Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Park Solankowy w Inowrocławiu na archiwalnych zdjęciach. Tu zawsze było pięknie!

red
Zobaczcie Uzdrowisko i Park Solankowy w Inowrocławiu na archiwalnych zdjęciach >>>>
Zobaczcie Uzdrowisko i Park Solankowy w Inowrocławiu na archiwalnych zdjęciach >>>>Z Archiwum Romualda Szymańskiego
W 1875 roku w Inowrocławiu powstała spółka akcyjna "Solanki Inowrocławskie" i od tej pory Inowrocław rozwija się jako miasto uzdrowiskowe. - Bez "Solanek" słowo Inowrocław miałoby dziś zupełnie inną treść - mówił w trakcie uroczystości zorganizowanych z okazji 140-lecia inowrocławskiego uzdrowiska historyk Edmund Mikołajczak.

Ciężarówka złamała przepisy w Szadłowicach. Całość nagrała grupa SPEED z Inowrocławia. Zobacz wideo:

od 16 lat

Założycielem inowrocławskiego uzdrowiska był Zygmunt Wilkoński.

Ten znakomity przedsiębiorca, wychowany w duchu patriotycznym, w II połowie XIX w. życiu miasta i regionu odegrał znaczącą rolę. Zajmował stanowisko asesora w Sądzie Powiatowym w Inowrocławiu. Po odmowie wyjazdu do pracy w głąb Niemiec, został wydalony dyscyplinarnie ze służby państwowej. Od tego momentu poświęcił się gospodarowaniu (był m.in. właścicielem majątku Rąbinek) i działalności społecznej.

Warto wspomnieć, że jako pierwszy na Kujawach zastosował pług parowy. Za jego sprawą zbudowano cukrownię w Janikowie. Największą jednak zasługą Zygmunta Wilkońskiego było założenie Solanek. Plan zbudowania zakładu kąpielowego propagował wśród bogatych obywateli i ziemian. W 1875 r. powstała spółka akcyjna "Solanki Inowrocławskie" i od tej pory Inowrocław rozwija się jako miasto uzdrowiskowe.

Założono 16-hektarowy park - dzisiejsze Solanki - rozpoczęto budowę pierwszych obiektów uzdrowiskowych. Powstały wówczas zakłady kąpielowe, dom kuracyjny, pijalnia wód zdrojowych. Tutejsi lekarze przywracali do zdrowia cierpiących na reumatyzm, choroby skóry, dolegliwości kobiece i dziecięcą gruźlicę węzłów chłonnych.

Zobaczcie Uzdrowisko i Park Solankowy w Inowrocławiu na archiwalnych zdjęciach:

Największy rozkwit uzdrowiska nastąpił w międzywojniu. Stało się ono wówczas bardzo modne, a traktowano je po trosze jako przeciwwagę dla kosmpolitycznego i snobistycznego Ciechocinka. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w zdrojowisku nastąpiły znaczne zmiany. Zmodernizowano zakłady kąpielowe, nadając im bardziej atrakcyjne, nowoczesne kształty. Powstały wówczas prawdziwe perełki architektoniczne - Zakład Kąpieli Borowinowych, piękny, monumentalny gmach Zakładu Przyrodoleczniczego (tzw. wziewalnię) czy zachwycający stylem modernistycznym budynek Sanatorium Ubezpieczalni Krajowej. Znacznie powiększono obszar parku Zdrojowego. Wytyczono deptak, wzbogacając Solanki o nieodłączny element uzdrowiskowego krajobrazu - muszlę koncertową.

Inowrocławski zdrój przeżywał wówczas okres prawdziwej prosperity i cieszył się dużą renomą wśród rodaków.

Reperować zdrowie przyjeżdżało to wielu sławnych Polaków, że wymieńmy choćby premiera Władysława Grabskiego, gen. Władysława Sikorskiego, gen. Józefa Hallera, sportowca Janusza Kusocińskiego, znakomitego aktora Ludwika Sempolińskiego, wojewodę pomorskiego (późniejszego prezydenta RP na uchodźstwie) Władysława Raczkiewicza czy prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Wcześniej w Inowrocławiu kurowała się nawet Maria Konopnicka i "Meteor Młodej Polski" Stanisław Przybyszewski.

Największą atrakcją części zdrojowej Inowrocławia są tężnie solankowe, zbudowane w latach 1994-2002.

Po drewnianej konstrukcji z gałązkami tarniny ścieka rozcieńczona solanka wytwarzając leczniczy aerozol, korzystnie działający w schorzeniach górnych dróg oddechowych, nerwicy i tarczycy. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych pięcioboków z wieżyczką, tarasem widokowym i grzybkami inhalacyjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto