiany skórne
  • intensywny świąd
  • obrzęk
  • gorączka
  • pokrzywka
  • trudnościami ze snem

Co zrobić po ugryzieniu pluskwy?

Zmiany skórne powinny samoistnie ustąpić w ciągu 1-2 tygodni. Świąd można łagodzić smarując ślad po ukąszeniu maścią lub kremem zawierającymi glikokortykosteroidy. Można też stosować leki przeciwhistaminowe. Jeśli dojdzie do zainfekowania skóry w wyniku rozdrapywania ran, może być potrzebna konsultacja z lekarzem i doustny antybiotyk. Istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego u bardzo niewielkiej grupy osób, w wyniku licznych ugryzień. Podawana jest im domięśniowo adrenalina. 

Czytaj w serwisie
Domowe sposoby na ukąszenia owadów Zobacz jak złagodzić ból, pieczenie i swędzenie
Tak na organizm działa aloes Aloes ma szerokie zastosowanie, ale trzeba umieć go stosować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Domowe sposoby na pluskwy. Jak wyglądają pluskwy, skąd się biorą, jak się ich pozbyć i co zrobić po ugryzieniu? - Golub-Dobrzyń Nasze Miasto

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto