Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły zamiast pomagać, szkodzą niepełnosprawnym uczniom

Agnieszka Romanowicz
Elementem uświadamiania o autyzmie są happeningi,  które  stowarzyszenie „Niebieski Klucz” organizuje w Świeciu.
Elementem uświadamiania o autyzmie są happeningi, które stowarzyszenie „Niebieski Klucz” organizuje w Świeciu. Fot. Maciej Ciemny/Archiwum
Dzieci z autyzmem powinny rozwijać się wśród rówieśników.

Jutro o godz. 10 w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu rozpocznie się konferencja pt. „Wspólnie tworzymy lepszy świat dla dzieci ze spektrum autyzmu”.
Jednym z tematów będzie „Nauczanie indywidualne - plaga naszych czasów”.

- To naprawdę poważny problem, bardzo szkodliwy dla dzieci ze spektrum autyzmu (ASD) - podkreśla Hanna Jurek, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu. - Jeżeli dziecko nie jest opóźnione intelektualnie, nie wolno go izolować od rówieśników, bo to pogłębia autyzm. Dzieci z ASD wykazują często wyjątkowe zdolności w określonej dziedzinie. Szkoły powinny szczególnie je wspierać, a nie marnować ich potencjał.

Niestety, nie brakuje szkół, które - wbrew radom specjalistów - idą na łatwiznę zachęcając rodziców dzieci autystycznych do wnioskowania o nauczanie indywidualne.
- Idą na łatwiznę, bo praca z dzieckiem autystycznym jest trudniejsza. Może ono wykazywać niechęć do współpracy, przerywać lekcję, wymaga większej uwagi - tłumaczy Jurek.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, które weszło w życie 1 stycznia 2016 r., szkoły muszą zapewnić dzieciom ze spektrum autyzmu konkretną pomoc.
- W klasach 1 - 3 i przedszkolu nauczycielowi powinien towarzyszyć asystent, który wspomaga ucznia, np. pomaga mu skoncentrować się na temacie lekcji - objaśnia Hanna Jurek.

Jutrzejszą konferencję w Świeciu organizuje m. in. lokalne stowarzyszenie „Niebieski Klucz”. Będzie to już trzecie tego typu wydarzenie w Świeciu. Okazją jest co rok Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia.

- Dzięki tym wydarzeniom świadomość o autyzmie wśród mieszkańców powiatu świeckiego rośnie - uważa Hanna Jurek. - Też mamy w tym swój udział, szkoląc nauczycieli, dyrektorów, pedagogów. Ich rola w odkrywaniu dzieci z ASD jest coraz większa. Niestety, nie obejmie dzieci, które nie chodzą do przedszkola.

Tymczasem wczesna diagnoza ma wpływ na skuteczną pomoc. - Mamy pod opieką już pięciomiesięczne dzieci. Przy właściwej terapii mogą skończyć studia, być niezależne - podkreśla Hanna Jurek i zwraca się do rodziców: - Jeśli dziecko się nie przytula, nie okazuje uczuć, nie chce głaskać po brzuszku, gdy się najadło, itp., przyjdźcie do poradni. Gwarantuję pomoc najlepszych specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto