Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt Jeżewa, Maciej Rakowicz, własnym przykładem zachęca do oddawania osocza przez ozdrowieńców

Agata Kozicka
Agata Kozicka
jezewo.eu
Wójt Jeżewa, Maciej Rakowicz wraz z rodziną przeszli koronawirusa. Teraz, aby pomoc innym chorym, dramatycznie walczącym z wirusem, oddał osocze. Każde takie oddanie, jak zaznacza, to trzy dawki leku dla najbardziej chorych.

Jak przekonuje wójt Maciej Rakowicz, on sam COVID-19 przechodził łagodnie. - Ale wiem, że nie wszyscy mają takie szczęście. Są ludzie od nas z gminy, którzy dużo gorzej przechodzą tę chorobę. Wiem, bo z tymi, którzy zachorują jestem w kontakcie; czasem trzeba zorganizować zakupy, albo jakąś inną pomoc. I tym, którzy trafiają do szpitala możemy pomóc - podkeśla.

Wójt Jeżewa apeluje: "Ozdrowieńcu - uratuj 9 chorych na COVID-19"

Wójt gminy Jeżewo apeluje teraz do mieszkańców gminy Jeżewo, którzy pokonali Covid-19, o oddawanie osocza.

Przypomnijmy, aby oddać osocze trzeba wybrać się do punktu w Grudziądzu. albo w Bydgoszczy.

- Nie ma odpowiedniej aparatury w punkcie w Świeciu, aby pobierać osocze. Co więcej, nie ma nawet takich autobusów, które mogłyby jeździć i pobierać osocze. Pozostaje wizyta w tych punktach, gdzie taki sprzęt się znajduje - zauważa Rakowicz.

- Na miejscu przeprowadzany jest wywiad, pobierana próbka krwi do badania. Samo oddawanie osocza trwało u mnie ok. 40 minut. Okazało się, że mogę oddać aż trzy porcje. To ważne, bo nie można oddawać osocza dla chorych nie wiadomo jak często. To tylko określonych kilka dni, kiedy jest ono tak wartościowe - zaznacza wójt Jeżewa.

- Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym - podpowiada Maciej Rakowicz.

Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie osób chorych na COVID-19.

- Jeden ozdrowieniec oddając 3-krotnie osocze może przyczynić się do powstania aż 9 dawek leku na tę chorobę - zaznacza wójt Jeżewa. - To bardzo dużo, dlatego też zachęcam ozdrowieńców z naszej gminy i nie tylko, tych wszystkich, którzy przeszli zakażenie COVID-19, by zostali dawcami osocza.

Najintratniejsze oferty pracy w powiecie świeckim. Zobacz, kogo poszukują pracodawcy

10 najlepiej płatnych ofert pracy! Praca w Świeciu i okolica...

- Chciałbym zaapelować do ozdrowieńców, aby oddawali osocze. To w sumie niewiele, jak na szansę uratowania komuś życia - apeluje wójt.

Opowiada nam tez o smsie, którego dostał od mieszkańca gminy Jeżewo, który z bardzo ciężkim przebiegiem COVID-19 walczył w szpitalu w Grudziądzu. Pisze o tym, żeby nie bagatelizować tej choroby, nie wątpić w jej istnienie i - aby uchronić przed nią siebie i innych - stosować się do wszelkich zaleceń, maseczki, dezynfekcja i najlepiej unikanie jakichkolwiek spotkań towarzyskich. jak dodał, kilkuzdaniowego smsa pisał kilkadziesiąt minut.

Kto to jest ozdrowieniec?

  • Osoba, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa SARS-CoV-2 (przebyła zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19), lub
  • Osoba, u której nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów wymazowych RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Kto może być dawcą osocza?

Wszystkie osoby, które:

  • Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami)
  • Są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów, a u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,
  • Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741)
  • Są w wieku 18-65 lat,
  • Ważą min. 50 kg
  • W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania wykonywane przez RCKiK.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w ilości między 500-650 ml w tygodniowych odstępach. Jest to metoda powszechnie stosowana, którą na co dzień pobierane jest osocze od dawców.

Jest to proces całkowicie bezpieczny, trwający ok 30-40 min., do którego używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku.

Trwa głosowanie...

Czy zdarza Ci się oddawać krew?

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

W punktach poboru krwi obowiązują szczególne środki ostrożności, mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa Dawcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wójt Jeżewa, Maciej Rakowicz, własnym przykładem zachęca do oddawania osocza przez ozdrowieńców - Gazeta Pomorska

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto