Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Można zgłaszać pomysły na nazwę rond

Maciej Ciemny
Jaką nazwę powinno nosić to rondo?
Jaką nazwę powinno nosić to rondo? Maciej Ciemny
Mowa o skrzyżowaniach okrężnych: za Nowym Szpitalem, dwóch w ciągu ul. Laskowickiej, pod amfiteatrem, u zbiegu ulic Paderewskiego, Małcużyńskiego i Chrobrego oraz tym nad kościołem św. Józefa.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie swiecie.eu.

- Dla mnie to trochę śmieszna inicjatywa, żeby szukać patronów dla rond - mówi Czesław Wejner, pszczelarz, który mieszka przy jednym z przebudowanych skrzyżowań. - Przez zbędny patos możemy popaść w śmieszność - uważa.

Innego zdania jest z kolei Michał Boroch, lokalny historyk. Proponuje upamiętnienie zasłużonych dla regionu osób.

- Już gdy mostom na Wdzie nadawano imiona Jana Kamińskiego i Mirosława Lorcha mówiłem, że brakuje trzeciego mostu - śmieje się. - Uważam, że w ogóle nie jest upamiętniony Zdzisław Erdman.

Zmarł w 2005 r. Aktywnie działał w Lidze Ochrony Przyrody. Napisał książkę „Osobliwości przyrodniczo-krajobrazowe Czarcich Gór zwanych Diabelcami”. Jego imieniem nazwana jest ścieżka z Sartowic do Świecia, ale niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.

Brakuje też ulicy ks. Pawła Konitzera, przedwojennego proboszcza w Świeciu. Był także prezesem powiatowych struktur Stronnictwa Narodowego i Banku Ludowego w Świeciu. Został aresztowany przez Niemców w 1939 r. Zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1942 r. Ma swoją tablicę w klasztorku, ale ulicy brakuje, a nadanie takiej nazwy postulował jeszcze Jan Kamiński.

- Konitzer to wielka postać tego miasta - komentuje Boroch. Zwraca jednak uwagę, że jest wiele ulic związanych z Kościołem. - Są święci: Wincenty, Wojciech, Jan Paweł II. Nie brakuje kleru: ks. Krausego, Wyszyńskiego, a niektórym nawet ulica księcia Grzymisława kojarzy się z religią.

Boroch podkreśla, że warto też oddać hołd tym, którzy są zasłużeni w wymiarze ogólnopolskim, a wciąż nie doczekali się w Świeciu ulicy. - Myślę choćby o Mieszku I. To doskonały dyplomata, który stworzył podwaliny państwa polskiego. Jest ul.Chrobrego, ale o ojcu zapomniano.

- To pod amfiteatrem mogłoby mieć kulturę za patrona - mówi Krzysztof Kułakowski, zastępca burmistrza. - Obok są amfiteatr, biblioteka i dom kultury. A z drugiej strony ważna będzie też na tym skrzyżowaniu kultura kierowców, to uczęszczane miejsce. Taka wieloznaczna nazwa ma w tym wypadku sens.

Samorządowiec dodaje także, że do urzędu wpływają już pierwsze maile z propozycjami.
- Jeden z naszych gości z Niemiec napisał, że warto część rond upamiętnić miastami partnerskimi. Radni podejmą ostateczną decyzję, ale rozważą każdą sensowną propozycję - zapewnia Kułakowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto