Michał Kulpa z Bukowca mistrzem olimpijskim! - To spełnienie moich marzeń, o które walczyłem 20 lat - mówi

Jakub Keller
Michał Kulpa (z lewej) wraz z trenerem Markiem Jarosem prezentują medale zdobyte podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Brazylii Michał Kulpa/nadesłane
Michał Kulpa 14 maja 2022 roku zdobył dwa medale Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Brazylii. Mieszkaniec Bukowca sięgnął po brąz w biegu na 800 metrów oraz złoto w sztafecie 4x100 m.

od 16 lat

Michał Kulpa z brązowym medalem w biegu na 800 metrów

Początkowo podano, że Michał Kulpa w biegu na 800 m był drugi. Później jednak zweryfikowano wyniki i okazało się, że biegacz z powiatu świeckiego sięgnął po brąz. Wygrał Kenijczyk Elikana Rono. Drugi był Hiszpan Jaime Martinez Morga. Michał Kulpa zdradził nam, że niewiele brakowało, a sobotnie starty zakończyłby z dwoma złotymi medalami. - Czuję ogromną radość. Czekałem na taki medal 20 lat, bo tyle już trenuję. Podczas biegu czułem się rewelacyjnie, mimo że bardzo mocno padał deszcz. Trzymałem się zawodnika z Kenii. Zaatakowałem na około 250 metrów przed metą. Chciałem uniknąć przepychanek. Udało się wyjść na prowadzenie, ale na ostatnich 30 metrach zabrakło mocy - zrelacjonował nam swój występ w biegu na 800-metrów Michał Kulpa.

Michał Kulpa mistrzem olimpijskim w sztafecie

Nie wpłynęło to jednak negatywnie na mieszkańca Bukowca, który jeszcze tego samego dnia startował z kolegami z reprezentacji w sztafecie 4x400 m. - Miałem dwie godziny na regenerację. W sztafecie biegłem na drugiej zmienię i razem z kolegami zdobyliśmy złoty medal. Dla mnie ten dzień jest spełnieniem wszystkich marzeń, do których dążyłem każdego dnia - nie krył radości Michał Kulpa.

Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych 2022. Jak poszło sportowcom z powiatu świeckiego?

Na tych samych igrzyskach po srebrny medal sięgnął wcześniej pochodzący z Błądzimia Tomasz Rozumczyk. Zajął drugie miejsce w konkursie rzutu oszczepem. W składzie drużyny koszykarzy był też świecianin Przemysław Dolny. Do medalu zabrakło niewiele. Nasi koszykarze zajęli czwarte miejsce przegrywając mecz o brąz z Wenezuelą.

Tak na początku maja 2022 roku wyglądała budowa trzech rond w Przechowie. Inwestycja ma się zakończyć w lipcu 2022 roku