Od paneli do stacji ładowania samochodów. Przyszłość fotowoltaiki

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Energia ze słońca jest największym źródłem „zielonej” energii w Polsce. Widać to w strukturze zainstalowanej mocy OZE. Dominuje w niej fotowoltaika, która dodatkowo przyspiesza rozwój nowych technologii i staje się ważnym elementem krajowej gospodarki.

Istniejąca od 2007 r. firma Rawicom S.A. przeszła drogę od instalatora paneli fotowoltaicznych na dachach domów do roli dewelopera dużych farm fotowoltaicznych, dostawcy stacji ładowania samochodów elektrycznych i magazynów energii.

Obecnie jednym z najważniejszych działań jest stworzenie własnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym ma być rozwijana technologia „Vehicle to Grid”. Ta ma zapewnić możliwość wykorzystania samochodu elektrycznego jako magazynu energii oraz system automatycznych stacji ładowania pojazdów, współpracujących z domem i systemem fotowoltaicznym.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wsparł budowę centrum badawczo rozwojowego udzielając firmie Rawicom S.A. pakietu kredytów.

Fotowoltaika w Polsce

Technologia pozyskiwania energii ze słońca jest jednym z ważnych elementów walki ze zmianami klimatycznymi, a rynek fotowoltaiczny istotnym obszarem inwestycji w całej energetyce.

W Polsce moc zainstalowana rośnie z roku na rok i regularnie lokujemy się w europejskiej czołówce. Obecnie duży udział w sektorze mają prosumenci indywidualni. Na koniec roku 2023 r. do krajowych sieci dystrybucyjnych było przyłączonych już łącznie 1 382 797 mikroinstalacji prosumenckich o łącznej mocy 10 537,86 MW.

Od paneli do stacji ładowania samochodów. Przyszłość fotowoltaiki

W jakim kierunku rozwinie się branża?

Rozwój fotowoltaiki przyniósł Polsce szeroko pojęte korzyści gospodarcze. Nowe miejsca pracy w branży miały wpływ na zmniejszenia bezrobocia, a firmy produkujące i montujące panele zanotowały wzrosty zysków. Polska stała się atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów z branży energetycznej.

Fotowoltaika przyspiesza rozwój nowych technologii oraz inteligentnych rozwiązań, takich jak magazyny energii. To pewien rodzaj synergii - gospodarstwa domowe i firmy coraz częściej wykorzystują pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków.

Popularność zyskuje też elektromobilność, dlatego rośnie zapotrzebowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych.

Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazują, że fotowoltaika będzie rozwijać się w bardzo szybkim tempie co najmniej do końca obecnej dekady. Do 2030 r. ma przybyć wiele przydomowych elektrowni słonecznych.

Obecnie istotnym wyzwaniem zielonej transformacji jest magazynowanie energii wyprodukowanej z OZE. Jednym z potencjalnych rozwiązań jest wykorzystanie samochodów elektrycznych jako przydomowych magazynów energii.

Dążenie do neutralności klimatycznej wspomaga rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym branży fotowoltaicznej. Uważam, że aktualnie największym wyzwaniem są sposoby magazynowania energii i na tym koncentrujemy pracę naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego – mówi Członek Zarządu Rawicom S.A., Przemysław Wirzman.

Marcin Wiecki, dyrektor Regionu Kujawsko-Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego zaznacza, że finansowanie rozwojowych przedsięwzięć polskich firm wynika z misji banku:

Budowa własnego centrum B+R wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. To wymagający projekt mający potencjał do wygenerowania innowacyjnych technologii. Jako polski bank rozwoju finansujemy takie projekty, ponieważ wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju jest w naszym DNA – mówi Marcin Wiecki z BGK.

Czym jest BGK?

BGK, który udzielił finansowania firmie Rawicom S.A., to polski bank rozwoju. Jest jedyną taką instytucją w kraju. Bank wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. W tym celurealizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

BGK działa w modelu biznesowym, który skupia się na 8 obszarach: bezpieczeństwie strategicznym; rozwoju przemysłu, przedsiębiorczości; infrastrukturze, transporcie i logistyce; mieszkalnictwie; ochronie zdrowia; spójności społecznej i terytorialnej oraz finansach publicznych.

W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od paneli do stacji ładowania samochodów. Przyszłość fotowoltaiki - Express Bydgoski

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto