Są pieniądze na prace przygotowawcze do budowy trasy S5 od Grudziądza do Ostródy

Łukasz Szalkowski
Łukasz Szalkowski
Powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla odcinka drogi S5 z Grudziądza do Ostródy
Powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla odcinka drogi S5 z Grudziądza do Ostródy Łukasz Szalkowski
Udostępnij:
W czwartek (5 maja 2021) wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał program inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy drogi S5 z Grudziądza w kierunku Ostródy. Pozwala to na uruchomienie środków na stworzenie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. To pierwszy krok w kierunku powstania tej ważnej trasy.

Zobacz wideo: Podpisanie programu inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy drogi S5:

Podpisanie dokumentu odbyło się na budowie trasy S5 w pobliżu Nowych Marz. Planowany odcinek łączący, który połączy autostradę A1 w pobliżu Grudziądza z drogą ekspresową S7 w pobliżu Ostródy, ma być bowiem przedłużeniem powstającej właśnie drogi.

To trasa niezwykle istotna nie tylko dla Grudziądza i powiatu grudziądzkiego, ale całej północnej części województwa. Pozwoli na ominięcie niebezpiecznej, krętej i biegnącej przez tereny zabudowane drogi krajowej nr 16. Pozwoli na dużo szybsze i bezpieczniejsze dotarcie w północno-wschodnią część kraju.

Powstanie dokumentacja przedprojektowa

Dokument, który podpisał wiceminister infrastruktury Rafał Weber, to program inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy drogi S5. Otwiera to drogę do sfinansowania powstania bardzo ważnego dokumentu, kluczowego dla powstania trasy - studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.

- W ramach studium zostanie wytyczony dokładny przebieg drogi ekspresowej od Grudziądza do Ostródy, a konkretnie do Wirwajd, gdzie planowany jest węzeł z trasą S7. Środki na tę dokumentację zostały zabezpieczone przez Ministerstwo Infrastruktury. Jeszcze w czerwcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma ogłosić przetarg na wykonanie studium - mówi wiceminister Weber.

Na ten moment brane pod uwagę są cztery warianty korytarza, w którym znajdzie się nowy odcinek "ekspresówki". Każdy z nich będzie badany pod wieloma względami.

- Będą prowadzone prace analityczne. Firma, która przygotuje studium, będzie nakładać poszczególne kryteria: ekonomiczne, społeczne, środowiskowe i techniczne. Wariant, który uzyska największą punktację, zostanie wybrany jako wiodący - tłumaczy Rafał Weber.

Wójt gminy Grudziądz: będziemy się wszystkiemu bacznie przyglądać

Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz, w budowie drogi widzi ogromną szansę dla rozwoju miasta i powiatu przez otwarcie nowych terenów inwestycyjnych. Dostrzega jednak także zagrożenia.

- Dla nas bardzo istotne jest to, jaki wariant przebiegu drogi zostanie wybrany. Opcja, która zakłada przejście przez tereny gminy Grudziądz i zburzenie około 150 domów, jest nie do przyjęcia z naszej perspektywy. Będziemy się bacznie przyglądać realizacji tego zadania i będziemy bardzo żywo interesowali się konsultacjami społecznymi - mówi Andrzej Rodziewicz.

- Oczywiście będziemy spotykać się z mieszkańcami poszczególnych gmin, samorządowcami, by wybrać wariant optymalny, najlepszy, ale przede wszystkim realny do wykonania. Czasami zdarza się tak, że oczekiwania społeczne są tak duże, że nie są możliwe do realizacji bo są inne przeszkody - czy to środowiskowe, czy ekonomiczne. Staramy się balansować, te ważyć te wszystkie argumenty i wybierać opcję optymalną - wyjaśnia z kolei wiceminister infrastruktury.

Budowa na trasie Nowe Marzy-Dworzysko zgodnie z planem

Zanim wiceminister podpisał program inwestycji dla nowego odcinka trasy S5, wizytował budowę tej drogi w okolicy węzła w Nowych Marzach i Świecia. Jak zapewniali drogowcy, prace przebiegają zgodnie z planem. Do tej pory wykonano około 30% wszystkich robót.

- Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, dopisze pogoda i sytuacja epidemiczna będzie się poprawiać, prace powinny zostać zakończone w terminie, czyli w czerwcu 2022 roku. Mam nadzieję, że tak będzie i ta ważna trasa już za rok zostanie oddana do użytku - mówi wiceminister Rafał Weber.

Powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla odcinka drogi S5 z Grudziądza do Ostródy

Są pieniądze na prace przygotowawcze do budowy trasy S5 od G...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Są pieniądze na prace przygotowawcze do budowy trasy S5 od Grudziądza do Ostródy - Grudziądz Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie