Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palili ciała i chowali w urnach nad Wisłą

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz, Łukasz Maklakiewicz
Czy odkrycie z 2014 roku w Grabowie jest częścią większego cmentarzyska sprzed naszej ery? Sprawdzają to bydgoscy archeolodzy.

Jolanta i Józef Łosiowie, archeolodzy z Bydgoszczy, pracują w Grabowie (gmina Pruszcz) w związku z odkryciem, które w 2014 roku zgłosił właściciel gruntu uprawnego w tej wsi.
- Podczas prac polowych odkrył dwa skupiska ceramiki, a wśród nich szczątki ludzkie - opowiada Józef Łoś. - Następnie udało się odkryć w tym miejscu pozostałości po sześciu urnach. Górne ich części były ścięte, najprawdopodobniej przez prace prowadzone tu przed laty.

Obrządek ciałopalenia w Polsce był właściwy dla kultury łużyckiej, trwał od około 1300 do około 300 lat p.n.e. Archeolodzy wykonali kilka wykopów, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak rozległe jest cmentarzysko, które funkcjonowało wówczas w Grabowie.

- Jaka jest jego rozpiętość? Czy jest warte większych badań? Czy już należy je chronić? - wylicza Józef Łoś.
Pierwsze badania wykazały, że teren został znacznie zdegradowany.

Czytaj także: swiecie.naszemiasto.pl

- W latach międzywojennych, w związku z budową wału przeciwpowodziowego. Cmentarzysko zostało zniszczone, gdy wybierano tu piasek - uściśla Józef Łoś.
Nie kryje on żalu z tego powodu. - Gdyby nie to, to dla tej części doliny Wisły można by spisać w tym miejscu pradzieje od epoki kamienia po średniowiecze - uważa archeolog i zwraca uwagę na położenie Grabowa.

- Bliskość rzeki ułatwiała zdobycie żywności. Wówczas w Wiśle pływały większe ryby - zaznacza. - Poza tym była ona źródłem wody dla zwierzyny leśnej, zatem miejsce do polowań przodkowie mieli tu wyborne. Dodatkowym atutem tego położenia jest rozległość Wisły na tym odcinku. Była ona płytsza, a co za tym idzie, szybciej zamarzała, dzięki czemu można było przeprawiać się na drugą stronę. Kolejną, równie ważną sprawą był szlak komunikacyjny, jaki stanowiła rzeka. Przodkowie wiedzieli, że to miejsce stworzone do życia.

Wykopaliska potrwają do 2 września. Będziemy Państwa informować o kolejnych znaleziskach. Archeolodzy dziękują panu Burczyńskiemu, właścicielowi gruntu, że powiadomił służby o swoim odkryciu i umożliwił im prowadzenie wykopalisk.

Pogoda na dzień (30.08.2016)  | KUJAWSKO-POMORSKIE

źródło: TVN Meteo Active

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto