Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślady bożnicy ze Świecia. O historii miasta mówimy coraz więcej

Maciej Ciemny
Gmina Świecie. Daj się zaskoczyć
Synagoga w Świeciu znajdowała się, po przeniesieniu miasta na wysoki brzeg Wdy, wzdłuż dzisiejszej ulicy Klasztornej, gdzie obecnie istnieje parterowy pawilon handlowy, niedaleko zbiegu tej arterii z ulicą Mickiewicza.

Kamienica znajdująca się na rogu ulic Klasztornej i Mickewicza, gdzie obecnie na parterze mieści się sklep z artykułami gospodarstwa domowego, do końca pierwszej wojny światowej była zresztą siedzibą gminy żydowskiej w Świeciu. - Właścicielem nieruchomości był Davis Friedman, kupiec żydowski, który prowadził tam znany w okolicy sklep kolonialny - możemy przeczytać w wydanym niedawno przewodniku po grodzie nad Wdą - „Gmina Świecie. Daj się zaskoczyć”.

Publikacja jest dostępna w Punkcie Informacji Turystycznej OKSiR w cenie 12 zł.

Wzmianka o synagodze, w dodatku opatrzona dwoma zdjęciami (z przeszłości i teraźniejszości) pokazuje ile w ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonaliśmy na polu opowiadania o naszej przeszłości. We wcześniejszych publikacjach o historii Świecia o bożnicy nie było wzmianki.

W 1981 r. w kamienicy Friedmana mieścił się m.in. Międzyzakładowy Komitet Założycielski „Solidarności”. Nie wszyscy mieszkańcy tego budynku zdają sobie sprawę, jaką historię skrywa ich domostwo. Na kocich łbach wokół których stała kiedyś synagoga obecnie parkują prowadzący swe interesy w tzw. „murku”. To popularna nazwa na lokale handlowe postawione między filarami płotu dawnej świątyni.

Synagogę skończono budować już w 1881 r., ale została spalona przez hitlerowców we wrześniu 1939 r. Utrwaliła się tylko na jednym zdjęciu, które jest reprodukowane w przewodniku, dlatego m.in. wciąż niewielu wie, gdzie ona się znajdowała. - Gruz ze zburzonej świątyni, podobnie jak potłuczone nagrobki, macewy ze zdewastowanego cmentarza żydowskiego przy ul. Polnej, wrzucono jako podkład pod remontowany odcinek obecnej ul. Wojska Polskiego na wysokości urzędu miejskiego - dowiadujemy się z bedekera. Samych Żydów zamordowano w październiku 1939 r. na ul. Polnej w masowych egzekucjach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto