Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt ostrzega mieszkańców przed atakami wilków

Agnieszka Romanowicz
Wilki uznaje się za zwierzęta ostrożne i płochliwe, ale nie wolno ich lekceważyć, dlatego dzieci nie powinny chodzić same do lasu.
Wilki uznaje się za zwierzęta ostrożne i płochliwe, ale nie wolno ich lekceważyć, dlatego dzieci nie powinny chodzić same do lasu. freeimages
Uwaga! U schyłku lata wilczy apetyt rośnie. Trzeba zamykać zwierzęta hodowlane na noc, w przeciwnym razie nie można liczyć na odszkodowanie.

Krzysztof Michalak, wójt gminy Warlubie, skierował ostrzeżenie do mieszkańców gminy, w szczególności z sołectw Lipinki, Płochocin i Płochocinek, o zamykanie zwierząt hodowlanych na noc. Zaapelował też o ostrożność do osób przebywających w lasach.

Ma to związek z ostatnim atakiem wilków. Przypomnijmy, zgryzły pięć cieląt danieli z hodowli w Lipinkach.

Przyrodnicy podkreślają, że populacja wilków w Europie rośnie. Bardzo widoczne jest to na przykładzie naszego województwa, gdzie w 2015 r. było 17 wilków, w bieżącym natomiast naliczono ich już 160.

Niepokoi to lokalnych hodowców zwierzyny.

- Głodne wilki będą atakować także za dnia, a zwłaszcza rano - obawia się Czytelnik. - Słyszałem o takich napaściach pod Brodnicą. A przecież nikt nie będzie zamykać zwierzyny na całe dnie albo siedzieć z nią na pastwiskach!

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informuje, że ataki drapieżników mogą występować przez cały okres wypasów, jednak największe natężenie notuje się od sierpnia do października, gdy znacząco wzrasta zapotrzebowanie pokarmowe wilczych szczeniąt.

Dlatego GDOŚ rozpowszechnia poradnik, jak zabezpieczyć się przed wilkami. Czytamy w nim, że jednym ze sposobów są tzw. fladry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40 cm, ponaszywane na dość cienki lecz mocny sznurek co 30-40 cm. Należy je rozwiesić wokół pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemię żerdziach, w taki sposób, by dolne krawędzie materiału znajdowały się około 15 cm nad powierzchnią gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze. Inną metodą są pastuchy elektryczne. Pomocne mogą również być psy szkolone do obrony przed wilkami, a także ogrodzenia z siatki o wysokości powyżej 2 m, wkopanej minimum 0,5 m w głąb ziemi.

Bezwzględnie jednak nie należy pozostawiać zwierząt na pastwisku na noc bez zapewnienia im odpowiedniej opieki. W takim przypadku hodowca nie może nawet liczyć na odszkodowanie, które przysługuje za straty spowodowane przez wilki.

Pogoda na dzień (29.08.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE


DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto