Koperta dla niepełnosprawnych przy ogrodzeniu policji w Chełmnie niezgodna z przepisami! Apele policji bez odzewu burmistrza. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Pracownicy skierowani przez Urząd Miasta Chełmna namalowali niewłaściwych rozmiarów kopertę dla niepełnosprawnych. Tuż przed nosem policjantom. Ci, włącznie z komendantem, apelują o skorygowanie błędnego oznakowania, ale pisma - od marca 2020 roku - pozostają bez odzewu
Pracownicy skierowani przez Urząd Miasta Chełmna namalowali niewłaściwych rozmiarów kopertę dla niepełnosprawnych. Tuż przed nosem policjantom. Ci, włącznie z komendantem, apelują o skorygowanie błędnego oznakowania, ale pisma - od marca 2020 roku - pozostają bez odzewu Rafał Przybylski
Udostępnij:
- Kopertę dla niepełnosprawnych - przed płotem Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie - wymalowano nieprzepisowo - mówi Czytelnik. Zlecił to Urząd Miasta Chełmna. Wiceburmistrz mówi, że wie o problemie od 2 tygodni, a policja - że już w 2020 roku pisemnie prosiła o poprawne oznakowanie. Pisma zostały bez odpowiedzi z Urzędu Miasta, a błędu - za wąskiej koperty - też nikt nie poprawił.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

- Proszę zerknąć na kolejny absurd drogowy w Chełmnie - mówi nasz informator. - Chodzi o parking przy ul. Świętojerskiej i jego oznakowanie. Na tym parkingu - między szkołą muzyczną a komendą policji - jest wyznaczone miejsce z niebieską kopertę dla niepełnosprawnych i znakiem, na którym narysowano wózek inwalidzki. To miejsce powinno mieć minimum 3,6 m szerokości i 5 m długości. A nie ma. Jak niepełnosprawny na wózku, który przyjechałby tu choćby małym osobowym autem, miałby z niego wyjąć wózek? Gdzie by go wcisnął?

Pytania wysyłamy do KPP w Chełmnie i do Urzędu Miasta Chełmna. Interesuje nas, czy policja w Chełmnie ten błąd dostrzegła, interweniowała - gdzie i kiedy? Czy odbiorca korespondencji odpowiedział, przedstawił termin, w którym dokona zmiany na prawidłowe oznakowanie zgodne z rozporządzeniem MIiB? Kto odpowiada za niewłaściwie umieszczony znak koperty - czy ten malunek, jego techniczne proporcje, były z policją konsultowane?

Jak powinna wyglądać koperta dla niepełnosprawnych?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017r. zmieniło rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku przepisy wprowadzają nowe wymiary miejsc parkingowych jakie obowiązują przy projektowaniu miejsc postojowych. Według obowiązującego przepisu miejsce dla samochodów wykorzystywanych przez osoby niepełnosprawne powinny mieć szerokość 3.6 m i długość 5 m, natomiast w przypadku miejsc usytuowanych wzdłuż jezdni - szerokość 3.6 m i długość 6 m.

Z KPP w Chełmnie wyjaśnienia otrzymujemy. Okazuje się, że policjanci w marcu i czerwcu 2020 roku wysłali pisma do Urzędu Miasta Chełmna, w których pytali m.in. o to, kiedy magistrat zajmie się usunięciem nieprawidłowego oznakowania. Oba pisma nie doczekały się ani odpowiedzi ani rozwiązania problemu. Temat poruszał też, na Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa, komendant KPP Chełmno. Nie było tam jednak zapraszanego burmistrza Chełmna. Po naszej interwencji w dniu 22 listopada br. w tej sprawie, ponownie pismo z policji trafiło do magistratu.

- Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych na parkingu pomiędzy budynkiem Policji a szkołą muzyczną na ul. Świętojerskiej nie spełnia wymogów określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa - potwierdza asp. Tomasz Zieliński, specjalista jednoosobowego stanowiska ds. prasowo-informacyjnych w KPP w Chełmnie. - W związku z tym, do Urzędu Miasta Chełmna wysłaliśmy dwie notatki z ujawnionych nieprawidłowości – 30.03.2020 i 9.06.2020 roku. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi w tej sprawie. Komendant powiatowy policji w Chełmnie zgłosił również przedstawiony problem staroście chełmińskiemu.

Odpowiedzi z Urzędu Miasta Chełmna na razie nie otrzymaliśmy. Temat podjął jednak, podczas wczorajszej (24.11.2021) sesji Rady Miasta Chełmna, wiceburmistrz.

- Ja mam świadomość istnienia tego problemu od dwóch tygodni - zapewniał Piotr Murawski. - W tym miejscu jest oznakowanie poziomie i pionowe, wymalowane na nasze zlecenie przez naszych pracowników. Teraz jest skandal, że przed policją jest niewymiarowa koperta dla niepełnosprawnych. Możemy ją usunąć i wytyczyć w innym miejscu.

Wiceburmistrz stwierdził, że taka sytuacja jest od ośmiu lat, a "ktoś" próbuje przypisać ją nowo rządzącym.

- Przecież przepisy co do wielkości koperty dla niepełnosprawnych zmieniły się w 2018 rok - stwierdza Czytelnik. - To nowe władze zleciły teraz - gdy już obowiązują inne przepisy niż przed 2018 rokiem - odmalowanie koperty niezgodnie z przepisami, ale zwalają na innych. Ciekawe też, co stało się z korespondencją z policji w Urzędzie Miasta Chełmna? Poza tym, gdyby burmistrz Artur Mikiewicz uczestniczył w spotkaniach Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa, na które jest imiennie zapraszany, to o problemie by wiedział.

- Tak, jak burmistrz nie jest zainteresowany uczestnictwem w Radzie Społecznej Szpitala tak i na Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa trudno go wypatrzeć - mówi jeden z uczestników Komisji. - Nie pamiętam czy go na niej widziałem, może raz. Widocznie nie interesują go poruszane tematy dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców, a wysłać tam nikogo za siebie nie może, bo to zaproszenia imienne. Zastanawiam się, czy burmistrz - mimo monitów policji - nie zmieniając niewłaściwego oznakowania koperty dla niepełnosprawnych celowo próbuje narazić komendanta policji na ośmieszenie? Bo jako doktor psychologii ma chyba świadomość w jakiej sytuacji stawia szefa policji w Chełmnie przed jego przełożonymi, policjantami, społeczeństwem zlecając namalowanie mu niemal pod drzwiami niezgodnego z przepisami prawa znaku?

My czekamy na odpowiedzi z Urzędu Miasta Chełmna na pytanie, kto i w jakim terminie dokona zmiany na prawidłowe oznakowanie zgodne z rozporządzeniem MIiB i kto za poprawienie tego błędnego oznakowania zapłaci? Czy stanowisko postojowe, jego techniczne proporcje, były z kimś konsultowane i zyskały akceptację?

W magistracie złamano przepisy? Policja i Starostwo nie otrzymali projektów

Zarówno w KPP Chełmno, jak i w Starostwie Powiatowym w Chełmnie projektów organizacji ruchu do zatwierdzenia im nie przedstawiono.

- Przed każdym ustawieniem nowego znaku lub gdy zachodzą zmiany wynikające z przepisów prawa dotyczące oznakowania - trzeba je nam przedłożyć - mówi starosta chełmiński Zdzisław Gamański. - Nie mamy takiej dokumentacji z Urzędu Miasta Chełmna. W mieście zrobili to na własną rękę. Gdyby zrobili tak, jak nakazują przepisy, to urzędnicy Starostwa zauważyliby, że zaplanowana do wymalowania na niebiesko koperta dla niepełnosprawnych jest zbyt wąska. Nie mogą tłumaczyć się tym, że miejsce postojowe dla niepełnosprawnych było tam wcześniej. Było, ale wymalowane zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie