Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Andrzej Regent jest prawdziwym kustoszem kościoła w Topolnie, bardzo znaczącego dla kultury

Agnieszka Romanowicz
Wymiana dachówki, realizowana  pod koniec 2013 r., gdy szalał huragan Ksawery, spędzała księdzu sen z powiek
Wymiana dachówki, realizowana pod koniec 2013 r., gdy szalał huragan Ksawery, spędzała księdzu sen z powiek Marek Wojciekiewicz
Kapituła konkursu "Dziedzictwo wieków" nagrodziła ks. Andrzeja Regenta, proboszcza parafii w Topolnie, medalem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego "Hereditas Saeculorum" w roku 2015, za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków. Ks. proboszcz odbierze go 13 września.

To prestiżowe wyróżnienie otrzymał na wniosek Towarzystwa Ochrony Krajobrazu Kulturowego "Sukcesja".
- 33 lata pracy ks. Andrzeja Regenta, poświęconej cennym zabytkom sprzed 330 lat, ocalonym dla przyszłych pokoleń, zasługują niewątpliwie na uhonorowanie medalem "Hereditas Saeculorum" - podkreśla Lidia Dobrowolska, prezes "Sukcesji". - Ksiądz Andrzej Regent prowadzi prace systematycznie, programowo i zgodnie z najlepiej rozumianą sztuką konserwatorską. Poza udziałem finansowym tej malutkiej parafii w kosztowne prace, pozyskiwał fundusze zewnętrzne i partnerów. Jego współpraca ze służbami konserwatorskimi układa się wzorowo.

We wniosku do kapituły działającej przy marszałku, "Sukcesja" wyliczyła najważniejsze dokonania ks. proboszcza dla zachowania "małej Częstochowy" w Topolnie:

W latach 1991-1995 przeprowadzony został remont kapitalny dachu kościoła, kruchty i dwóch wieżyczek, remont kostnicy i wnętrza kościoła z wymianą sufitu w nawie, malowaniem ścian i wymianą schodów na chór muzyczny. Otoczenie kościoła zabezpieczono drenażem odwadniającym i kanalizacją deszczową.

W latach 1996-2007 wykonano prace restauratorskie XVII-wiecznego wyposażenia kościelnego, w tym ołtarza głównego, 2 ołtarzy bocznych, ambony, 2 konfesjonałów oraz 11 witraży. Wyposażono kościół w nowe ławki i urządzenie automatyki zasłaniania cudownego obrazu NMP oraz rozpoczęto remont muru przykościelnego, ukończony w roku 2011.

W latach 2010-2012 przeprowadzono remont instrumentu organowego z 1900 roku, prace konserwatorskie elementów snycerki prospektu organowego z 1695 roku oraz restaurację XVII-wiecznej chrzcielnicy.

W latach 2013-2014 wykonano prace konserwatorskie balustrady chóru obejmujące jej polichromię, 5 rzeźb figuralnych biskupów i diakonów oraz 6 olejnych przedstawień na płótnie.

- Ksiądz Regent, jak dobry gospodarz, sukcesywnie przywraca blask kolejnym elementom wyposażenia świątyni, nie pozwalając sobie na mierność od początku projektu do jego zakończenia - zaznacza Lidia Dobrowolska. - Rezultaty są zdumiewające. Wchodząc do tego małego kościółka, niczym do wielkiego muzeum pełnego śladów dawności i autentyczności upewniamy się, że ks. Regent jest prawdziwym kustoszem tego miejsca, tak bardzo znaczącego dla kultury ze względu na związki z historią i sztuką paulińską, której analogiczne przykłady znajdujemy pośród skarbów Jasnej Góry.

Poza konserwacją zabytkowych elementów świątyni, ks. Regent zadbał też o nowe pokrycie dachu i ogrzewanie kościelnych ławek zimą.

Warto dodać, że 12 września, w godz. 12 - 15, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Kulturowego "Sukcesja" organizuje w kościele w Topolnie wykład ks. Andrzeja Regenta pt. "Paulińskie skarby sztuki sakralnej w Topolnie". Będzie też koncert na organach z 1900 r. Zagra Marcin Łęcki, zaśpiewa Anna Łęcka (sopran koloraturowy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto