Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Niebieski Klucz" przyznało nauczycielom z regionu certyfikaty

Agnieszka Romanowicz
Monika Rezmer i Aleksandra Sikorska, czyli była i obecna prezes stowarzyszenia „Niebieski Klucz”. Pani Monika prezentuje statuetkę „Osobowość Roku 2017”, którą zdobyła za działalność społeczną.
Monika Rezmer i Aleksandra Sikorska, czyli była i obecna prezes stowarzyszenia „Niebieski Klucz”. Pani Monika prezentuje statuetkę „Osobowość Roku 2017”, którą zdobyła za działalność społeczną. Agnieszka Romanowicz
„Niebieski Klucz” przyznaje certyfikaty placówkom przyjaznym dzieciom ze spektrum autyzmu. Liczba takich miejsc w powiecie świeckim rośnie.

- To są certyfikaty roczne, wydawane na podstawie informacji, które zbieramy o danej placówce - objaśniają Monika Rezmer i Aleksandra Sikorska, filary stowarzyszenia „Niebieski Klucz” ze Świecia, działającego na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu.

Otrzymały je m.in. przedszkola „Motylek” i „Słoneczko” w Świeciu, przedszkole w Bukowcu, szkoły we Wiągu, Terespolu Pomorskim i Krąplewicach, a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu. - To placówki z fantastyczną kadrą, dzieci i rodzice są zachwyceni - mówi Monika Rezmer.

- W Krąplewicach sytuacja jest wzorowa, bo pracuje tam nauczyciel wspomagający, który podczas lekcji pomaga dziecku ze spektrum autyzmu - dodaje Aleksandra Sikorska.

- Polecamy to rozwiązanie, bo taki nauczyciel nie tylko pomaga uczniowi, ale też motywuje go do pracy i efekty są widoczne. Dziękujemy gminie Jeżewo za tę możliwość - mówi Karolina Wesołowska, dyrektor szkoły w Krąplewicach.

Wsparcie dzieciom ze spektrum autyzmu okazują też Ośrodek Integracji i Rehabilitacji w Świeciu, Polomarket oraz stowarzyszenia: diabetyków i „Razem dla Świecia”.

- Podziękowania należą się wielu ludziom, na pewno pracownikom z poradni przy szpitalu psychiatrycznym. Nasza współpraca z nimi jest stała i bezcenna - dodaje Monika Rezmer.

To na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu odbywają się zajęcia terapeutyczne dla podopiecznych „Niebieskiego Klucza”.

- Jest nam tam bardzo dobrze. Mówimy o tym miejscu „u nas”. Dzieci też twierdzą, że to „nasza sala” - dodaje Aleksandra Sikorska.

Stowarzyszeniu marzy się jeszcze jedna, gdzie panie będą mogły wykorzystać nowo zdobyte umiejętności (bo nieustannie się szkolą) niezbędne do terapii sztuką, czyli arteterapii.

- To musi być taka sala, którą będzie można pobrudzić - wyjaśnia Monika Rezmer.

Panie zabiegają już o wyposażenie takiego pomieszczenia.

- Startowałyśmy w konkursie na granty z LGD „Gminy Powiatu Świeckiego”. Niestety, nie udało się go zdobyć, dlatego szukamy sponsorów. Potrzebujemy farb, płócien, sztalug, kredek i dużych rolek papieru, żeby zajęcia mogły się odbywać również na dworze - uzupełnia Monika Rezmer.

Ruszają też w teren, żeby szkolić rodziców i nauczycieli. Ostatnie szkolenie było w przedszkolu „Motylek”.

- Rozumiemy, że w społeczeństwie jest potrzeba rozszerzania wiedzy o spektrum autyzmu, zwłaszcza wśród nauczycieli, ale nie każdego stać na szkolenia, które kosztują nawet 200 zł za godzinę - mówi Aleksandra Sikorska.

- Nasze stowarzyszenie jest po to, żeby szerzyć tę wiedzę społecznie. Nie bierzemy za nic pieniędzy - podkreśla Monika Rezmer.

Pod stałą opieką mają około 30 dzieci z powiatu świeckiego. Terapie dla nich organizują w trzech grupach wiekowych, najmłodszy podopieczny ma trzy lata.

Ma 80 lat i będzie najstarszym wolontariuszem mundialu. "Stworzenie nastroju wielkiego święta to najważniejsze zadanie każdego wolontariusza"

źródło: TVN/x-news

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto