Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna zamiast medyków. Problemy z załogami karetek pogotowia w województwie kujawsko-pomorskim [zdjęcia]

Paweł Czarniak
Paweł Czarniak
Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarna oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe mieli w ostatnim czasie więcej pracy. To skutek protestu ratowników medycznych
Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarna oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe mieli w ostatnim czasie więcej pracy. To skutek protestu ratowników medycznych PC
"Straż pożarna? Przecież ja wzywałem karetkę!" słyszeli strażacy, którzy wyjeżdżali do zdarzeń medycznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W których powiatach było najwięcej zdarzeń? Do jakich zdarzeń wysyłani byli strażacy i ile czekali na medyków? Najgorsza sytuacja miała miejsce na terenie Włocławka i Inowrocławia. Zdjęcia.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Trwa protest ratowników medycznych na terenie naszego kraju. W kilku powiatach województwa kujawsko-pomorskiego medycy masowo poszli na L4. W piątek 1 października na terenie powiatu włocławskiego jeździły tylko dwie karetki z dziewięciu zespołów. W powiecie aleksandrowskim i inowrocławskim sytuacja była jeszcze gorsza. Tam, gdzie sytuacja była najtrudniejsza postanowiono o zmianie lokalizacji stacjonowania karetek pogotowia. Było kilka takich przesunięć między powiatami.

We Włocławku stacjonował motoambulans z Torunia i karetka z Lipna. W Aleksandrowie Kujawskim oddelegowana została karetka pogotowia z Torunia.

Ile razy straż pożarna w kujawsko-pomorskim wyjeżdżała ze względu na brak wolnej karetki?

Jak poinformował nas zastępca dowódcy operacyjnego stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego w Toruniu, od 1 do 4 października strażacy w naszym województwie interweniowali ze względu na brak wolnej karetki 17 razy.

Zdarzenia dotyczyły głównie duszności, zasłabnięć, udaru, pijanych osób leżących w miejscach publicznych.

Pamiętajmy, że w szeregach zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych są również wykwalifikowani ratownicy. Niektórzy pracują także dodatkowo w szpitalach, jeżdżą karetkami transportowymi. Strażacy są na bieżąco doszkalani w tematyce ratownictwa medycznego.

Strażak nie zastąpi jednak ratownika medycznego. Jeśli zdarza się wyjazd.

Tyle razy strażacy wyjechali w danych powiatach kujawsko-pomorskiego

  • Włocławski - 6
  • Inowrocławski - 5
  • Aleksandrowski - 3
  • Mogileński - 2
  • Brodnicki - 1

Nie są to wszystkie zdarzenia, w których strażacy działali na miejscu długo przed karetką pogotowia. Do takiej sytuacji doszło np. na autostradzie A1 w powiecie włocławskim. Strażacy zostali wysłani do wypadku drogowego. Medycy byli na miejscu po prawie 30-40 minutach (LPR z Płocka i karetka z Torunia). W miejscowości Grochowalsk (powiat lipnowski) strażacy OSP zostali wysłani do zabezpieczenia lądowiska LPR, ale jednocześnie udzielali pomocy kobiecie, która zasłabła. Oprócz LPR na miejsce dojechał po kilkudziesięciu minutach motoambulans z Włocławka (oddelegowany z Torunia).

Karetki przypisane do rejonu jeździły na zdarzenia w innych powiatach Kujawsko-Pomorskiego

To, że w powiecie włocławskim były dwie karetki, nie oznaczało, że interweniują tylko na terenie tego powiatu. Według naszych informacji zdarzyły się takie wyjazdy, że karetka z Włocławka musiała pojechała do oddalonej o ponad 50 kilometrów Kruszwicy (powiat inowrocławski). Motoambulans z Torunia, który był oddelegowany do pracy we Włocławku, wyjechał natomiast do zasłabnięcia w powiecie lipnowskim.

W niedzielę 3 października doszło do zdarzenia drogowego na autostradzie A1 w powiecie włocławskim. W okolicy nie było żadnej wolnej karetki. Na miejsce wysłano śmigłowiec LPR z Płocka oraz załogę ratowników medycznych z ... Torunia.

2 października w miejscowości Fabianki w powiecie włocławskim straż pożarna została wysłana do zdarzenia, w którym mężczyzna dostał prawdopodobnie udaru. Po strażakach na miejsce dotarł motoambulans. Brak wolnej karetki w okolicy spowodował, że na miejsce wysłano śmigłowiec LPR z Łodzi.

Brak wolnych karetek. Nie doszło do tragedii z tego powodu w Kujawsko-Pomorskiem

Na szczęście, nie zdarzyło się w tym okresie tak, że karetka lub straż pożarna nie dojechali na czas.

Do najdramatyczniejszej interwencji doszło 1 października w miejscowości Błenna (gmina Izbica Kujawska). U mężczyzny stwierdzono nagłe zatrzymanie krążenia. Strażacy OSP przystąpili do reanimacji, która trwała kilkadziesiąt minut do czasu przyjazdu karetki pogotowia z powiatu radziejowskiego. Później dojechali jeszcze strażacy z Państwowej Straży Pożarnej. Po około godzinnej reanimacji mężczyźnie udało się przywrócić funkcje życiowe. Gdyby nie rozpoczęcie działań przez strażaków OSP Izbica Kujawska razem z OSP Błenna, mężczyzna nie miał by szans na przeżycie.

W powiecie włocławskim znów jeżdżą wszystkie karetki

4 października z chorobowego wróciło większość ratowników medycznych i znów jest dostępnych 9 zespołów ratowników medycznych. To nie oznacza koniec problemów. Jeszcze w poniedziałek nie było obsadzonych karetek w Aleksandrowie Kujawskim i do interwencji jeździły m.in. karetki z powiatu włocławskiego.

Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarna oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe mieli w ostatnim czasie więcej pracy. To skutek protestu ratowników medycznych

Straż pożarna zamiast medyków. Problemy z załogami karetek p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto