Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziecko idzie do szkoły – jak urządzić pokój młodego ucznia

AIP
Pokój małego dziecka zazwyczaj jest urządzany w taki sposób, by maluch miał swobodny dostęp do najczęściej używanych zabawek i mógł do woli oddawać się ulubionym rozrywkom. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole. Wtedy jego pokój trzeba odpowiednio przearanżować, by znalazło się w nim miejsce nie tylko na zabawę, ale też kącik do nauki.

Biurko – kluczowy element pokoju ucznia

W pokoju młodego ucznia biurko jest najważniejszym elementem wystroju wnętrza, dlatego odpowiednie ustawienie tego mebla jest niezwykle istotne. To właśnie przy biurku, dziecko odrabia lekcje, uczy się, ale też korzysta z komputera. Jeśli mebel będzie ustawiony tuż przy oknie, światło padające na ekran komputera światło będzie się odbijać od jego powierzchni, tym samym utrudniając naukę. Może to dodatkowo sprawić, że wzrok będzie szybko się męczył. Dlatego jednym z czynników, które determinują gdzie powinno stać biurko, jest dobry dostęp do światła słonecznego, ale w taki sposób, by nie oślepiało dziecka, ani by to nie zasłaniało sobą jego źródła. Jeśli dziecko na co dzień posługuje się prawą ręką, biurko w jego pokoju powinno być ustawione lewym bokiem do słońca, zaś w przypadku dzieci leworęcznych – prawym.

Inną ważną kwestią jest wysokość biurka – musi być dostosowana do wzrostu dziecka. Biurko młodego ucznia powinno mieć od 100 do 120 cm wysokości i od 60 do 90 cm głębokości. Ponieważ dzieci w wieku szkolnym szybko rosną, najlepszym rozwiązaniem jest zakup biurka z regulowaną wysokością. Można również wybrać model z możliwością ustawienia kąta nachylenia, co z pewnością pomoże dziecku zachować odpowiednią postawę.

Dobrze jest wybrać biurko wyposażone w liczne półki i szuflady. To pomoże zachować odpowiedni porządek i umieścić wszystkie najpotrzebniejsze zeszyty, książki i inne przybory pod ręką. Przydatne będą również różnego rodzaju organizery na drobne elementy oraz tablica korkowa, na której będzie można umieszczać ważne notatki i zdjęcia. Przy biurku nie może zabraknąć krzesła. Optymalny będzie model z możliwością regulacji wysokości. Należy zwrócić uwagę na to, by nogi dziecka, kiedy siedzi, były zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni, a jego kręgosłup wyprostowany.

Wolna przestrzeń – do swobodnej zabawy

Pojemne pudełka, albo duża skrzynia to miejsca, które idealnie sprawdzą się do przechowywania zabawek. Trzeba też pamiętać o pozostawieniu na podłodze wolnej przestrzeni, na której będzie można układać klocki czy grać w planszówkę – puszysty dywanik w wesołe wzory zapewni komfort podczas zabawy. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w pokoju tablicy, z arkuszami papieru. Dzięki niej, młody człowiek będzie mógł rozwijać swoją kreatywność.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym też miewają gości – żeby mogły ich swobodnie przyjmować, warto pomyśleć o zaaranżowaniu w ich pokoju kącika ze stolikiem i krzesełkami.

Miejsce do spania i przechowywania w jednym

Kombajn to w terminologii aranżacji wnętrz, potocznie, mebel wielofunkcyjny, który – w zależności od pomieszczenia, może mieć różne zastosowanie: stać się platformą roboczą, łóżkiem, barkiem czy szafą. To sprawia, że stanowią praktyczne rozwiązanie do pokoju dziecka, szczególnie wtedy, gdy do dyspozycji jest niewielki metraż. Umieszczone na górze łóżko, na które maluch wspina się po specjalnej drabince to marzenie niejednego dziecka. Taki mebel to nie tylko frajda dla najmłodszych, ale też oszczędność miejsca – w dolnej części mebla, można przechowywać ubrania, książki czy zabawki i mieć do nich wygodny dostęp. Rodzice, którzy nie chcą kupować kombajnu, powinni pamiętać o tym, że łóżko dla dziecka musi być dostosowane do jego wzrostu. W tym przypadku, idealną opcją wydają się modele rozsuwane, które rosną wraz z dzieckiem. Przy łóżku malucha przyda się też lampka, dzięki której dziecko będzie mogło poznawać nowe lektury.

Niezbędne oświetlenie

Remontując mieszkanie lub wykańczając nowe: https://www.develia.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/warszawa/w-sprzedazy, należy pomyśleć o optymalnym rozmieszczeniu oświetlenia, również w pokoju ucznia. Najważniejsze jest, rzecz jasna, oświetlenie centralne. Jakie wybrać? Tradycyjną, wiszącą lampę sufitową, reflektory na szynach lub oświetlenie ukryte w podwieszanym suficie – to najczęściej spotykane rozwiązania. Warto również kupić dwie lampki – na biurko i szafkę nocną. Obie świetnie sprawdzą się podczas nauki – uczniowie często odkładają odrabianie lekcji na ostatnią chwilę i czytają podręczniki tuż przed snem. Między innymi dlatego lampka na biurko powinna mieć ruchome ramię, które ułatwi korzystanie z niej w różnych sytuacjach. Praworęczni powinni mieć lampkę postawioną z lewej strony, by pisząca ręka nie rzucała cienia na tekst. Odwrotnie jest w przypadku dzieci leworęcznych.

Urządzając pokój dla ucznia, warto pamiętać nie tylko o wygospodarowaniu miejsca na strefę do nauki, ale też zaplanowaniu przestrzeni do zabawy i odpoczynku. Jak się okazuje, nie trzeba dysponować dużą powierzchnią, by pogodzić ze sobą wszystkie wymienione strefy. Jest wiele pomysłowych rozwiązań, które łączą w sobie kilka funkcji jednocześnie. Dobrym przykładem jest kombajn, który służy zarówno do spania, jak i przechowywania.

Partner akcji
ELIM - ŚWIECKA SZKOŁA JĘZYKOWA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto