Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świecie ogłasza konkurs na meble miejskie: ławki, leżaki, śmietniki, itp. Zobacz, jakie ławki, leżaki, donice i krzesła postawiono w Polsce

Agata Kozicka
Agata Kozicka
Gdańsk
Gdańsk Karolina Misztal
10 tys. zł nagrody czeka na autora najlepiej ocenionej koncepcji Małej Architektury dla gminy Świecie. Chodzi o spójna koncepcję dla takich mebli miejskich jak m.in. łałwki, śmietniki, leżaki, stojaki rowerowe i donice.

Przedmiotem konkursu jest przygotowanie projektu na wykonanie opracowania koncepcji Małej Architektury dla gminy, a w szczególności: ławek, opraw na roślinność, koszy na śmieci, słupków wygradzających (tych oddzielających miejsca parkingowe od przestrzeni dla pieszych, stojaków rowerowych i leżaków miejskich.

O pomyśle porozmawialismy z Pawłem Górnym, prezesem Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, jednego z prelegentów konferencji "Moje miasto a w nim...", która odbyła się niedawno w Świeciu.

- Bardzo dobrze, że gmina ogłosiła konkurs. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo, że propozycje będą zupełnie nowe, świeże, kogoś, kto potrafi na miasto spojrzeć z zewnątrz - uważa Górny.

Zwraca uwagę, że dzieki takiemu konkursowi jest szansa, na pewną spójnosć w elementach małej architektury. - Myślę, że projektanci mogą postawić na jakiś wspólny element, coś identyfikującego miasto. Niekoniecznie musi to być herb miasta, mogą to być np. te głowy, które w Świeciu już jakiś czas temu pojawiły sie w mieście. Albo cokolwiek innego, co będzie odróżniało ławki w Świeciu od tych w Chełmnie na przykład.

Poza tym chyba ważne, gdzie te "meble" mają stanąć. Bo poza wspólną koncepcją, mogą mieć motywy związane z miejscem, gdzie się znajdują. Ławeczka w okolicy klubu muzycznego może mieć jakiś element muzyczny, ta przy wodzie - związany z żeglugą, a jeszcze inny - ławeczka w okolicach zabytku, np. średniowiecznego zamku, jaki jest w Świeciu. To trochę jak z krasnalami we Wrocławiu; one też mają różne "zawody" w zależności od miejsca, gdzie są umiejscowione.

Górny poleca także kzesła miejskie i to takie, które nie są wcale na stałe przymocowane. - Takie znajdują się w Bydgoszczy na Starym Rynku [na zdjęciu w galerii do tego teksyu - przyp. red.]. Są dość ciężkie, ale można je przesuwać. Po co? Bo dzięki temu rozwiązaniu dajemy mieszkańcom możliwość decydowania, czy chcą usiąść w samotności, czy też wolą w grupie, zestawić kilka krzeseł. Zanim się na nie zdecydowano była burzliwa dyskusja, czy nie zginą, czy nie zostaną zniszczone, ale okazało się, że nie i świetnie się spisują.

Jeśli chodzi o ławki, to dodaje, że lepiej, aby miały poręcze. - Z kilku powodów. Te z poręczami raczej rzadziej posłużą do spania na nich, a poza tym, a może przede wszystkim, poręcze pomagają osobom starszym podnieść się z takiej ławki.

W konkursie mogą wystartować m.in. architekci, projektanci, graficy, pracownie architektoniczne i projektowe, a także studenci powyższych kierunków oraz inne osoby posiadające umiejętności projektowania form przestrzennych.

Prace można składać do 20 marca 2020r., a wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 marca 2020r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto