Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie świeckim atakują kleszcze! Idziesz do lasu - włóż skarpetki

ak
W pierwszym półroczu tego roku zanotowano w powiecie świeckim 21 zachorowań na boreliozę.
W pierwszym półroczu tego roku zanotowano w powiecie świeckim 21 zachorowań na boreliozę. Pixabay
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świeciu ostrzega. W tym roku zanotowano więcej zachorowań na boreliozę, czyli chorobę przenoszoną przez kleszcze.

- Już trzeciego kleszcza wyciągałam z mojego syna - opowiada nam pani Kinga. - Nie wiem, czy jest ich teraz tak dużo, czy po prostu on je do siebie przyciąga, a może teraz, kiedy skończył 4 lata, tak dużo biega, że je zgarnia gdzie się da.

Zapytaliśmy w sanepidzie czy mamy akurat „wysyp” kleszczy i kiedy są ona bardziej aktywne? Niestety, sanepid nie zbiera informacji ani o liczebności kleszczy, ani o ich aktywności, ani nawet o liczbie ukąszeń. Ale zbiera zgłoszenia w zakresie chorób odkleszczowych, tj. boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

W pierwszym półroczu 2018 roku na terenie powiatu świeckiego odnotowano 21 przypadków zachorowań na boreliozę, a w pierwszym półroczu 2017 roku było 18 tego typu zachorowań.

Borelioza to choroba zakaźna wywołana przez bakterię należącą do krętków, przenoszoną na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodziny Ixodes. Niestety nie ma też szczepionki przeciwko boreliozie.

Jest natomiast szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. To druga obok boreliozy, bardzo poważna choroba przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją wirusy z rodziny Flaviviridae bytujące w ślinie kleszczy.

To choroba układu nerwowego, na którą, w przeciwieństwie do boreliozy, jest szczepionka. I coraz więcej osób decyduje się na nią. W pierwszym półroczu tego roku przeciwko KZM na terenie powiatu świeckiego zaszczepiono 84 osoby. W pierwszym półroczu ubiegłego roku było to tylko 40 osób.

Sanepid na swojej stronie internetowej podaje, jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza.

★ W razie możliwości należy unikać miejsc zalesionych np. lasów i pól, nie zbaczać ze ścieżki leśnej.

★ W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy, nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy, etc.), a nawet można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce.

★ Stosować środki odstraszające kleszcze.

★ Powinniśmy zmienić i dokładnie wytrzepać odzież, którą nosiliśmy w lesie.

★ Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzeć całe ciało. Zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy.

A jeśli znajdziemy kleszcza?

★ Należy natychmiast delikatnie go usunąć kleszcza. W tym celu należy użyć pęsety. Pęsetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Kleszcza nie należy wykręcać lub próbować wycisnąć. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją.

★ Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować.

★ Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, trzeba zwrócić się do lekarza.

★ Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

Jak zabezpieczyć mieszkanie wyjeżdżając na wakacje?

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto