Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak inowrocławianie odkrywali kultowe miejsca znane z serialu "Samochodzik i templariusze". Zobaczcie zdjęcia

Sławomir Szeliga
Teraz razem inowrocławianie prześledzili przygody pana Tomasza - historyka sztuki i posiadacza niezwykłego samochodu, któremu towarzyszy trzech harcerzy: „Sokole Oko”, „Doktorek” i „Długi Ozór”.
Teraz razem inowrocławianie prześledzili przygody pana Tomasza - historyka sztuki i posiadacza niezwykłego samochodu, któremu towarzyszy trzech harcerzy: „Sokole Oko”, „Doktorek” i „Długi Ozór”. Nadesłane
Sławomir Szeliga wraz z rodziną wybrali się w kolejną podróż szlakiem polskiego serialu. Tym razem inowrocławianie poszukiwali miejsc związanych z kultowym filmem "Samochodzik i templariusze", którego premiera miała miejsce w 1972 roku. - Byłem wtedy w wieku Kacpra - podkreśla pan Sławomir.

Oto relacja Sławomira Szeligi z Inowrocławia:

Teraz razem oglądamy przygody pana Tomasza - historyka sztuki i posiadacza niezwykłego samochodu, któremu towarzyszy trzech harcerzy: „Sokole Oko”, „Doktorek” i „Długi Ozór”.

W roku serialowej premiery ja również wstąpiłem do harcerstwa.

W poszukiwaniu wakacyjnej przygody i... ukrytego skarbu templariuszy dotarliśmy do Radzynia Chełmińskiego, gdzie były zlokalizowane serialowe plenery.

Tam znajdują się ruiny zamku krzyżackiego, jednego z największych w państwie Zakonu. Bohaterowie serialu poszukiwali w nich tajemnych znaków templariuszy prowadzących do legendarnego skarbu. Kacper odnalazł je na zamkowych murach.

Na terenie radzyńskiego zamku są również piwnice, które zostały wykorzystane przez ekipę filmową jako podziemia, w których „zatrzasnęli się” harcerze i kolumna, pod którą spoczywał szkielet oraz miejsce, gdzie nasi bohaterowie odnaleźli skarb templariuszy, choć widzowie serialu mają wrażenie, że nakręcono tę scenę w podziemiach kościoła.

My szukaliśmy dalej docierając do kościoła pw. Świętych Kosmy i Damiana w Okoninie, który posłużył filmowcom za „świątynię z podziemiami w Kortumowie”, ale z jednym wyjątkiem.

Scenę, w której pan Tomasz z harcerzami schodził z kościelnej wieży, nakręcono przy kościele pw. Św. Anny w Radzyniu Chełmińskim.

Nasza wizja lokalna tego miejsca potwierdziła serialową historię. Metalowa drabinka, po której schodzili harcerze z panem Tomaszem, znajduje się tam do dziś!

Na radzyńskim cmentarzu nakręcono scenę oczekiwania na tajemniczego Bahometa. Aby odzyskać notes brodacza kapitan Petersen zostawił kopertę pod świecznikiem w kaplicy Św. Jerzego. Razem z Michałem i panem Tomaszem nie mieli okazji „zobaczyć” Bahometa. My też nie!

Azymut na filmowe Kortumowo był pochodną hasła stanowiącego wskazówkę dla poszukiwaczy skarbów. „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”. Dwa ostatnie słowa w języku łacińskim to: COR TUUM. Tę zagadkę rozwiązał oczywiście Stanisław Mikulski - były agent J-23...

Serialowa akcja ma zresztą odniesienia do dwóch filmów: „Stawka większa niż życie” oraz „Skarb”.

Kolejnym etapem naszej mapy drogowej była wieś Wieldządz.

Wbrew pozorom sceny nad jeziorem /biwakowanie, kąpiel Karen, „kradzież” żaglówki przez Iwonę czy wodne eskapady pana Tomasza/ nie były kręcone w bezpośredniej bliskości radzyńskiego zamku. Plenerem filmowym stało się jezioro wieldządzkie, nad brzegiem którego zrobiliśmy krótki postój w podróży.

Nasza wakacyjna wyprawa doczekała się również szczęśliwego końca, podobnie jak przygoda bohaterów serialu...

„Skarb” odnaleźliśmy w Chrcynnie pod Nasielskiem.

Nie były to ukryte kosztowności templariuszy, ale samochód - amfibia typ 166 VW Schwimmwagen, który „zagrał” w serialu. Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałą kolekcję pojazdów militarnych w muzeum Pancer Farm i usiąść za kierownicą tego niezwykłego pojazdu. Blisko pół wieku temu siedział w nim Stanisław Mikulski wraz z harcerzami. Teraz ja mogłem poczuć się jak filmowy Pan Samochodzik, a Kacper „zagrać” rolę Sokolego Oka.

Do zobaczenia na kolejnej wyprawie śladami filmowego planu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak inowrocławianie odkrywali kultowe miejsca znane z serialu "Samochodzik i templariusze". Zobaczcie zdjęcia - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto