Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oblicz swoje BMI i zobacz, w jakiej normie się mieści! Nadwaga, otyłość i niedowaga zwiększają ryzyko chorób!

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Nie ma na co czekać! Oblicz swoje BMI i sprawdź, w jakiej normie się mieści.
Nie ma na co czekać! Oblicz swoje BMI i sprawdź, w jakiej normie się mieści. 123RF
BMI to wskaźnik masy ciała wyrażający stosunek między indywidualną wagą ciała a wzrostem. Jego wartość jest bardzo przydatna, ponieważ informuje o tym, czy aktualna masa ciała mieści się w prawidłowym zakresie, czy też nie. W uproszczeniu niskie BMI świadczy o tym, że prawdopodobnie jemy zbyt mało, natomiast wysokie BMI, że nasza dieta zapewnia więcej kalorii, niż potrzebuje organizm. Podpowiadamy, jak obliczyć swoje BMI oraz sprawdzić, w jakiej normie się mieści.

Co oznacza skrót BMI?

BMI to skrót od angielskiej nazwy Body Mass Indeks, czyli wskaźnika/indeksu masy ciała. Wyraża stosunek między indywidualną masą ciała (w kilogramach) a wzrostem (w metrach). BMI można obliczyć dla każdego bez względu na płeć i wiek, z wyjątkiem dzieci – dla najmłodszych wykorzystuje się siatki centylowe.

Zobacz także: Post przerywany może odwrócić cukrzycę typu 2. Obniża poziom glukozy we krwi i pozwala schudnąć. Jaki rodzaj postu ułatwi walkę z cukrzycą?

Warto znać wartość swojego BMI, ponieważ wskaźnik ten informuje o tym, czy nasza indywidualna masa ciała jest prawidłowa, a zatem adekwatna do wzrostu – czy niewłaściwa, a więc zbyt niska lub zbyt wysoka. Optymalna wartość BMI zmniejsza ryzyko zachorowania na poważne schorzenia zależne od diety. To m.in. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, miażdżyca, niewydolność nerek, nadciśnienia tętnicze i inne.

Oblicz swoje BMI i sprawdź, w jakiej normie się mieści!

Wady BMI, czyli wskaźnika masy ciała

Wskaźnik BMI nie jest idealnym narzędziem, ponieważ nie dostarcza informacji odnośnie zawartości w ciele tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Należy wiedzieć, że to właśnie nadmierna ilość tłuszczu w organizmie wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie, zwiększając ryzyko rozwoju wielu współczesnych chorób. Obliczona wartość BMI tylko pośrednio wskazuje na jej możliwy nadmiar lub niedobór.

Sprawdź: „Zdrowa” otyłość nie istnieje. Skraca życie bardziej, niż dotąd sądzono! Zobacz, kiedy najbardziej zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu

Osoby z sylwetką typu skinny fat, czyli z niską zawartością tkanki mięśniowej, która jest rekompensowana tkanką tłuszczową, zgodnie z BMI mogą mieć prawidłową masę ciała. Jednak ryzyko chorób u nich jest wyższe z powodu nadmiernej ilości tłuszczu w ciele. Z drugiej strony amatorzy sportów siłowych z rozbudowaną masą mięśniową i niskim poziomem tkanki tłuszczowej, zgodnie z klasyfikacją BMI mogą mieć nadwagę. Jednak w ich przypadku masa ciała jest prawidłowa i nie podwyższa ryzyka poważnych chorób.

Czytaj także: Chcesz schudnąć? Wprowadź 8 prostych nawyków, a odmienisz swoje życie i zadbasz o serce. Są skuteczniejsze niż tabletki na odchudzanie

Szczegółowych informacji w tym zakresie dostarcza analiza składu ciała metodą bioimpedancji wykonywana za pomocą specjalnego sprzętu w gabinecie dietetyka. Badanie polega na przepływie przez ciało prądu o niskim i bezpiecznym dla człowieka natężeniu. Mięśnie, kości i woda znacznie lepiej przewodzą prąd niż tkanka tłuszczowa, ponieważ zawierają większą ilość wody. Tłuszcz stawia opór, dlatego sprzęt w łatwy sposób może odróżnić go od innych tkanek budujących ciało. Analiza składu ciała dostarcza informacji o zawartości w ciele wody, masy mięśni i tłuszczu, a także o stopniu otłuszczenia narządów wewnętrznych. Koszt badania to ok. 30-80 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oblicz swoje BMI i zobacz, w jakiej normie się mieści! Nadwaga, otyłość i niedowaga zwiększają ryzyko chorób! - Strona Zdrowia

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto