Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozchodnik Morgana i „burrito”, czyli sukulenty do wiszących doniczek. Jak uprawiać te rośliny? Możesz zapominać o podlewaniu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Rozchodniki Morgana i „burrito” mają malownicze, wiszące pędy.
Rozchodniki Morgana i „burrito” mają malownicze, wiszące pędy. moingay/pixabay.com
Rozchodnik Morgana oraz „burrito” wyróżniają się ciekawym wyglądem i specyficznymi wymaganiami. To rośliny idealne dla tych, którzy czasem zapominają o podlewaniu kwiatów. Mają jednak kilka wymagań, które trzeba spełnić, by dobrze wyglądały i rosły. Radzimy, jak uprawiać te ciekawe sukulenty.

Spis treści

Rozchodnik Morgana a rozchodnik „burrito”

Rozchodnik Morgana (Sedum morganianium) i bardzo podobny do niego rozchodnik walcowaty (Sedum burrito) to wyjątkowo ciekawe sukulenty, które z powodzeniem możemy uprawiać w domu. W naturze rosną one tylko w niektórych regionach Meksyku, jednak na świecie od dawna są popularne jako rośliny doniczkowe. Obydwie rośliny są zaliczane do osobnych gatunków, jednak „burrito” bywa również traktowany jako odmiana rozchodnika Morgana, szczególnie w praktyce ogrodniczej. Obie rośliny wyglądają podobnie i mają takie same wymagania, więc jeśli amatorsko uprawiamy rośliny, nie musimy się kłopotać ich rozróżnianiem.

Jak wygląda rozchodnik Morgana i „burrito”?

Te rozchodniki tworzą długie pędy, które bardzo gęsto są pokryte walcowatymi liśćmi. U rozchodnika Morgana są one bardziej spiczasto zakończone. Pędy mogą osiągać ok. 90 cm długości. Liście są nieduże, ale grube i mięsiste, bo rośliny magazynują w nich wodę. Dodatkowo pokrywa je woskowy nalot, który nadaje im szarooliwkowy odcień. Rozchodniki Morgana mogą kwitnąć, jednak w uprawie doniczkowej, w polskich warunkach nie zdarza się to często (czerwonawe kwiaty pojawiają się na końcach pędów). Ze względu na charakterystyczny wygląd, te rozchodniki bywają nazywane „ogonem osła” (donkey tail lub częściowo z hiszpańskiego: burro's tail).

Zobacz, jak wygląda rozchodnik Morgana i „burrito”

Jak uprawiać rozchodnik Morgana i „burrito”?

Te rośliny nie są trudne w uprawie, ale mają swoje wymagania. Przede wszystkim potrzebują bardzo jasnego miejsca. Latem teoretycznie mogą rosnąć w pełnym słońcu, jednak w praktyce trzeba obserwować, czy rośliny nie cierpią od jego nadmiaru. O tym będą świadczyć żółknące liście. Wtedy roślinę trzeba je umieścić nieco dalej od okna lub przesłaniać je firanką, by nieco rozproszyć światło). Natomiast zimą trzeba im zapewnić maksymalnie dobrze oświetlone miejsce, np. południowe okno.
Aby naprawdę dobrze rosły potrzebują co najmniej 6 godzin dostępu do słońca.
Te wiszące rozchodniki przez cały rok mogą mieć pokojową temperaturę, ale zimą dobrze czują się też w nieco niższej (14-16 st. C). Po takim chłodniejszym okresie chętniej kwitną. Jednak nie można ich narażać na niższe temperatury, ani tym bardziej zimne przeciągi. Pamiętajmy o tym otwierając okna i wietrząc, kiedy jest chłodno.

Podlewanie rozchodnika Morgana i „burrito”

Ponieważ te rośliny gromadzą wodę w pędach i liściach (są sukulentami), mają niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Należy je podlewać, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Ziemia dla tych roślin musi być przepuszczalna, można stosować gotowe podłoża do sukulentów. W doniczce koniecznie musi być odpływ oraz warstwa drenażu. Jeśli zimą uda nam się zapewnić roślinom niższą temperaturę, podlewanie ograniczamy do minimum.

Pielęgnacja rozchodników

Te rośliny nie potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych, są też odporne na choroby i szkodniki. W praktyce szkodzi im nadmiar wody, niedostatek słońca oraz nagłe spadki temperatury (zimne przeciągi). Bywa, że w nieodpowiednich warunkach pędy zaczynają ogałacać się z liści – można je przyciąć. Warto pamiętać, żeby nie dotykać niepotrzebnie liści tych roślin, bo ich woskowa powłoka łatwo się ściera, a pędy i liście są kruche.

Miejsce i doniczka dla rozchodnika Morgana i „burrito”

Poza wspomnianym dostępem do światła, tym roślinom musimy zapewnić miejsce, w którym ich pędy będą miały przestrzeń, by swobodnie zwisać. W praktyce dobrze wyglądają we wszelkich wiszących pojemnikach i na modnych makramach. Często też są sadzone w ozdobnych, wysokich doniczkach o kształcie ludzkiej głowy i wtedy ciekawie imitują włosy.
Rozchodniki nie tworzą dużej bryły korzeniowej, więc doniczki dla nich mogą być stosunkowo małe, nie jest też potrzebne częste przesadzanie roślin (przy tym zabiegu uważajmy jednak na pędy, które są stosunkowo kruche).

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozchodnik Morgana i „burrito”, czyli sukulenty do wiszących doniczek. Jak uprawiać te rośliny? Możesz zapominać o podlewaniu - RegioDom.pl

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto