Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń to unikatowa perła UNESCO. Jaka jest historia jego wyjątkowej zabudowy i co warto zobaczyć w mieście?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 2.0

Średniowieczny zespół miejski Torunia to jedno z kilkunastu miejsc w kraju, które zostały wpisane na prestiżową listę UNESCO. Co zobaczyć w stolicy woj. kujawsko-pomorskiego podczas wycieczki?
CC BY-SA 2.0 Średniowieczny zespół miejski Torunia to jedno z kilkunastu miejsc w kraju, które zostały wpisane na prestiżową listę UNESCO. Co zobaczyć w stolicy woj. kujawsko-pomorskiego podczas wycieczki? Flickr.com / Krzysztof Belczyński / CC BY-SA 2.0
Tylko kilkanaście miejsc w Polsce może pochwalić się wpisem na cenioną listę – jednym z nich jest Toruń, czyli unikatowa perła UNESCO. Jaka jest historia jego wyjątkowej zabudowy? Co warto zobaczyć w mieście podczas wycieczki? Wszystkie najważniejsze informacje o średniowiecznym zespole staromiejskim Torunia (i nie tylko) znajdziecie w poniższym artykule.

Spis treści

Gdzie jest Toruń? Mapa

Toruń to, obok Bydgoszczy, jedna ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Malowniczo usytuowany nad rzekami Wisłą i Drwęcą, jest jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych, akademickich i – ze względu na wyjątkową zabudowę – turystycznych w Polsce.

Polska perła UNESCO, czyli zabytkowy zespół miejski Torunia

W naszym kraju nie brakuje zachwycających miejsc, jednak tylko 17 z nich zostało docenionych przez komitet UNESCO – wyspecjalizowaną organizację ONZ, której jednym z zadań jest ochrona miejsc o wyjątkowym znaczeniu dla całej ludzkości. Wpis obiektu na prestiżową listę zawsze jest ogromnym wyróżnieniem, którego Toruń doczekał się już w 1997 roku za sprawą średniowiecznego zespołu staromiejskiego. To najstarsza część miasta, w której do dziś można podziwiać wiekowe budowle pamiętające burzliwe dzieje regionu. W XII wieku Krzyżacy postawili tam zamek (jego ruiny można oglądać także obecnie), a przynależność miasta do Hanzy, czyli średniowiecznego związku kupców, znacznie przyspieszyła rozwój Torunia dając początek pięknej zabudowie, która do dziś zachwyca przyjezdnych z całego świata.

Toruń – atrakcje Starego Miasta. To trzeba zobaczyć

Chociaż większość terenów Torunia robi na turystach spore wrażenie, zdecydowanie najpiękniejszą architekturę można podziwiać właśnie na Starym Mieście. Do najważniejszych elementów zabudowy starówki należą m.in.:

  • ratusz,
  • bramy,
  • baszty,
  • mury obronne,
  • kamienice (m.in. Dwór Artusa, przy ul. Rynek Staromiejski 9, 19, 20 i 33, Kamienica pod Gwiazdą)
  • kościoły (Świętych Janów, Świętego Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ducha Świętego)
  • oraz dwory.

Jeżeli chcecie poznać Toruń od podszewki, na jego zwiedzanie zarezerwujcie sobie co najmniej dwa dni – idealną okazją może okazać się np. wolny weekend.

Ratusz Staromiejski w Toruniu. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Przyozdobiony masywną wieżą ratusz to najważniejsze miejsce w mieście i jeden z największych ceglanych budynków tego typu na całym kontynencie. Ratusz został zbudowany w XIV wieku i choć prawie zawsze był siedzibą miejskich władz, w pozostałych częściach okazałej budowli, na przestrzeni lat, mieściły się m.in. skarbiec, więzienie, sala sądowa czy – w czasach wojen – szpital dla żołnierzy. W 1703 roku część budynku, w wyniku oblężenia i bombardowania miasta przez Szwedów, strawił pożar. Na szczęście większość murów ocalała – zabytkowy ratusz udało się odbudować, jednak ślady tamtego wydarzenia pozostają tam widoczne do dziś.

Obecnie w ratuszu mieści się siedziba Muzeum Okręgowego z Galerią Sztuki Gotyckiej i wystawami dotyczącymi rozbudowanej historii miasta. Na tamtejszej wieży ulokowany jest także taras widokowy, codziennie otwarty dla zwiedzających.

Cennik i godziny otwarcia

  • Na sale ekspozycyjne (bilet normalny) – 22,50 zł
  • Na sale ekspozycyjne (bilet ulgowy) – 17,50 zł
  • Na Wieżę Ratuszową (bilet normalny) – 22,50 zł
  • Na Wieżę Ratuszową (bilet ulgowy) – 17,50 zł
  • Na sale ekspozycyjne i Wieżę Ratuszową (bilet normalny) – 36,50 zł
  • Na sale ekspozycyjne i Wieżę Ratuszową (bilet ulgowy) – 28,50 zł

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. W zależności od sezonu, godziny otwarcia różnią się od siebie:

  • od 1 października do 30 kwietnia: 10:00 – 16:00,
  • od 1 października do 30 kwietnia: 10:00 – 18:00.

Podobnie jest w przypadku godzin otwarcia tarasu widokowego na wieży, który można zwiedzać w godzinach:

  • od 1 stycznia do 31 marca oraz od 1 listopada do 31 grudnia: 10:00 – 16:00,
  • od 1 do 30 kwietnia oraz od 1 do 31 października: 10:00 – 18:00,
  • od 1 maja do 30 września: 10:00 – 20:00.

Toruń – Krzywa Wieża. Boska kara czy symbol złamania ślubów?

Niektórzy twierdzą, że toruńska Krzywa Wieża, której odchylenie od pionu to aż 1,4 m, (będąca basztą obronną) została wzniesiona jako symbol złamania ślubów czystości przez jednego z członków zakonu krzyżackiego, który miał spotykać się z córką jednego z tamtejszych kupców. Kolejna teoria, w którą wierzono dawniej, skrzywienie baszty tłumaczy karą boską za „bluźnierczą teorię” Mikołaja Kopernika. Jak jest naprawdę? Zakrzywienie murów prawdopodobnie spowodowane jest osunięciem podłoża, na którym wzniesiono wieżę.

Mury obronne, bramy i baszty. Zabytkowe dziedzictwo Torunia

Średniowieczny zespół staromiejski Torunia tworzą także wspomniane wcześniej mury, bramy i baszty. Do dawnego Torunia prowadziło aż 8 bram, jednak współcześnie możemy zobaczyć tylko (a może aż?) trzy z nich: Klasztorną, Żeglarską i Mostową – reszta bram została rozebrana w XIX wieku. Toruń, ze względu na swoje położenie, był miastem niezwykle ufortyfikowanym – do dziś na jego terenie można podziwiać ok. 150 elementów zabudowy obronnej, m.in. pruską Twierdzę Toruń oraz baszty o oryginalnych nazwach: wspomniana Krzywa Wieża, Koci Łeb, Gołębnik czy Monstrancja.

Toruń, miasto Mikołaja Kopernika

Rzeźba została odsłonięta w 1853 roku. Wykonał ją niemiecki artysta Christian Friedrich Tieck.
Rzeźba została odsłonięta w 1853 roku. Wykonał ją niemiecki artysta Christian Friedrich Tieck. Jacek Smarz / Polska Press / Archiwum

Wspominając o dziedzictwie miasta nie sposób pominąć Mikołaja Kopernika – wielkiego uczonego, który głosił, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. Urodzony w Toruniu Kopernik czasy swojego dzieciństwa i młodości spędził właśnie w tym mieście. Współcześnie wiele miejsc przypomina turystom o pochodzeniu słynnego astronoma – należą do nich m.in.:

  • Dom Kopernika,
  • Pomnik Mikołaja Kopernika obok Ratusza Staromiejskiego,
  • Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika.

Czytaj też: Odkrywamy Toruń. W poszukiwaniu dawnych patronów toruńskich ulic

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Toruń to unikatowa perła UNESCO. Jaka jest historia jego wyjątkowej zabudowy i co warto zobaczyć w mieście? - Strona Podróży

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto