Szkoły prywatne dominują w kształceniu dorosłych w Polsce. W powiecie świeckim zainteresowanie nauką dla dorosłych spadło

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Lepiej uczą w publicznych szkołach dla dorosłych. Powiat świecki polega na szkołach prywatnych.

- Co rok około 25 procent maturzystów nie zdaje matury, czemu więc oferta szkół policealnych w powiecie świeckim jest tak skromna? - dziwi się Czytelnik. - I dlaczego dorośli, którzy mają pracę, nie mogą uczyć się dalej w szkołach wieczorowych lub zaocznych w Świeciu? Coraz więcej ludzi rozumie, że dziś liczy się przede wszystkim fach, a nie dyplom na półce, stawiają więc na pracę. Do szkoły chcą też wracać młode matki, które w ciąży musiały przerwać naukę.

Powiat świecki pochylił się na tą sprawą w ubiegłym roku, po otrzymaniu petycji ws. potrzeby utworzenia szkoły podstawowej i liceum dla dorosłych z nauczaniem wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym.
Finansowanie miałoby płynąć ze starostwa, gmin powiatu świeckiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, bo celem uruchomienia szkół byłoby przede wszystkim podniesienie wykształcenia bezrobotnych mieszkańców naszego powiatu.
Po rozpatrzeniu sprawy, Rada Powiatu Świeckiego nie zauważyła potrzeby tworzenia takich szkół.
- Istniało duże zapotrzebowanie na podnoszenie wykształcenia dorosłych w latach 2010 – 2013, dlatego wtedy były tworzone klasy dla dorosłych – argumentują radni w uzasadnieniu uchwały ws. petycji. - Po 2013 roku zainteresowanie szkołami dla dorosłych spadło, ostatni nabór do LO dla dorosłych był na rok szkolny 2018/2019, a do szkoły policealnej na rok 2020/2021.

Przede wszystkim prywatne

Według Głównego Urzędu Statystycznego w roku szkolnym 2019/2020 w Polsce działało 1100 liceów dla dorosłych, w których kształciło się 114 434 uczniów (45 procent kobiet). Większość (74 procent) uczniów kształciła się w trybie zaocznym.
W tym samym okresie było 1618 szkół policealnych, w których kształciło się 188 088 uczniów (71 procent kobiet).
Większość, bo aż 81 procent szkół policealnych stanowią szkoły niepubliczne.

- W ocenie Rady Powiatu Świeckiego oferta ta zaspokaja zapotrzebowanie na tego typu kształcenie. Na terenie powiatu świeckiego są szkoły prowadzone przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego, oferujące podnoszenie wykształcenia w trybie e-learningowym – argumentują radni.

Tymczasem Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że „wskaźniki zdawalności zarówno egzaminu maturalnego, jak i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w publicznych szkołach dla dorosłych są znacznie wyższe, niż w szkołach niepublicznych, które mają dominującą rolę w kształceniu osób dorosłych w Polsce.”

Ci przystojni mężczyźni bawili się w 2021 roku w Miami Club w Świeciu

Najprzystojniejsi mężczyźni w Miami Club Świecie w 2021 roku...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie