Świecie. Na zamku krzyżackim archeolodzy wykopali biżuterię, pieniądze, militaria. Kolejne odkrycia historyczne

Agata Kozicka
Agata Kozicka
Kości, metalowe okucia, militaria, sporo ciekawych fragmentów ceramiki, to kolejne odkrycia archeologów podczas wykopalisk na zamku krzyżackim w Świeciu
Kości, metalowe okucia, militaria, sporo ciekawych fragmentów ceramiki, to kolejne odkrycia archeologów podczas wykopalisk na zamku krzyżackim w Świeciu Agata Kozicka
Po raz kolejny odwiedziliśmy archeologów badających teren inwestycji na zamku krzyżackim w Świeciu. Tym razem archeolog Robert Grochowski opowiedział nam m.in, o bójce na parchamie w okolicach domu krawca, o biżuterii na zamku, pokazał fragmenty kafli z pieców na zamku krzyżackim w Świeciu, monety i którędy na obiekt wchodzi komtur.

Przypomnijmy, ostatnio pisaliśmy o tym, że odsłonili fragment muru obwodowego w miejscu, gdzie kiedyś mogło znajdować się gdanisko, posadzkę budynku na parchamie, kulę armatnią i wiele innych militariów.

Oto, co znaleźli archeolodzy wcześniej. Zobacz galerię!:

Tereny zamku krzyżackiego w Świeciu oraz wokół średniowiecznego obiektu dopiero zaczynają zdradzać nam tajemnice z przeszłości

Archeolodzy kopią na zamku krzyżackim w Świeciu. Są pierwsze...

Tym razem prace na parchamie w południowo-zachodniej części zamku były dużo bardziej zaawansowane.

Wjazd do zamku krzyżackiego w Świeciu odkryty przez archeologów

Chyba najciekawsze wydało nam się odsłonięcie przedbramia

- Na parchamie, pomiędzy murem obwodowym, a ścianą zachodniego skrzydła zamku znajdowało się przedbramie. W naszym wykopie odsłoniliśmy fragment południowej ściany szyi przebrania, wraz z brukiem kamiennym - zauważa Robert Grochowski, archeolog współprowadzący wykopaliska na świeckim zamku.

- Rzędna bruku wyznacza poziom terenu w okresie późnego średniowiecza. Możemy zatem powiedzieć, że po tych kamieniach stąpali onegdaj krzyżaccy konturowe. Co warte podkreślenia, poziom krzyżackiego bruku znajduje się 1,6 m poniżej współczesnego poziomu terenu - podkreśla Robert Grochowski.

Gdzie ten wjazd na zamek w Świeciu znajdował się za czasów pierwszych lokatorów zamku?

- W czasach panowania Krzyżaków oraz w okresie I Rzeczypospolitej pomiędzy przedzamczem, a zamkiem wysokim zlokalizowany był drewniany, częściowo zwodzony most. Obecnie w miejscu mostu znajduje się wał przeciwpowodziowy, z którego korony prowadzi wejście na teren zamku. Przedbramie znajdowało się w osi mostu - dodaje Grochowski.

Zaraz obok pozostałości przedbramia archeolog pokazuje nam relikty kamiennej ławy fundamentowej, stanowiącej posadowienie budynku, datowanego wstępnie na 1. poł. XVI wieku.

- Budynek wzmiankowany jest w lustracji zamku z 1565 roku. Spłonął w okresie "potopu szwedzkiego" – dodaje, pokazując warstwę spalenizny na wapiennej posadzce .

Historia pewnej bójki na zamku krzyżackim w Świeciu

Łatwiej było natomiast ustalić, jaką funkcję pełnił kolejny budynek, którego relikty odsłonięto kilka metrów dalej na południe.

- W 1428 roku na zamkowym parchamie, w rejonie bramy wjazdowej, miała miejsce bójka, pomiędzy miejscowym komturem, a zwierzchnikiem kuchni. Według zeznań świadków, starcie miało miejsce przy "dworze krawca" - przytacza archeolog.

Trwa głosowanie...

Czy w Świeciu jest wystarczająco dużo zieleni?

- Nie odkryliśmy tu co prawda narzędzi, ani innych atrybutów krawieckich, niemniej konstrukcja i technika budowy odkrytych murów oraz towarzyszący im materiał zabytkowy pozwala postawić hipotezę, że jest to właśnie budynek owego krawca – dodaje Grochowski.

A przy nim - kolejny budynek, ale już późniejszy.

Przypomnijmy, posadzkę jeszcze jednego budynku, archeolodzy odsłonili na początku, w wykopie na parchamie przy południowo-wschodniej ścianie zamku.

Znaleziska przy wjeździe na zamek w Świeciu

Podczas prac w tym miejscu archeolodzy odnaleźli liczne zabytki ruchome, w postaci:

  • fragmentów odzieży,
  • wyposażenia oraz
  • kolejne militaria, głównie świetnie zachowane groty bełtów.

Znaleziono także biżuterię. Jest malutki pierścionek, prawdopodobnie dla dziecka, krzyżyk, monety i m.in. metalowa ozdoba, prawdopodobnie okucie na skrzynię, z plastycznym wyobrażeniem statku, najprawdopodobniej kogi.

Więcej danych można będzie uzyskać po konserwacji i szczegółowej analizie zabytku.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia, co archeolodzy znaleźli na parchamie.

Inne ciekawe odkrycia archeolodzy poczynili w wykopie na przedzamczu, czyli w miejscu, gdzie teraz znajduje się kemping.

Przedzamcze w Świeciu pełne niespodzianek

- Pozyskaliśmy w tym miejscu ogromną ilość materiału zabytkowego, datowanego od okresu późnego średniowiecza, aż po czasy współczesne - podkreśla archeolog.

I wyjaśnia: - Przedzamcze, nazywane również zamkiem niskim, to teren, gdzie zlokalizowane było gospodarcze zaplecze zamku, czyli np. stajnie, spichrza, kuźnia, ale również – jak wynika z analizy źródeł pisanych – infirmeria, łaźnia i gemach (dom mieszkalny) komtura.

- Znajdujemy dużą ilość:

  • fragmentów ceramiki naczyniowej,
  • kafli,
  • dachówek,
  • kształtek,
  • jak również artefaktów metalowych: grotów bełtów, strzał do łuku, monet, gwoździ, okuć, itd..

Znaleźli tam też fragment ścian obwodowych i ceglanej posadzki kolejnego budynku. Prace trwają.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie