Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie ćwiczenia wojskowe w Chełmnie 2022. Żołnierze zbudowali przeprawę przez Wisłę. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Żołnierze w trakcie przeprawy szkolą się, by móc zgrać swoje elementy ugrupowania i być przygotowanym do działania w każdych warunkach
Żołnierze w trakcie przeprawy szkolą się, by móc zgrać swoje elementy ugrupowania i być przygotowanym do działania w każdych warunkach Rafał Przybylski
Pododdziały 16 Dywizji Zmechanizowanej wraz z wydzielonymi siłami zbrojnymi RP i sojusznikami przeprowadziły forsowanie Wisły w Chełmnie. - Zaplanowane działania udały się bez zastrzeżeń, współpraca wojsk inżynieryjnych, lotniczych, zmechanizowanych, pancernych robiła niesamowite wrażenie - mówi mjr Magdalena Kościńska, rzecznik prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej.
od 16 lat

Ważnym aspektem realizacji zadań podczas przeprawy wodnej jest współdziałanie. I między innymi w tym żołnierze biorący udział w ćwiczeniu spisali się świetnie.

Jednostki z 16 Dywizji Zmechanizowanej podczas pokonywania Wisły ćwiczyły z Siłami Powietrznymi, Wojskami Obrony Terytorialnej, Lotnictwem Wojsk Lądowych, Wojskami inżynieryjnymi oraz sojusznikami NATO enhanced Forward Presence Battle Group Poland. Byli żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej, 11 Pułku Artyleryjskiego, 9 Brygady Pancernej, 20 Brygady Zmechanizowanej, 15 Pułku Przeciwlotniczego, 8 Brygady Terytorialnej, Batalionu Grupy Bojowej z Orzysza, 3 Flotylli Okrętów, wojsk inżynieryjnych, sił powietrznych.

- Działały wojska polskie, amerykańskie i brytyjskie, wykonanie zadania obserwowali też Włosi i Holendrzy - informuje mjr Magdalena Kościńska. - W ubiegłym roku ćwiczyliśmy pokonanie jeziora i znacznie płytszej rzeki Narew. Tutaj wykonaliśmy kolejny etap ćwiczeń. Do poważnego przedsięwzięcia - sforsowania Wisły - żołnierze przygotowywali się w swoich jednostkach wojskowych. A dziś ćwiczenie przeprowadzone zostało przez płk. Piotra Fajkowskiego, dowódcę 15 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze przećwiczyli wspólne procedury, doskonalili współpracę i umiejętności. Wszystko robiło niesamowite wrażenie i na przyglądających się, jak i uczestniczących żołnierzach - mimo iż mają często po 20 lat i więcej służby. Żołnierze byli w działaniach zgrani co do minuty, świetnie współpracowali. By dojść do takiej perfekcji potrzeba długiej pracy.

Na Wiśle w Chełmnie można było podziwiać sprzęt wojskowy - w tym rosomaki, jackale, strykery, łodzie przeprawowe. Żołnierze 3 Flotylli Okrętów przed wykonaniem przeprawy sprawdzili dno rzeki, by żołnierze wiedzieli, jak mogą się po nim przedostać.

Pokonanie przeszkody wodnej to główne zadanie realizowane w trakcie ćwiczenia przez jednostki 16 Dywizji Zmechanizowanej i siły przydzielone. Żołnierze w trakcie przeprawy szkolą się, by móc zgrać swoje elementy ugrupowania i być przygotowanym do działania w każdych warunkach terenowych i atmosferycznych.

Podczas forsowania przeszkody wodnej przetransportowano sprzęt i pojazdy wojskowe pokonując rzekę Wisłę. Celem tego elementu działań w ramach ćwiczenia była koordynacja i doskonalenie współpracy poszczególnych elementów rodzajów sił zbrojnych w prowadzeniu działań związanych z forsowaniem przeszkód i zbiorników wodnych, realizowanych na tak dużą skalę. Region, w którym operują jednostki 16DZ charakteryzuje się znaczną ilością zbiorników wodnych, które planiści z dywizji muszą uwzględniać planując wszelkie działania.

Zobaczcie zdjęcia z ćwiczenia żołnierzy w Chełmnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto