Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Trzech Kultur w Jeżewie. To już jego szósta edycja

Agnieszka Romanowicz
W tym roku tematem przewodnim była droga, która wiedzie do różnych miejsc i krajobrazów.
W tym roku tematem przewodnim była droga, która wiedzie do różnych miejsc i krajobrazów. SP Jeżewo
W Jeżewie spotkali się ludzie, których droga doprowadziła do powiatu świeckiego. Przybyli bohaterowie poprzednich edycji Festiwalu: Mary Kanini z Kenii i Ola Kulikowska z Syberii, dziś obywatelki polskie. Był też Islam z Czeczenii, odnoszący sukcesy w sztukach walki, gdzie reprezentuje Polskę.

VI Festiwal Trzech Kultur w Jeżewie nosił tytuł „W drogę”. - Jak co roku adresowany był do wszystkich, którym bliska jest idea Polski tolerancyjnej, otwartej na dialog, wolnej od stereotypów i mentalnych granic - uzupełnia Jolanta Piekarska, polonistka z SP Jeżewo i pomysło-dawczyni wydarzenia.

W tym roku tematem przewodnim była droga, która wiedzie do różnych miejsc i krajobrazów. - I choć czasem jest wyboista i pełna zakrętów, to ludzie pakują walizki i ruszają w świat. Zawsze z nadzieją, że droga doprowadzi ich do lepszego życia - mówi Piekarska.

W Jeżewie spotkali się ludzie, których droga doprowadziła do powiatu świeckiego. Przybyli bohaterowie poprzednich edycji Festiwalu: Mary Kanini z Kenii i Ola Kulikowska z Syberii, dziś obywatelki polskie. Był też Islam z Czeczenii, odnoszący sukcesy w sztukach walki, gdzie reprezentuje Polskę.

Goście, którzy pierwszy raz uczestniczyli w Festiwalu, to Mołdawianie: matka Elena Doban, która pracuje w Osiu w firmie „Gzella” oraz jej córka - Michaela - dziewięciolatka, uczennica szkoły w Osiu. - Michaela przyjechała do Polski w sierpniu, nie znała słowa po polsku. Dziś mówi płynnie, jest bardzo dobrą i pilną uczennicą - podkreśla Piekarska.

Dla Eleny Polska jest szansą na lepsze życie. Jej miesięczna pensja w Mołdawii wynosiła ok. 700 zł brutto, a ceny tam niemal porównywalne z polskimi.

Drugą część spotkania wypełniły życzenia dla Polski z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Za pomocą Skype składali je Litwini, Ukraińcy, Rosjanie. - Były dowcipne, uroczyste, muzyczne, taneczne. Wszystkie serdeczne, podkreślające to, co nas łączy - relacjonuje Piekarska.

Dzięki Oksanie, Ukraince z Delatyna, która była gwiazdą ubiegłorocznego Festiwalu, Jeżewo ma w Delatynie wielu przyjaciół. - Może, jako gmina nawiążemy z nimi współpracę? Przekażemy wójtowi mały folderek informacyjny - zapowiada Piekarska.

Sponsorem Festiwalu była firma Seito z Torunia oraz Rada Rodziców SP Jeżewo i Klub Seniora „Piękne lata” z Jeżewa.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto