Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ich sprzęt pomoże wykryć raka skóry. Uczniowie z Grudziądza, Świecia, Torunia potrzebują tylko naszych głosów

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wiktoria Sadowska z Grudziądza (na zdjęciu od lewej), Bogdan Jabłoński z Torunia oraz Oliwia Raniszewska ze Świecia zbudowali urządzenie wspomagające  domową diagnostykę zmian skórnych
Wiktoria Sadowska z Grudziądza (na zdjęciu od lewej), Bogdan Jabłoński z Torunia oraz Oliwia Raniszewska ze Świecia zbudowali urządzenie wspomagające domową diagnostykę zmian skórnych Nadesłane
Oliwia Raniszewska ze Świecia, Bogdan Jabłoński z Torunia i Wiktoria Sadowska z Grudziądza zbudowali urządzenie wspomagające domową diagnostykę zmian skórnych. Chcą je rozwijać, ale do tego potrzebują naszej pomocy. Niewielkiej.

Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska są uczniami Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Swoje urządzenie - nazwane skin preventer - zgłosili do Konkursu E(x)plory przeznaczonego dla młodych naukowców. Aby znaleźć się w jego finale, potrzebują naszych głosów. I to szybko, bo głosowanie kończy się już w poniedziałek 20 czerwca, o g. 23.59 .

Zbudowali prototyp skin preventera

- Przejęliśmy się problemem lekceważenia profilaktyki zdrowotnej przez wiele osób - o początkach projektu opowiada Wiktoria Sadowska z Grudziądza.

Młodzi ludzie zaprojektowali i zbudowali prototyp urządzenia, które wspomaga diagnostykę zmian skórnych, związanych np. z rakiem czy boreliozą.

Badanie wykonane przez to urządzenie jest nieinwazyjne i mało skomplikowane, bo sprzęt rozpoznaje chorobę na podstawie zrobionego zdjęcia. A o wyniku badania informuje zapalając odpowiednią diodę. Wszystko to sprawia, że obsługa skin preventera jest na tyle prosta, że może się on znaleźć w każdym domu i z powodzeniem być stosowany przez laików.

Skin preventer zaprojektowany i wykonany przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
Skin preventer zaprojektowany i wykonany przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Nadesłane

- W tej chwili skuteczność urządzenia wynosi około 74 proc., ale dążymy do tego, aby ją zwiększyć - wyjaśnia Wiktoria.

Młodzi ludzie zgłosili swój projekt do konkursu E(x)plory. W etapie regionalnym, gdzie o nominacji decydowało jury, miejsca w finale nie zdobyli, ale... Wciąż mają jeszcze szanse na to, aby się w nim znaleźć, jeśli tylko ich projekt zdobędzie najwięcej głosów internautów. Konkurencja jest bardzo duża, bo o jedno miejsce rywalizuje kilkadziesiąt projektów przygotowanych przez uczniów liceów oraz techników z całej Polski.

- Wejście do finału i zdobycie nagrody da nam możliwość rozwijania naszego projektu - mówi Wiktoria.

Ale, aby się tak stało młodzi ludzie potrzebują głosów, które można oddawać jeszcze do poniedziałku na stronie internetowej konkursu TUTAJ

Konkurs E(x)plory to szansa dla młodych talentów

Zwycięzca głosowania internautów zostanie ogłoszony 21 czerwca 2022. Wybrany projekt weźmie udział w finale konkursu E(x)plory, który jest zaplanowany na październik.

W konkursie E(x)plory młode talenty zawalczą o:

  • stypendia na rozwój projektów ufundowane przez Grupę LOTOS S.A., które wynoszą – I miejsce - 10 tysięcy złotych, II – 7 tysięcy złotych, III – 5 tysięcy złotych
  • nagrody finansowe za projekty innowacyjne społecznie - 3 tysiące złotych
  • akredytacje na wyjazdy międzynarodowe (m.in. na konkurs Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych)
  • udział w programach mentorskich i stażowych

O miejsce w finale konkursu rywalizuje kilkadziesiąt projektów z całej Polski.

Grudziądzanie z Zespołu Szkół Technicznych już są w finale konkursu

Przypomnijmy, że regionalny etap konkursu E(x)plory wygrał duet Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu, którzy zaprezentowali modularny łazik kosmiczny. Oni miejsce w finale już mają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ich sprzęt pomoże wykryć raka skóry. Uczniowie z Grudziądza, Świecia, Torunia potrzebują tylko naszych głosów - Grudziądz Nasze Miasto

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto