Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie murem za Ukrainą. Tu można pomóc w naszym regionie

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Dary zebrane we Włocławku przy Chmielnej
Dary zebrane we Włocławku przy Chmielnej WA
W całej Polsce trwają akcje wsparcia dla osób z Ukrainy. Poniżej prezentujemy listę punktów pomocy w województwie kujawsko-pomorskim.

W ostatnich dniach rośnie zainteresowanie pomocą dotkniętym wojną obywatelom Ukrainy. W województwie kujawsko-pomorskim powstały liczne punkty, do których mogą zgłaszać się osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia.

Pomoc dla Ukrainy: Bydgoszcz

Mieszkańcy Bydgoszczy mogą zaoferować Ukraińcom i Ukrainkom pomoc m.in. dot. zakwaterowania. Mogą zgłaszać się także tłumacze, psychologowie władający językiem ukraińskim. Potrzeby są na bieżąco aktualizowane dlatego warto zgłaszać się z każdą inicjatywą. Jak informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, w formularzu (dostępny TUTAJ) należy wskazać formę pomocy: rzeczowa, finansowa, lokalowa, tłumaczenia, pomoc prawna i medyczna, transport, edukacja i inne. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: [email protected].

Zbiórki charytatywne darów w Bydgoszczy prowadzone są w następujących punktach:

Stadion Zawiszy przy ul. Gdańskiej 163 - dojazd od strony sali konferencyjnej (duży parking przed stadionem). Punkt czynny codziennie w godz. 10-20.

Bydgoski oddział PCK (26-27 lutego): ul. Warmińskiego 10, czynny jeszcze w niedzielę, 27.02. w godz. 10-15. Przyjmowane dary: materiały opatrunkowe, rękawiczki, maseczki jednorazowe, żywność długoterminowa, środki higieny osobistej, prześcieradła, śpiwory, łóżka polowe, koce, nowe ręczniki.

Dodatkowo, na stronie Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie na Facebooku przekazywane są najpilniejsze i najważniejsze informacje dotyczące pomocy. Zostały tam stworzone grupy tematyczne, gdzie każdy może zgłosić chęć konkretnej pomocy lub poinformować, czego potrzebuje.

Obywatele Ukrainy mogą także uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Udzielają jej:

  • Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński, tel. 792 588 810 lub 667467150. Adres mailowy: [email protected]
  • Fundacja EMIC (www.emic.com.pl), tel. 507412653 w godz. 8-16; tel. 506681307 w godz. 15-21 oraz tel. 52 58 58 822).

Pomocy psychologicznej dorosłym i dzieciom udzielają:

  • Marta Zawadzka: 513 564 164
  • Iryna: 575 049 198
  • Dmytro: 575 049 931

Dane kontaktowe do adwokatów z Okręgowej Rady Adwokackiej pozostających w gotowości do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz obywateli Ukrainy dostępne są na oficjalnym serwisie Bydgoszczy: www.bydgoszcz.pl.

Nie bez wsparcia pozostaną także zwierzęta z Ukrainy. Pomoc im deklaruje OTOZ Animals. Pracownicy są w pełnej gotowości, aby jechać po zwierzęta na polsko-ukraińską granicę, a także by przywieźć im karmę i leki. Osoby, które mogą zaoferować prom i kotom z Ukrainy dom tymczasowy, mogą zgłosić się na adres: [email protected].

Jak poinformował podczas sobotniej (26.02.) konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, w Bydgoszczy utworzony został także punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy. Jest on zlokalizowany na dworcu PKP. Wszyscy, którzy przekroczą granicę, będą mieli okazję uzyskać w nich wszelkie informacje dotyczące dalszych dróg postępowania - gdzie dana osoba powinna się zgłosić, by uzyskać pomoc medyczną, schronienie, wyżywienie i wszelkie potrzebne wsparcie. Osoby, które nie będą miały możliwości transportu, zostaną przewiezione do poszczególnych miejsc.

Pomoc dla Ukrainy: Toruń

W Toruniu uruchomiona została baza wolontariacka. Osoby zainteresowane włączeniem się do wolontariatu powinny wysłać e-mail na adres: [email protected]. W wiadomości należy podać swoje imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz informacje na temat zakresu możliwej pomocy. Baza prowadzona jest przez Urząd Miasta Torunia we współpracy z Centrum Wsparcia Biznesu.

Włodarz Torunia Michał Zalewski przypomina również, iż w poniedziałek, 28 lutego, rozpocznie się zbiórka pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy oraz dla mieszkańców Łucka – partnerskiego miasta Torunia na Ukrainie.

- W ramach zbiórki czekamy przede wszystkim na produkty pierwszej potrzeby: środki higieny osobistej, bieliznę, pieluchy, koce, śpiwory, ciepłą odzież dla dzieci i dorosłych - wymienia prezydent Michał Zalewski. - Katalog potrzebnych rzeczy może zostać rozszerzony, o ile zajdzie taka potrzeba.

Dary przekazywane w ramach zbiórki powinny być nowe lub w bardzo dobrym stanie. Punkty zbiórek:

  • miejskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (w godz. 8-17),
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR, ul. Skłodowskiej-Curie 80F (całodobowo),
  • główna siedziba MOPR, ul. Słowackiego 114 (w godz. 7.30-15.30),
  • Rejon Pomocy Środowiskowej I MOPR, ul. Mickiewicza 30 (w godz. 7.30-15),
  • Rejon Pomocy Środowiskowej II MOPR, ul. Poznańska 95 (w godz. 7.30-15),
  • Rejon Pomocy Środowiskowej III MOPR, ul. Fałata 34/36 (w godz. 7.30-15),
  • Rejon Pomocy Środowiskowej IV MOPR, ul. Rydygiera 30/32 (w godz. 7.30-15).

Obywateli Ukrainy mogą uzyskać informacje na temat możliwości uzyskania pomocy po przekroczeniu granicy i dalszego pobytu w kraju poprzez kontakt z uruchomioną przez UMT infolinią (+48 47 721 75 75) oraz na specjalnej stronie internetowej www.ua.gov.pl.

Pomoc dla Ukrainy: Inowrocław i Janikowo

Z kobietami Ukrainy solidaryzuje się Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław, które zorganizowało zbiórkę żywności, środków opatrunkowych, leków i odzieży.

Odzew jest ogromny, a pierwszy transport na granicę Polski z Ukrainą wyrusza już w poniedziałek. Pozostałe dary zostaną przekazane organizacjom, które tym się zajmują. Akcja cały czas trwa. Zainteresowanych współpracą odsyłamy do pani Beaty Szafrańskiej, szefowej Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław: tel. 500 490 559.

Na oryginalny pomysł wpadła społeczność Szkoły Podstawowej nr 14 w Inowrocławiu. Zachęca mieszkańców, by zamawiali jedzenie u mamy jednej z uczennic. - Pani Natalia pochodzi z Ukrainy, w której zostali członkowie jej rodziny. Pomaga im finansowo i aby to robić, musi zarabiać. Zamówmy więc pierogi w jej restauracji! - apelują w SP 14. Restauracja "Pierogi Chinkali pani Natalii" mieści się przy ulicy Królowej Jadwigi 1 w Inowrocławiu.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wystosował apel do wszystkich mieszkańców oraz inowrocławskich przedsiębiorców. Miasto tworzy bazę dodatkowych miejsc noclegowych dla Ukraińców uciekających przed wojną. Liczy na wsparcie mieszkańców i przedsiębiorców. Osoby, które mogą udostępnić takie miejsca, proszone są o kontakt: 52 355 52 83 lub [email protected].

Apel do mieszkańców wystosował również burmistrz Janikowa Andrzej Brzeziński. Chce on pomóc ukraińskim uchodźcom, którzy trafią do miasta. - Wierzę, że serca mieszkańców Janikowa są i będą otwarte, tak jak to wielokrotnie udowadnialiście - podkreśla burmistrz. Gmina Janikowo przygotowała kilka tymczasowych lokali zastępczych dla uchodźców z Ukrainy. Andrzej Brzeziński prosi mieszkańców Janikowa o pomoc w umeblowaniu tych mieszkań. Osoby, które chcą włączyć się w akcję, proszone są o kontakt z burmistrzem: [email protected].

Pomoc dla Ukrainy: Chojnice, Czersk

W Chojnicach powstała zbiórka dla Korsunia - partnerskiego miasta Chojnic na Ukrainie. Do punktu, zlokalizowanego przy ul. Świętopełka 3, przekazywać można następujące dary: środki medyczne, środki pierwszej potrzeby jak śpiwory, koce, termosy, latarki, akumulatory i żywność (np. puszki). Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w soboty w godz. 8-13.

W pomoc angażuje się także Promocja Regionu Chojnickiego przy ul. Stary Rynek 4. Tam utworzony został Powiatowy Punkt Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy. Potrzebne są: wyposażenie sanitarne, środki ochrony osobistej, sprzęt elektryczny i sprzęt dla strażaków z Korsunia.

Kontakt z Powiatowym Punktem Zbiórki "Pomoc Ukrainie w Chojnicach" możliwy pod nr. tel.: 725 701 096 oraz 501 650 362 (również dla osób porozumiewających się w języku ukraińskim).

Pomoc dla Ukrainy organizuje również Czerskie Centrum Wolontariatu wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą z Czerska, OSP Czersk, GCK w Czersku. Zbierane są niezbędne artykuły, w tym m.in.: koce, śpiwory, środki higieniczne (m.in. pieluchy, podpaski, chusteczki nawilżane, papier toaletowy, itp.), materiały opatrunkowe, a także tzw. suchy prowiant, odzież - także dla dzieci (czysta, niezniszczona). Zbiórka ma miejsce w Gminnym Centrum Kultury w Czersku, ul. Szkolnej 11.

Także w Tucholi trwają prace nad kwestiami organizacyjnymi, dzięki którym sposób przekazywania pomocy uchodźcom będzie uporządkowany. Adres sztabu to: [email protected] - tam można wysyłać informacje, jakiej pomocy chciałoby się udzielić. Zbiórka żywności i rzeczy odbędzie się w poniedziałek i we wtorek (28.02-1.03) godz. 11-18, w Caritasie w Tucholi (wejście od strony dużego parkingu przy ul. Garbary, za plebanią).

Pomoc dla Ukrainy: Rypin

Powiat rypiński zabezpieczył 117 miejsc dla uciekających przed wojną. W związku ze spodziewanym przybyciem uchodźców z Ukrainy, w sobotę 26 lutego obradował Powiatowy Sztab Kryzysowy w Rypinie, który zdecydował o uruchomieniu zbiórki. Podstawowe artykuły można przynosić od poniedziałku 28 lutego, w godz. 8-20, do budynku głównego Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej.

Potrzebne są:

  • kubki, talerze, sztućce jednorazowe,
  • termosy, kubki termiczne,
  • kawa, herbata, cukier,
  • woda, soki, napoje, tubki typu „kubuś” dla dzieci itp.,
  • artykuły spożywcze z długim terminem ważności, np. konserwy,
  • orzechy, bakalie,
  • batony energetyczne,
  • podstawowe środki ochrony osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, itp.),
  • baterie, ładowarki do telefonów, powerbanki,
  • nowe koce, ręczniki, śpiwory.

Osoby, które chciałyby przyjąć uchodźców do swoich domów, proszone są o deklarację woli na adres: [email protected]. Należy podać imię i nazwisko, numer telefonu, adres, liczbę osób, jaką może przyjąć jedna rodzina.

Pomoc dla Ukrainy: Włocławek

W pomoc włącza się również Włocławek i okolice. Przy ulicy Chmielnej, w budynku po Wyższej Szkole Informatyki, trwa zbiórka darów. Uwaga! Nie należy przywozić już koców, odzieży i ręczników. Tych artykułów jest już dość.

Potrzebne są natomiast:

  • pieluszki jednorazowe,
  • odzież dla dzieci od 2 miesięcy do 16. roku życia,
  • mleko modyfikowane,
  • herbata, kawa, woda mineralna, żywność,
  • artykuły higieniczne - chusteczki, podpaski,
  • czajniki, przedłużacze, sztućce,

a także oferty możliwości zakwaterowania dla kobiet i dzieci.

Pojawiło się wiele oddolnych inicjatyw, związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zostały one zebrane i uporządkowane na dedykowanej stronie facebookowej: https://www.facebook.com/W%C5%82oc%C5%82awek-dla-Ukrainy-102848195682661
Pod tym adresem znaleźć można informacje o akcjach pomocowych: dowiedzieć się gdzie, kiedy i w jakich godzinach można przekazywać we Włocławku dary dla uchodźców.

Pomoc dla Ukrainy: Grudziądz

Zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców z Ukrainy zorganizowała grupa znajomych z Grudziądza. Na polsko-ukraińską granicę odjechał już pierwszy bus, wypełniony niezbędnymi towarami. W planach są kolejne transporty.

Rzeczy przyjmowane są w kilku miejscach w mieście:

  • Lamkowska Nieruchomości, ul. Groblowa 4/1,
  • Salon Optyczny Warto widzieć, ul. Chełmińska 69,
  • Yasumi - Waryńskiego 32-36
  • Pracownia Fryzur M.D Polewka, ul. Legionów 32.

Potrzebna jest odzież, przede wszystkim zimowa i jak najlepszej jakości, bielizna (najlepiej nowa), pościele, poduszki, koce, a także różne artykuły higieniczne i dziecięce (na przykład: pieluchy, chusteczki nawilżane, podpaski, ręczniki, koce, mleko dla niemowląt, słoiczki z pokarmami dla dzieci).

Pomoc dla Ukrainy: powiat chełmiński

W powiecie chełmińskim prowadzona jest zbiórka sprzętu strażackiego dla strażaków z Ukrainy.

Zapotrzebowanie, które otrzymała strona polska obejmuje:

  • Kamery termowizyjne,
  • Agregaty prądotwórcze (o mocy co najmniej 400 kVA),
  • Węże pożarnicze 32 mm, typu T,
  • Węże pożarnicze 51 mm, typu T,
  • Węże pożarnicze 77 mm, typu T,
  • Agregaty pompowe o wydajności co najmniej 600 l/min, z kompletem węży,
  • Prądownice,
  • Motopompy o wydajności nie mniejszej niż 600 l/ min z kompletem węży,
  • Agregaty prądotwórcze o mocy 100 - 150 kV,
  • Odzież specjalna typu NOMEX (może być z napisem PSP),
  • Strażackie buty specjalne,
  • Hełmy strażackie,
  • Rękawice strażackie,
  • Rękawice ochronne dla ratowników,
  • Kominiarki pod hełmy strażackie,
  • Torby medyczne typu PSP R-1.

Sprzęt pożarniczy zbierają strażacy do poniedziałku 28 lutego 2022 roku do godz. 12 w komendach miejskich/powiatowych PSP i do godz. 15 w komendach wojewódzkich PSP.

W Chełmnie trwa także zbiórka darów. Dary można przekazywać do kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36 w poniedziałek w godz. 8-15:30, we wtorek w godz. 8-18 oraz w środę w godz. 8-18. Jeżeli ktoś chce przyjąć rodziny z Ukrainy u siebie w domu zgłosić to może do Stanisława Łańca pod nr tel. 510043250. Należy podać szczegóły: termin (od kiedy dostępne), adres, liczba pokoi oraz informacje, do kiedy goście mogą pozostać.

Do zbiórki organizowanej przez Chełmno przyłącza się Gmina Chełmno. Dary można przynosić do Urzędu Gminy w: niedzielę w godz. 17-19, poniedziałek w godz. 7.15-15.15, wtorek w godz. 7.15-16.15 oraz w środę w godz. 7.15-15.15.
Osoby, które nie mają możliwości dostarczenia darów do UG Chełmno mogą kontaktować się także z KGW Kolno Czerwone Szpilki. Nr tel.: 502462064 (Katarzyna Głuszko) oraz 696423710 (Monika Michoń).

W Brzozowie punkt zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy znajduje się w remizie OSP przy ul. Bydgoskiej. Telefon kontaktowy: 602 369 852.

Z kolei w Lipienku (gm. Lisewo) w sklepie GS jest oznakowany karton, do którego można wkładać przekazane dary. Chęć przekazania wsparcia można zgłaszać do sołtysa (nr tel. 504203172) oraz do strażnicy OSP Lipienek.

Zbiórkę dla potrzebujących z Ukrainy organizuje unisławski GOK i strażacy z OSP Unisław. Potrzebne są wyłącznie nowe rzeczy, z terminem przydatności. Lista poniżej:

  • gaza medyczna,
  • bandaż jałowy,
  • bandaż gipsowy,
  • nożyczki taktyczne,
  • środki przeciwbólowe,
  • opaski uciskowe taktyczne,
  • opatrunki hemostatyczne,
  • śpiwory,
  • lornetki,
  • latarki (w tym czołówki),
  • stacje radiowe,
  • apteczki typu NATO (survivalowe),
  • ubrania męskie ciemne (wszystkie rozmiary), w tym: skarpetki, bielizna, swetry lub bluzy, kurtki (zimowe lub przejściowe), spodnie,
  • papier toaletowy, serwetki antybakteryjne, mydło w płynie, płyn antybakteryjny,
  • koce, karimaty,
  • puszki mięsne, rybne,
  • batony: energetyczne, proteinowe.

Osoby zainteresowane pomocą proszone są o kontakt z dh Karolem Sikorą, tel.: 600325953. W razie potrzeby organizatorzy oferują odbiór darów od darczyńców.

Wsparcie dla Lwowa deklarują także strażacy z OSP Lisewo i 5. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z Lisewa im. Franciszka Bielińskiego.

Potrzebne są:

  • materace, karimaty,
  • łóżka składane,
  • koce ciepłochronne,
  • śpiwory,
  • koce,
  • poduszki, pościel,
  • ręczniki,
  • ubrania i płaszcze przeciwdeszczowe,
  • wiadra domowe,
  • beczki na 20/30/40/60 litrów,
  • środki do mycia ciała, pasty do zębów i szczoteczki,
  • pieluchy i podpaski,
  • ręczniki papierowe;
  • antyseptyki,
  • maski wielokrotnego użytku i jednorazowego użytku;
  • apteczki, środki opatrunkowe,
  • grzebienie,
  • bielizna damska, męska i dziecięca,
  • ręczniki z mikrofibry,
  • zastawa stołowa wielokrotnego użytku;
  • baterie,
  • świece,
  • latarki;
  • woda,
  • batony energetyczne,
  • suszone owoce,
  • orzechy,
  • żywność w puszkach,
  • płatki błyskawiczne.

Pomoc dla Ukrainy: powiat sępoleński

Możliwość przyjęcia ponad 700 uchodźców przy współpracy z prywatnymi podmiotami z branży turystycznej zadeklarowały już samorządy powiatu sępoleńskiego. Dodatkowo, prowadzone są liczne formy pomocy dla potrzebujących z Ukrainy. Na profilach facebookowych organizacji społecznych, firm prywatnych z terenu powiatu sępoleńskiego ogłaszane są lawinowo zbiórki darów i in.

Zbiórkę podstawowych artykułów, które pomogą obywatelom Ukrainy w pierwszych dniach pobytu, rozpoczęło sołectwo Komierowo. Potrzebne są między innymi środki czystości oraz produkty żywnościowe. Osoby chętne do pomocy proszone są o kontakt z sołtysem pod numerem telefonu 697 419 706.

W działania na rzecz Ukrainy zaangażowała się także firma Phenix w Sępólnie Krajeńskim, organizując zbiórkę i transport najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy, którzy wiele godzin czekają w kolejce, by bezpiecznie przekroczyć granicę. Wśród najpilniejszych potrzeb są: koce, karimaty, ciepła odzież, gotowe posiłki, przekąski dla dzieci itp. Mieszkańcy, którzy chcą wspomóc zbiórkę, proszeni są o przekazanie darów do firmy PHENIX w Sępólnie Krajeńskim, ul. Kościuszki 15A. Przed dostarczeniem darów darczyńcy proszeni są o kontakt z p. Leną pod numerem: 692 917 671.

Sołectwo Skarpa zaprasza do udziału w zbiórce artykułów pierwszej potrzeby. Zbierane są m.in. żywność, środki czystości, koce i in. Osoby chętne wesprzeć akcję proszone są o dostarczanie produktów do świetlicy wiejskiej w Skarpie od wtorku do piątku w godzinach 15-19.

Hurtownia Hydraulik z kolei prowadzi zbiórkę żywności długoterminowej dla 95. Brygady Żytomierza i dla Domów Dziecka na Ukrainie. Miejsce zbiórki: Hurtownia Hydraulik, Sępólno Krajeńskie, ul. Przemysłowa 1D.

W Agroturystyce Kajeńskiej Przystani w Zbożu zamieszkają niebawem kobiety i dzieci z Ukrainy. Sołectwo Zboże zbiera żywność i środki czystości. Osoby zainteresowane pomocą proszone są o kontakt z Michałem Siudą (tel.: 697422229) lub z p. sołtys (tel.: 660723882).

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów przy ul. Pocztowej 4 w Więcborku od poniedziałku do piątku w godz. 8-19 będzie prowadzona zbiórka środków higienicznych dla uchodźców z Ukrainy, którzy zostaną zakwaterowani na terenie Gminy Więcbork.

W środę, 2 marca, w sępoleńskim oddziale Caritas Polska rozpocznie się zbiórka pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Punkt zbiórki: salka katechetyczna przy kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim, czynne codziennie w godz. 10-13. Kontakt: Danuta Zalewska, tel. 602 503 167.

Z kolei Piekarnia Deja zapewni darmowe pieczywo wraz z dostawą dla wszystkich uchodźców znajdujących się na terenie gminy Sępólno Krajeńskie. Wszyscy potrzebujący wsparcia proszeni są o wiadomość prywatną do Piekarni (przez portal Facebook.com).

Pomoc dla Ukrainy: Golub-Dobrzyń

Fundacja "Aktywni Obecni" z Golubia-Dobrzynia organizuje zbiórkę darów dla Ukrainy. Lokalna organizacja przygotowuje także bazę noclegową dla uchodźców. Miejsce zbiórki darów: E PAKA - PUNKT ODBIORU PRZESYŁEK przy ul. Marii Konopnickiej 3 b w Golubiu-Dobrzyniu. Potrzebne są przede wszystkim środki opatrunkowe i higieniczne (pampersy, podpaski itp.), suchy prowiant, konserwy o przedłużonym terminie przydatności, woda butelkowana, koce. Osoby chcące zapewnić miejsca noclegowe mogą kontaktować się z Joanną Metel, nr tel 669 213 437.

Środki higieniczne i żywność długoterminowa zbierane są także w Świetlicy Środowiskowej Uśmiech przy ul. Pocztowej 16 od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki: przydatne kontakty

Przypominamy, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomione zostały numery telefonów i adres mailowy, na które mogą zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy.

Infolinia Urzędu do spraw Cudzoziemców: 47 721 75 75
Pomoc dla obywateli Ukrainy: www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Infolinie dla cudzoziemców (język ukraiński i rosyjski): 52 349 74 61 lub 52 349 78 02.
Infolinie czynne są w godz. 7-22.

Infolinia w języku polskim (52 587 27 71) czynna całą dobę.

Osoby, które chcą wesprzeć cudzoziemców przybywających z Ukrainy proszone są o kontakt mailowy: [email protected].

Prowadzone są także ogólnopolskie zbiórki pieniędzy. Koordynują je:

  • Polski Czerwony Krzyż: wpłaty z dopiskiem Ukraina można przekazywać na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060. Pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb;
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej: PCPM udziela pomocy ofiarom wojny na miejscu, na Ukrainie. Niezbędne są zestawy higieniczne, generatory, latarki, powerbanki i kuchenki turystyczne. Wsparcie można przekazać poprzez stronę internetową: www.pcpm.org.pl/ukraina. Wpłaty możliwe także na konto PCPM (nr rachunku: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001), tytułem "Pomoc dla Ukrainy".
  • Fundacja EMIC: Misją fundacji jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Darowizny można przekazywać on-line lub przelewając na konto: 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972.

Pamiętajmy! Jeżeli znamy kogoś, kto chciałby przekazać mieszkanie dla uchodźców czy wziąć ich pod swój dach, nie róbmy tego na własną rękę. Udostępnione zostały specjalne alarmowe numery telefonów – 52/ 5872771 lub 52/ 5872777, gdzie możecie zgłosić taki akces i dowiedzieć się jak ten proces przeprowadzić.

Czterech Ukraińców wraca do swojej ojczyzny, by bronić przez najeźdźcą - pożegnanie na dworcu PKP we Włocławku, 26 lutego 2022 roku.

Ukraińcy z regionu wyjeżdżają na wojnę. Pożegnanie na dworcu...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie murem za Ukrainą. Tu można pomóc w naszym regionie - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto