Kiedy nowy wójt w Warlubiu? Czy dotychczasowy, Krzysztof M., wraz z prawomocnym wyrokiem utracił mandat?

Agata Kozicka
Agata Kozicka
Gmina Warlubie potrzebuje nowego wójta. Będą wybory?
Gmina Warlubie potrzebuje nowego wójta. Będą wybory? google.maps.pl
Wygaśnięcie mandatu wójta następuje z mocy prawa. Wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w którym podtrzymano decyzje sądu pierwszej instancji w zakresie pięcioletniego zakazu zajmowania przez Krzysztofa M. dotychczasowego wójta Warlubia, stanowisk w organach wykonawczych samorządu terytorialnego oznacza automatycznie wygaśnięcie jego mandatu. Konieczne będą w gminie Warlubie nowe wybory.

Wygaśnięcie mandatu wójta następuje automatycznie z mocy prawomocnego wyroku sądu, zgodnie z którym osoba będąca wójtem traci prawo wybieralności.

Odpis wyroku sądu dotyczący Krzysztofa M. trafi, prawdopodobnie na dniach, do przewodniczącej rady gminy Warlubie, do wojewody i do komisarza wyborczego.

Mandat wójta wygasa wraz z prawomocnością wyroku, ale informacja o tym...

Adam Dyla, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy: - Dopiero kiedy Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy zapozna się z treścią odpisu orzeczenia sądu wydanego w tej sprawie może wydać ewentualne obwieszczenie o wygaśnięciu mandatu wójta z mocy wyroku.

- Ale obwieszczenie nie będzie powodowało wygaśnięcia mandatu, a pełni jedynie funkcję informacyjną o tym, co stało się w momencie wystąpienia przesłanki do wygaśnięcia mandatu - dodaje Dyla.

Czyli w skrócie, jeszcze raz, jeśli wczorajszy wyrok sądu jest przesłanką do wygaśnięcia mandatu, to wygasł on w momencie jego uprawomocnienia, czyli w momencie ogłoszenia, 5 października.

- Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji, jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów - podaje dyrektor Dyla.

Gdy nie ma wójta - ogłaszane są nowe wybory

W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta to także Prezes Rady Ministrów zarządza wybory przedterminowe. Zarządza się je i przeprowadza w ciągu 90 dni od daty wygaśnięcia tego mandatu... - Przy czym terminy wykonania czynności wyborczych określonych w kalendarzu wyborczym mogą być krótsze od przewidzianych w Kodeksie wyborczym - dodaje Adam Dyla.

Państwowa Komisja Wyborcza i właściwy miejscowo komisarz wyborczy organizują i sprawują nadzór nad przeprowadzeniem wyborów. Przeprowadzeniem zajmuje się natomiast gminna komisja wyborcza i obwodowe komisje wyborcze, czyli organy wyborcze powoływane w związku z zarządzonymi wyborami.

Kadencja potrwa do końca kadencji pozostałych wójtów

Nowy wójt uzyska mandat, który pełnić będzie do końca trwania kadencji wynikającej z wyborów samorządowych ogólnokrajowych, czyli do 2023 roku.

Trwa głosowanie...

Jak zarządzano dotychczas gminą Warlubie?

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy nowy wójt w Warlubiu? Czy dotychczasowy, Krzysztof M., wraz z prawomocnym wyrokiem utracił mandat? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie