Ośrodek za prawie cztery miliony złotych będzie otwarty w kwietniu. Zobaczcie nowoczesne centrum ochrony przyrody w Tleniu

oprac. Agnieszka Romanowicz ([email protected])
fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Udostępnij:
Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu prawie gotowe. Świetne wyposażony, przestronny gmach ułatwi krzewienie wiedzy, prowadzenie badań i ochronę przyrody nad Wdą.

[video]19283[/video]

Urząd Marszałkowski informuje o kończących się pracach przy budowie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu.

- Pozwoli ono jak najlepiej wykorzystać i rozwijać lokalne zasoby dziedzictwa kultury i przyrody, umożliwi prowadzenie działalności edukacyjnej i upowszechnianie wiedzy na temat wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych Wdeckiego Parku Krajobrazowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi blisko 680 m². W sali edukacyjnej na parterze (przeznaczonej do zajęć dla nawet 80 osób) zamontowano przesuwną ściankę działową, która w razie potrzeby podzieli pomieszczenie na dwa mniejsze.
Każda z części posiada nowoczesny system audiowizualny (rzutnik, ekran, nagłośnienie), co umożliwia równoległe prowadzenie w niej dwóch spotkań.
Na parterze znajdują się także biblioteka i czytelnia (która również może stać się salą edukacyjną dla dwudziestoosobowej grupy) oraz recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Z tej części budynku (na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim w Toruniu) korzystać będzie tleńskie sołectwo.
Pierwsze piętro zajmują: sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Drugie piętro, które właśnie jest meblowane, stanowi baza noclegowa z dwu i czteroosobowymi pokojami z pełnym węzłem sanitarnym dla uczestników kilkudniowych warsztatów oraz pracowników naukowych.

- Dach pokryto ceramiczna dachówką, dzięki czemu obiekt harmonijnie wpasował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku – zaznacza Urząd Marszałkowski. - Centrum ogrzewane będzie ciepłem czerpanym z ziemi, a konkretnie wodą z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wsparciem dla prowadzonych w placówce badań naukowych oraz warsztatów będzie kupiony sprzęt pływający - motorówka i kajaki - oraz sprzęt optyczny, w tym lornetki, mikroskopy, a także zestawy modeli i innych pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią prowadzone przez pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego zajęcia przyrodnicze.
W ramach projektu pracownicy parku uzupełniają również księgozbiór o nowe pozycje z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.

Trwa meblowanie budynku i zakup wyposażenia. Pierwsi odwiedzający pojawią się tam w kwietniu.
Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO).

Nowy sprzęt, który trafił do kuchni w szkole w Jeżewie kosztował ponad 92 tys. zł

Kuchnia w szkole w Jeżewie została doposażona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie