Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tleniu odsłonięto tablicę upamiętniającą Zdzisława Badochę „Żelaznego"

Jakub Keller
Jakub Keller
Tak było podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Zdzisława Badochę "Żelaznego" w Tleniu
Tak było podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Zdzisława Badochę "Żelaznego" w Tleniu Paweł Jędryczka, Wdecki Park Krajobrazowy
W Tleniu (gmina Osie) odsłonięto tablicę upamiętniającą ppor. Zdzisława Badochę „Żelaznego”, jednego z "żołnierzy wyklętych".
od 16 lat

Obelisk z tablicą upamiętniającą z wojskowymi honorami w obecności mieszkańców i asyście przedstawicieli władz lokalnych odsłonięto obok powstającego Centrum Czynnej Ochrony Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu.

Zdzisław Badocha „Żelazny” według historyków był jednym z najdzielniejszych żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łukaszkę”.

Do brygady, zwanej „Brygadą śmierci” Badocha wstąpił w maju 1944 r.. Z bronią w ręku przeciwstawiał się oddziałom UB, MO czy NKWD. 15 sierpnia 1945 roku, w święto Wojska Polskiego, mjr Zygmunt Szendzielarz awansował go na podporucznika. Po wojnie został żołnierzem antykomunistycznego podziemia.

Oddział "Żelaznego" wśród pomorskich komunistów budził strach. Badocha zapisał się w historii akcją, którą przeprowadził 19 maja 1946 roku. Wówczas na terenie powiatów: Starogardu Gdańskiego i Kościerzyny, poruszając się samochodem partyzanci rozbroili siedem posterunków MO i placówkę UB. Z rozkazu "Żelaznego" rozstrzelano pięciu funkcjonariuszy UB, w tym sowieckiego oficera NKWD.

Major "Łupaszka" za tę akcję wnioskował o odznaczenie "Żelaznego" Krzyżem Virtuti Militari.

Badocha został ranny na początku czerwca 1946 roku po starciu z UB w rejonie Dzierzgonia i Sztumu. Przetransportowano go na leczenie do majątku Czernin koło Sztumu. 28 czerwca 1946 roku kilkunastoosobowa grupa funkcjonariuszy UB z Malborka trafiła do Czernina, gdzie natknęła się na „Żelaznego”. Ten nie chciał się poddać. Poległ w walce. Zmarł wskutek trafienia odłamkiem granatu. Miał 21 lat.

Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.

Tak w lutym 2022 roku wyglądała budowa drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Dworzysko

Budowa drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Dworzysko. Tak wygl...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto