Mieszkasz w gminie Pruszcz i chcesz usunąć z dachu eternit? Gmina zapłaci za tę inwestycję

Agnieszka Romanowicz ([email protected])
Fot. Małgorzata Genca
Udostępnij:
W ciągu 10 lat z powiatu świeckiego trzeba usunąć ponad 31 tysięcy ton azbestu. W tym roku gmina Pruszcz refunduje mieszkańcom koszt takiej inwestycji. Trzeba złożyć wniosek.

Gmina Pruszcz zdobyła dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na demontaż, transport oraz unieszkodliwienie odpadów z azbestem. Dlatego zachęca mieszkańców - właścicieli nieruchomości, którzy planują wymienić azbestowe pokrycie dachowe - do złożenia wniosku o udział w programie utylizacji azbestu.

Zmiana pokrycia musiałaby się odbyć w okresie 1 kwietnia – 30 września 2022 r. Wnioski o pokrycie kosztów można składać w Urzędzie Miasta i Gminy Pruszcz (biuro nr 2 lub biuro podawcze) do 31 stycznia 2022 r.

Na swoim portalu gmina podaje korzyści tej oferty.
- Utylizacja azbestu we własnym zakresie na składowisku odpadów niebezpiecznych w Małociechowie jest odpłatna – czytamy. - Przystąpienie do gminnego programu utylizacji azbestu gwarantuje pokrycie kosztów.

Po usunięciu azbestu na własną rękę właściciele są też zobowiązani dostarczyć do urzędu dokument potwierdzający przekazanie odpadów azbestowych na uprawnione składowisko.
W przeciwnym razie ich nieruchomość nadal będzie ujęta w tzw. bazie azbestowej, która monitoruje stopień utylizacji azbestu w całej Polsce. Wynika z niej, że w powiecie świeckim zostało do unieszkodliwienia 31 104 368 kg wyrobów azbestowych. Wszystkie mają zniknąć do 31 grudnia 2032 r.

Nowy sprzęt, który trafił do kuchni w szkole w Jeżewie kosztował ponad 92 tys. zł

Kuchnia w szkole w Jeżewie została doposażona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie