Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca dla Ukrainek w Kujawsko-Pomorskiem. Na jaką realną pomoc mogą liczyć?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Ukrainki, mimo ciężkich przeżyć, szybko rozglądają się za pracą i chcą zarabiać.
Ukrainki, mimo ciężkich przeżyć, szybko rozglądają się za pracą i chcą zarabiać. Przemysław Świderski Polska Press
Już około 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie. Obywatelki z tego kraju korzystają również z aktywnych form nauki języka polskiego - poinformowała w poniedziałek (28.03) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na jaką realną pomoc w szukaniu zatrudnienia mogą liczyć Ukrainki w Toruniu i regionie?

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

od 16 lat

Ukrainki, mimo trudnych przeżyć, chcą pracować i zarabiać. Dzięki marcowej zmianie przepisów polscy pracodawcy mogą obywateli kraju zatrudniać w ramach tzw. szybkiej ścieżki. Sejm przyjął ustawę, która legalizuje pobyt obywateli Ukrainy na 18 miesięcy z dostępem do rynku pracy. Nie jest im potrzebne specjalne zezwolenie na pracę - pracodawca po prostu ma 14 dni na zgłoszenie zatrudnienia.

Do Polski przyjechało ponad 2,3 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi. -"Rynek pracy będzie więc trochę inaczej wyglądał niż przed 24 lutego. Dane pokazują, że obywatelki Ukrainy już podejmują pracę. Do piątku około 17 tys. zostało zgłoszonych przez pracodawców, że podjęły pracę. Korzystają one również z aktywnych form nauki języka polskiego, aby dobrze się czuć na tym rynku pracy i aby to zatrudnienie podjąć - w poniedziałek, w punkcie recepcyjnym w Nadarzynie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polecamy

Znajomość języka pomaga. Bez niej Ukrainki podejmują pracę poniżej kwalifikacji

W Toruniu, Bydgoszczy i innych miastach Kujawsko-Pomorskiego kobiety przybyłe z Ukrainy zaczęły szybko nie tylko oferować swoje usługi gastronomiczne czy porządkowe (pierogi, ciasta, sprzątanie domów), ale i szukać zatrudnienia. Jednak mimo posiadanych często cennych kwalifikacji i umiejętności, najpierw często rozglądają się za posadą poniżej ich. Powód? Nieznajomość języka polskiego.

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, że wiele osób z Ukrainy zgłasza się do nas i prosi o pomoc w znalezieniu pracy. To pielęgniarki, fryzjerki, osoby doskonale gotujące i zajmujące się cukiernictwem. Nie brakuje też osób, które szukają jakiejkolwiek pracy, która da im szansę na szybką wypłatę np. po tygodniu pracy – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak prokurent w Idea HR Group. I dodaje od razu, że nieznajomość polskiego w niektórych zawodach to jednak bariera nie do pokonania.

Gdzie dorośli Ukraińcy mogą uczyć się języka? Bezpłatne kursy oferują po pierwsze publiczne uczelni. W Toruniu na przykład - Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców UMK. Ono jednak już 6 marca poinformowało, że wszystkie miejsca w grupach stacjonarnych ma zajęte i zaprasza na zajęcia online.

Naukę polskiego oferują też placówki niepubliczne, stowarzyszenia czy fundacje takie jak np. Emic. Sporo Ukrainkę zaczyna jednak naukę najprostszą, domową metodą. -Korzystają z naszej pomocy, ale i po prostu tłumacza internetowego. Krok po kroku uczą się słówek, sprawdzając wszystko, czego potrzebują w telefonach - mówi Magdalena Szwechowicz z Przeczna (gm. Łubianka), która udzieliła schronienia paniom Tatianie i Annie spod Charkowa. Młodsza z kobiet na Ukrainie pracowały w swoim zawodzie - jako księgowa. W Polsce na razie takiej pracy nie podejmie, ale zaczęła piec ciasta na zamówienie.

Zobacz koniecznie

Gwarantowane wsparcie: PUP, PiP, pomoc prawna, doradca zawodowy

Jak wspomnieliśmy, obywatel Ukrainy może rozpocząć pracę w Polsce bez posiadania zezwolenia na pracę. Pracodawca musi jedynie pamiętać, aby potwierdzić ten fakt w ciągu 14 dni na stronie internetowej praca.gov.pl.

Kujawsko-Pomorski Urząd wojewódzki przypomina, że Ukraińcy mają prawo do pomocy Powiatowych Urzędów Pracy w znalezieniu zatrudnienia, pomocy Państwowej Inspekcji Pracy jeśli chodzi o jego legalność i warunki oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy, gdy chodzi o sprawdzenie, czy oferująca im pracę agencja zatrudnienia działa legalnie (WUP-y prowadzą rejestry).

Obywatele Ukrainy mają też prawo korzystać nieodpłatnie z pomocy doradców zawodowych. W Toruniu np. tacy systematycznie dyżurują w punkcie informacyjnym przy ul. Wola Zamkowa 12a. Pod egidą wojewody uruchomiana została też bezpłatna pomoc prawna. Adwokaci i radcowie prawni dyżurują w punktach recepcyjnych. Porad prawnych udziela też PIP.

WAŻNE. Urząd Wojewódzki i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej do obywateli Ukrainy:

Pamiętaj:

  • Podejmując zatrudnienie pracodawca jest zobowiązany zawrzeć z Tobą pisemną umowę o pracę określając w niej warunki pracy i płacy. Nakłanianie osoby do zatrudnienia bez umowy o pracę jest niezgodne z prawem polskim!
  • Nie zgadzaj się na podjęcie pracy bez podpisania umowy na piśmie. Bez podpisanej umowy pracujesz nielegalnie i jesteś pozbawiony/pozbawiona praw wynikających z legalnego zatrudnienia.
  • Przed podpisaniem umowy o pracę zapoznaj się z warunkami w niej zawartymi, ewentualnie poproś kogoś, aby wyjaśnił i pomógł Ci zrozumieć jej zapisy
  • W przypadku gdy zostaniesz przez pracodawcę niewłaściwie potraktowany np. gdy pracodawca stosował wobec Ciebie przymus fizyczny lub psychiczny – zgłoś koniecznie sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.
  • Jeżeli stałeś/stałaś się ofiarą jakiegokolwiek innego przestępstwa – niezwłocznie skontaktuj się z policją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto