MGKS Kujawiak Lumac Kowal - Wda Świecie 1:3 w 10. kolejce 4. ligi kujawsko-pomorskiej - grupa spadkowa [zdjęcia, relacja]

Wojciech Nawrocki
W zielonym stroju piłkarze Kujawiaka walczą o piłkę: Mateusz Krzemiński, za nim Jakub Brandt, a w czerwonym stroju kapitan gości Karol Maliszewski WN
W świąteczny czwartek Bożego Ciała 3 czerwca 2021 roku o godz. 12:00 na stadionie im. Kazimierza Górskiego przy ul. Dobiegniewskiej 16 w Kowalu w przedostatniej 10. kolejce IV ligi kujawsko-pomorskiej, gospodarze przegrali z liderem grupy spadkowej Wdą Świecie 1:3, do przerwy prowadząc 1:0.

Był to ostatni występ podopiecznych Łukasza Ramzy w czwartej lidze przed własną publicznością. Niestety było to smutne pożegnanie. W przedmeczowych rozważaniach kibice, działacze oraz sponsorzy liczyli na honorowe pożegnanie z rozgrywkami w 4. lidze kujawsko-pomorskiej. Jednak sami piłkarze nie podjęli walki, no może nie do końca, bo do przerwy pewnie prowadzili 1:0, a mogli i więcej. Ale po przerwie za sprawą dwóch „prezentów” w postaci podań piłki pod nogę przeciwnikowi, musieli przełknąć gorycz porażki.

Mecz poprowadziła trójka sędziów z KS Włocławek, jako główny: Piotr Ciesielski, na liniach asystowali: Marcin Koziorowicz i Szymon Kowalewski.

Mimo iście letniej i słonecznej aury, na trybunach zasiadła liczna grupa wiernych kibiców Kujawiaka. Początek spotkania, to badanie swoich sił i możliwości z jednej i drugiej strony w środkowej części boiska. W 10 minucie główka Bartosza Kaczora minimalnie przeszła nad poprzeczką po wrzutce z rzutu rożnego Jakuba Brandta. W odpowiedzi w 16 minucie super kontrę wyprowadzili goście środkiem boiska, gdzie Jakub Ratkowski znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Kujawiaka Tomaszem Wojnowskim, który wygrał pojedynek. Był to sygnał dla gospodarzy, że goście nie przyjechali do Kowala tylko bronić dostępu do swojej bramki, a wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do wywiezienia korzystnego rezultatu.

W 21 minucie Hubert Szymczak wykończył główką wrzutkę w pole karne Mateusza Krzemińskiego, ale i tym razem piłka minimalnie minęła lewy słupek. W odpowiedzi w 24 minucie poprzeczka uratowała kowalan od utraty gola po indywidualnej akcji Ratkowskiego, który główką skierował piłkę do siatki, ale Wojnowski w ostatniej chwili musnął ją palcami, na tyle, że nie wpadła do bramki, lecz odbiła się od poprzeczki. W 29 minucie na 28 metrze Kwiatkowski zagrał piłkę ręką, a z rzutu wolnego bezpośrednio na bramkę uderzył Karol Dobrowolski, ale trafił w środek bramki, gdzie Wojnowski nie miał najmniejszych problemów z obroną piłki.

W 35 minucie Kwiatkowski zrewanżował się dokładnym dograniem piłki ze środka boiska do wychodzącego na pozycję strzelecką Jakuba Brandta, a ten płaskim strzałem w długi róg pokonał golkipera gości Bartosza Piotrowskiego. W 38 minucie sędzia Piotr Ciesielski ukarał żółtą kartką trenera Kujawiaka Łukasza Ramzę za krytykę decyzji sędziego. Mimo doliczenie dwóch minut do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie. Kujawiak schodził do szatni z zaliczką jednej bramki.

Po zmianie strony do gry więcej wnieśli przyjezdni, częściej atakowali bramkę Wojnowskiego, wyprowadzając niebezpieczne kontry, przy okazji mecz się zaostrzył, czego wynikiem było pokazanie kilku żółtych kartek piłkarzom obu drużyn. W 50 minucie żółtą kartkę zobaczył piłkarz Wdy Daniel Widz za uderzenie ręką w twarz Alana Czerwińskiego. W 54 minucie goście wyrównali po „prezencie” od Huberta Szymczaka, który wybił tak niefortunnie piłkę, że ta spadła pod nogi kapitana gości Karola Maliszewskiego, który bez chwili zawahania uderzył z 17 metrów płasko w prawy róg i Wojnowski musiał wyciągać piłkę z siatki.

W 57 minucie trener gości dokonał pierwszej zmiany, boisko opuścił Norbert Frankiewicz, wszedł za niego Mikołaj Topór. Minutę później w Kujawiaku zszedł Mikołaj Jakubowski, a wszedł Bartosz Śmigiel. W 66 minucie żółtą kartkę w ekipie przyjezdnych zobaczył Tymoteusz Majka, który został zmieniony przez trenera Mariusza Gralaka, wszedł za niego Miłosz Waszczuk, a za Karola Dobrowolskiego wszedł Kamil Linowski. W 71 minucie trener Ramza zdjął z boiska Szymczaka, którego zastąpił w debiucie młodzieżowiec, 16 letni Szymon Dorsz. Kolejne dwie minuty, to szybko i bez sensu złapane żółte kartki piłkarzy Kujawiaka, w 72 minucie został ukarany Krzemiński, a w 73' Brandt. W 74 minucie kolejna zmiana gości, boisko opuścił Marek Piątkowski, a wszedł Aleksander Łubkowski.

W 77 minucie szybką kontrę Kujawiaka wykończył soczystym strzałem z 17 metrów w środek bramki Adrian Rybka, ale bramkarz gości pewnie interweniował. Kolejną super kontrę gospodarzy w 83 minucie środkiem boiska wyprowadził Witold Jakubowski, który dograł piłkę na prawą stronę pola karnego do zamykającego akcję Krzemińskiego, Mateusz mógł uderzyć na bramkę z 12 metrów, miał tylko przed sobą bramkarza, ale ponownie odegrał piłkę do Jakubowskiego, którego w kleszcze wzięli obrońcy Wdy i przejęli futbolówkę.

Jak to wcześniej bywało, gospodarze atakowali, a gole strzelali goście. Tak było w 87 minucie, na 2:1 dla gości podwyższył Jakub Ratkowski, który przelobował Wojnowskiego, wykorzystując stratę piłki przez Dawida Kwiatkowskiego. Końcowe minuty spotkania, to kolejne niepotrzebne zaostrzenie gry ze strony przyjezdnych. W dwie minuty trzech piłkarzy zobaczyło żółte kartki, i tak w 89' Jakub Ratkowski i Adrian Gackowski, a w 90' Miłosz Waszczuk. Do regulaminowego czasu gry sędzia Ciesielski doliczył 4 minuty. W 91 minucie trener gości zmienił w bramce Bartosza Piotrowskiego, którego zastąpił Brajan Olkiewicz. W ostatniej minucie doliczonego czasu gry wynik meczu ustalił strzałem z 14 metrów Kamil Linkowski.

Była to 8 porażka w 10. kolejkach Kujawiaka pod wodzą trenera Łukasza Ramze, który objął drużynę po odejściu Anatolia Kravchuka. Tylko dwa spotkania zakończyły się zwycięstwami dla Kujawiaka.

W przyszłym tygodniu, dokładnie 12 czerwca 2021 r. o godz. 12:00 Kujawiak rozegra na wyjeździe z BKS Bydgoszcz ostatnie spotkanie w 4. lidze. Trener gospodarzy będzie miał ciężki orzech do zgryzienia z wystawieniem optymalnego składu, bo oprócz piłkarzy kontuzjowanych doszli kolejni z nadmiarem żółtych kartek. Ale dopóki piłka w grze każdy wynik jest możliwy, może zmiennicy postarają się o miłą niespodziankę.

Kujawiak Kowal: Łukasz Ramza – trener
T. Wojnowski, B. Kaczor, M. Jakubowski (58' B. Śmigiel), A. Czerwiński, M. Krzemiński, D. Kwiatkowski, H. Szymczak (71' Sz. Dorsz), K. Kujawski, A. Rybka, J. Brandt, W. Jakubowski.
Rezerwowi: J. Stawicki, B. Śmigiel, Sz. Dorsz, F. Pieczkowski.

Wda Świecie: Mariusz Gralak – trener
B. Piotrowski (91' B. Olkiewicz), N. Frankiewicz (57' M. Topór), M. Piątkowski ( 74' A. Łubkowski), D. Wietrzykowski, K. Maliszewski, A. Gackowski, D. Widz, T. Majka (66' M. Waszczuk), K. Dobrowolski (66' K. Linkowski), J. Kułakowski, J. Ratkowski.
Rezerwowi: B. Olkiewicz, K. Linkowski, M. Waszczuk, A. Łubkowski, M. Lewicki, M. Topór.