Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie chełmińskim rośnie liczba przypadków znęcania się nad bliskimi

Monika Smól
Przemoc domowa dotyczy wielu kobiet - także w powiecie chełmińskim. Reagujmy i przekonujmy kobiety, by powiedziały NIE przemocy.
Przemoc domowa dotyczy wielu kobiet - także w powiecie chełmińskim. Reagujmy i przekonujmy kobiety, by powiedziały NIE przemocy. archiwum GP
Oprawcy, którzy stosują przemoc wobec najbliższych, zdają się nie obawiać kar. A te mogą być wysokie, nawet do 12 lat więzienia.

Bicie, szarpanie, ale też dręczenie głodem i przemoc psychiczna - wszystkiego tego doświadczają kobiety - także mieszkanki naszego powiatu. Nie wszystkie panie, dręczone przez swoich mężów i konkubentów, decydują się zawiadamiać policję. Niektóre nie chcą z kolei zakładać „Niebieskiej karty”.

Stop przemocy! Kobiety, alarmujcie policję

Statystyki na terenie działania chełmińskiej policji, dotyczące ilości sporządzonych formularzy „Niebieska karta”, wskazują, że systematycznie ich przybywa.

- W 2015 roku wypełniono 133 egzemplarze, a już w ubiegłym roku - 150 - informuje asp. szt. Gabriela Andrzejczyk, p.o. oficera prasowego KPP w Chełmnie. - Część z tych zgłoszeń została potwierdzona na tyle, że zebrany w sprawie materiał przekazano do prokuratury o wniesienie aktu oskarżenia do sądu. I tak, w 2015 roku skierowano 20 takich postępowań, natomiast w 2016 - 22.

Koordynatorem procedury „ Niebieska karta” w naszej komendzie jest asp. szt. Jarosław Mądrzejewski.
- „Niebieską kartę” sporządza się wobec osoby, co do której istnieje podejrzenie, że została dotknięta przemocą w rodzinie - informuje Jarosław Mądrzejewski. - Dokument ten zawiera dane osób dotkniętych przemocą oraz dane osoby, która stosuje przemoc. Umieszczony jest w niej również katalog zachowań określających formy stosowanej przemocy. W dalszej części dokumentu znajdują się informacje o działaniach interwencyjnych podjętych przez policję. W załączniku umieszczony jest wykaz lokalnych placówek udzielających pomocy pokrzywdzonym wraz z adresami i kontaktem telefonicznym i mailowym, z którymi zapoznaje się osoba dotknięta przemocą.

„Niebieska karta” najczęściej wypełniana jest przez policjantów podczas przeprowadzanych interwencji domowych. Osobami uprawnionymi do sporządzenia tego dokumentu poza policjantami są również osoby mające wgląd w środowisko i są to pracownicy socjalni, osoby pracujące w szkołach oraz w placówkach zdrowia.
Kolejnym krokiem po sporządzeniu notatki dotyczącej przemocy w rodzinie jest diagnozowanie problemu i podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie problemowi .

- Zajmują się tym grupy robocze zespołów interdyscyplinarnych - podkreślają w KPP. - Jest to grupa specjalistów reprezentujących instytucje i organizacje z powiatu chełmińskiego na rzecz zapobiegania i zwalczania przemocy. Działania ich są skierowane na rozwiązanie konkretnego problemu. Przy pomocy instytucji oraz prowadzonej kampanii informacyjnej w mediach osoby dotknięte przemocą w rodzinie coraz częściej zaczynają mówić o swoich problemach, przeciwstawiając się negatywnym zachowaniom wobec nich. Izolowane są również od sprawcy. Zaczynają wierzyć w siebie i w swoje możliwości. Dzięki temu, rozpoczynają nowe godne życie.

Za znęcanie się można trafić za kratki

Co kryje się pod pojęciem znęcania się?
- Należy rozumieć przez to umyślne zachowanie się sprawcy wobec osoby najbliższej w celu jej udręczenia, poniżenia lub dokuczenia albo wyrządzenia jej innej przykrości - wyjaśnia Gabriela Andrzejczyk. - Przestępstwo to można popełnić zarówno przez działanie - bicie czy lżenie, jak również poprzez zaniechanie - na przykład dręczenie głodem. Przedmiotem ochrony jest rodzina, jej prawidłowe funkcjonowanie oraz opieka.
Za fizyczne lub psychiczne znęcanie nad osobą najbliższą grozi kara do pięciu lat więzienia.

- Jednak w przypadku stosowania przez sprawcę szczególnego okrucieństwa grozi mu nawet dziesięć lat pozbawienia wolności - dodaje policjantka. - Jeżeli następstwem czynu jest targniecie się pokrzywdzonego na własne życie sprawca podlega karze do dwunastu lat pozbawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto