Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program "Poszukiwacze Historii" był kręcony w powiecie świeckim. Znamy dokładną datę emisji

Jakub Keller
Jakub Keller
Emisja odcinka programu "Poszukiwacze Historii" kręconego w Gródku nastąpi najprawdopodobniej pod koniec maja 2021 roku
Emisja odcinka programu "Poszukiwacze Historii" kręconego w Gródku nastąpi najprawdopodobniej pod koniec maja 2021 roku fot. Hubert Lemańczyk/Nadleśnictwo Dąbrowa
Jeden z odcinków programu „Poszukiwacze Historii” realizowany był pod koniec kwietnia w Gródku. Jego emisja nastąpi 25 maja.

Przypomnijmy, że zdjęcia realizowano we współpracy z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym. - Prowadzimy na terenie parku badania archeologiczne i współpracujemy z panem Olafem Papkiewiczem, redaktorem programu „Poszukiwacze Historii”. Wówczas padła propozycja, aby jeden odcinek zrealizować w Gródku - mówi Mateusz Sosnowski z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Program „Poszukiwacze Historii” emitowany jest na kanale Polsat Play. Odcinek, który kręcony był w powiecie świeckim zobaczyć będziemy mogli 25 maja o godz. 22. Program cieszy się sporą popularnością, a jego tematykę zdradza już sam tytuł. Prowadzący, zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski szukają w ziemi śladów historii Polski.

Czego więc szukali w Gródku? - Tam nigdy nie były prowadzone badania archeologiczne. A to bardzo ciekawy teren. Wiele wskazuje na to, że w 1091 roku toczyła się tam bitwa Władysława I Hermana z Pomorzanami. Próbowaliśmy odszukać jakikolwiek ślad i potwierdzić, że faktycznie bitwa ta miała miejsce - mówi Mateusz Sosnowski. Ale efektów poszukiwań zdradzać nie chce. - Wszystko będzie można zobaczyć w programie - ucina.

Zdjęcia z planu zobaczyć można klikając w poniższy niebieski przycisk.

Nieco więcej szczegółów w tej sprawie w swoich mediach społecznościowych ujawniło Nadleśnictwo Dąbrowa. Z wpisu nadleśnictwa wynika, że podczas kręcenia odcinka, prócz niewybuchów, które zabezpieczył patrol saperski natrafiono na wyjątkową tablicę. - Została ona napisana przez Niemców i postawiona w miejscu zborowej mogiły pomordowanych podczas nalotu. Tablica zaginęła być może podczas pierwszych prac ekshumacyjnych i nawet leśniczy Hubert Lemańczyk stracił nadzieję na jej odnalezienie. Jednak się odnalazła. Tablica była pewnego rodzaju propagandą i jest unikalną pamiątką tego smutnego miejsca. Trafi ona do muzeum a w zasobach leśniczego znajdzie się kopia – czytamy na profilu nadleśnictwa Dąbrowa.

Tak wyglądają najładniejsze kobiety, które bawiły się w Miami Club w Świeciu

Najpiękniejsze kobiety w Miami Club w Świeciu. Zobacz zdjęci...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto