Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie świeckim stawiają na lokalne produkty i producentów

Agnieszka Romanowicz
Jeżewianki podczas spotkania z włoską delegacją w Chrystkowie. Przedstawia je Iwona Karolewska, sekretarz powiatu.
Jeżewianki podczas spotkania z włoską delegacją w Chrystkowie. Przedstawia je Iwona Karolewska, sekretarz powiatu. Agnieszka Romanowicz
Ruchanki Jeżewianek na spotkaniu z Włochami, sery Adamczyków i wina Janasińskich na targach turystyki. Powiat korzysta z produktów regionalnych.

Coraz częściej produkty lokalne są w centrum wydarzeń organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Świeciu. Przykładem może być wrześniowa wizyta włoskiej delegacji w chacie w Chrystkowie. Przybysze z południowego Tyrolu szukali tu kontaktów i porad, jak promować produkty lokalne, bo ich region pozostaje w cieniu potężnych marek turystycznych (Wenecja i Verona). Włosi poznali nasze smaki, a także ich wytwórców, jak panie z kół gospodyń wiejskich w Jeżewie czy państwa Janasińskich, właścicieli winnicy w Topolnie.

Lokalne produkty pojawiły się też na stoisku promocyjnym powiatu świeckiego podczas dożynek wojewódzkich. Współtworzyły je lokalne firmy: Bart, Kier, Gzella, Spółdzielnia Mleczarska „Świecka”, Winnica Talerzyk, Sery Adamczyk, Soki Pamuła, GS Nowe, GS Pruszcz. - Przygotowując nasze stoiska, upominki, organizując wydarzenia i spotkania dbamy o to aby korzystać z miejsc i produktów regionalnych - podkreśla Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego. - Aby ułatwić turystom dotarcie do nich, stworzyliśmy „Mapy pasji” z oznaczeniem miejsc, gdzie można nabyć poszczególne produkty. Wydaliśmy je w formie podkładek do restauracji, żeby klienci, czekając na posiłek, mogli choćby przypadkiem zapoznać się z ofertą.

Starostwo dąży do jednolitego oznakowania produktów regionalnych. - Wraz z lokalnymi wytwórcami stworzymy „Koszyk smaków powiatu świeckiego” - markę, która będzie dawała gwarancję jakości produktów i promowała powiat - zapowiada Karolewska. - Zamiast kupować materiały reklamowe, będziemy wspierali lokalne podmioty i przetwory.

Lokalni wytwórcy promowani są m.in. podczas targów turystycznych. - My finansujemy stoisko - zaznacza pani sekretarz. - W tym roku na Toruńskim Festiwalu Smaku byli z nami Winnica przy Talerzyku, soki Pamuła, miody Wnuk, sery Adamczyk, KGW Jeżewo, Wioska Chlebowa, LGD, TPDW. Podobny skład towarzyszył nam na Festiwalu Wisły w Toruniu, ale dołączyła Fundacja Aktywizacji i Integracji z Nowego. Właśnie podmioty ekonomii społecznej są grupą, którą chcemy wspierać wyjątkowo, m.in. przez zakupy u nich.

Od 2016 r. podczas Festiwalu Smaku w Grucznie wybierany jest Smak Regionu. To również z inicjatywy powiatu.

Pogoda na dzień 02.10.2017 | KUJAWSKO-POMORSKIE

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto