Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody za promocję powiatu świeckiego. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jakub Keller
Jakub Keller
Tak było 9 marca 2022 roku podczas wręczania nagród zasłużonym za promocję powiatu świeckiego
Tak było 9 marca 2022 roku podczas wręczania nagród zasłużonym za promocję powiatu świeckiego Starostwo Powiatowe w Świeciu
Na czwartkowej (9 marca) sesji Rady Powiatu Świeckiego starosta Barbara Studzińska wręczyła nagrody osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do promocji powiatu świeckiego.
od 16 lat

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: działalność społeczna, ochrona zdrowia, sport i promocja powiatu. Wręczono także dwa specjalnie wyróżnienia.

Kategoria “Działalność społeczna”

Ks. dr Przemysław Szulc, współzałożyciel stowarzyszenia „Ramię w ramię” z siedzibą w Przysiersku, pomysłodawca i założyciel Parafialnego Domu Kultury w roku 2018, czyli przestrzeni, w której mogą spotykać się i rozwijać swoje pasje dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy. Aktualnie systematycznie odbywają się w tym budynku zajęcia: rękodzieło dla kobiet, schola parafialna, konferencje historyczne, spotkanie formacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach przygotowań do sakramentów św., spotkania tematyczne wynikające z działań duszpasterskich i społecznych.

Kategoria “Ochrona zdrowia”

Nagrodę w kategorii tej odebrała Patrycja Erward, która w listopadzie 2017 roku utworzyła 283 Szczep “Leszy” i rozpoczęła współpracę z innymi drużynami harcerskimi. Patrycja Erward uczy harcerzy obserwacji przyrody, wyrabia wrażliwość na piękno naszego najbliższego otoczenia, a także promuje wśród młodego pokolenia zachowania proekologiczne i prozdrowotne. Wędrówki po lesie i obcowanie wśród drzew wzmacnia układ odpornościowy uczestników.

Kategoria “Sport”

Nagrodę w tej kategorii przyznano Jarosławowi Dąbrowskiemu, który w swoim sadzie w Laskowicach, w 2021 roku zorganizował już po raz piąty Ogólnopolski Wyścig „Owocowy przełaj” w kolarstwie przełajowym. Wyścig ten urósł do rangi Superpucharu Polski. W zeszłym roku, na wymagającej trasie okrężnej utworzonej między porzeczkami czarnymi i czerwonymi, orzechami laskowymi, śliwkami i czereśniami, ścigało się ponad 400 zawodników licencjonowanych i amatorów z całej Polski.

Dzięki Jarosławowi Dąbrowskiemu, Laskowice na jeden dzień w roku stają się kolarskim centrum Polski. Do naszego powiatu przyjeżdżają czołowi zawodnicy w Polsce, m.in. Michał Kwiatkowski czy Michał Gołaś. W dużym stopniu przyczynia się to do promocji powiatu i popularyzacji sportu wśród jego mieszkańców. Wyścig jest też motywacją do treningów dla członków lokalnego Klubu Kolarskiego WILKI, którego Pan Jarosław jest też założycielem. Klub nastawiony jest na szkolenie młodzieży.

Kategoria “Promocja Powiatu”

Nagrodę odebrał Józef Malinowski, prezes Stowarzyszenia „Bractwo Czarnej Wody” od 2001 roku. W tym czasie Bractwo zrealizowało 47 projektów i 41 mniejszych zadań związanych z celami statutowymi. Ich łączny budżet to prawie 1 320 000 zł. Stowarzyszenie należy do LGD „Gminy Powiatu Świeckiego” oraz Ogólnopolskiej Platformy Organizacji Przyjaznych Środowisku. Józef Malinowski uczestniczy w pracach organów społecznych związanych z ochroną przyrody m. in. Rada Wdeckiego Parku Krajobrazowego, Rada Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie. Ponadto Stowarzyszenie organizuje konkursy wiedzy o tematyce przyrodniczej i regionalnej, imprezy turystyczne i festyny. Bractwo współorganizuje Oskie Biegi im. Krzysztofa Malinowskiego, prowadzi klub przygody, którego celem jest organizacja spotkań z ludźmi, którzy zwiedzają świat. Pan Józef jako Prezes stowarzyszenia brał udział w założeniu Kociewskiego Koła PTTK „Budaje” w Osiu, a od 2007 roku prowadzi także Klub Imprez na Orientację AZYMUT Osie. Bractwo Czarnej Wody aktywnie promuje walory gminy Osie, Wdeckiego Parku Krajobrazowego, powiatu świeckiego, Kociewia i Borów Tucholskich poprzez przeprowadzenie wielu imprez turystycznych oraz wytyczenie nowych szlaków turystycznych: rowerowych im. ks. dr. Bernarda Sychty (prawie 53 km) oraz „Na tropach II RP” (prawie 54 km) i rowerowo-pieszego „Turystyczna Pajęczyna” (35 km).

Józef Malinowski jest autorem lub współautorem wielu publikacji, w tym przewodnika „Szlaki turystyczne Ziemi Świeckiej”.

Starosta Świecki zdecydowała o przyznaniu dwóch wyróżnień specjalnych.

Pośmiertnie wyróżniono Huberta Siekierkowskiego, pasjonata historii. Szczególnie interesowała go II wojna światowa oraz dzieje Stanów Zjednoczonych. Jest autorem opracowania „Działania wojenne na Ziemi Świeckiej we wrześniu 1939 roku i w styczniu-lutym 1945 roku” wydanego po jego śmierci. Zmarł po chorobie nowotworowej.

Drugie wyróżnienie specjalne przyznano Marcie Wieliczko, wioślarce, srebrnej medalistce Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jest także mistrzynią świata i Europy.

Tak w lutym 2022 roku wyglądała budowa drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Dworzysko

Budowa drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Dworzysko. Tak wygl...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto