Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykształcenie ludzi w Kujawsko-Pomorskiem według Głównego Urzędu Statystycznego. W jednej kategorii jesteśmy liderem

opr. (wixad)
Jesteśmy coraz lepiej wykształceni. Ale nie wszyscy.
Jesteśmy coraz lepiej wykształceni. Ale nie wszyscy. Tomasz Czachorowski
Jak z naszym wykształceniem? Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejne dane. Niektóre zaskakują!

Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Dane dotyczące wykształcenia w Polsce budzą optymizm, bo – przynajmniej na papierze – jesteśmy coraz lepiej wykształceni. Odsetek osób z wykształceniem co najmniej średnim to obecnie 55,5 proc. a to oznacza wzrost o 7 punktów proc. Najbardziej powiększyła się liczba Polaków z wykształceniem wyższym - z 17,1 proc. w 2011 r. do 23,1 proc. w 2021 r. (6 punktów proc.). Odnotowano 40-proc. wzrost w grupie osób posiadających tytuł magistra i magistra inżyniera. W 2021 r. najwyższy udział osób legitymujących się wykształceniem wyższym stanowiły osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia i odsetek ich wyniósł blisko 60 proc. wśród ogółu ludności o tym poziomie wykształcenia.

Już tylko co 10 osoba z wykształceniem podstawowym

Wśród Polaków dominują jednak absolwenci szkół średnich, których odsetek wynosi 32,4 proc. (w 2011 r. – 31,4 proc.). Wykształcenie zasadnicze zawodowe posiada 19,6 proc., a to oznacza spadek w stosunku do 2011 (21,7 proc.).

Rekordowo obniżyła się liczba osób z wykształceniem wykształceniem podstawowym - z 18,3 proc. w 2011 r. do poziomu 11,7 proc. Wykształcenie zasadnicze zawodowe najczęściej deklarowały osoby w grupie wieku 45 - 69 lat. Osoby w młodszych grupach wiekowych (do 30 roku życia) zdecydowanie najrzadziej wybierały zasadnicze szkoły zawodowe.

Kujawsko-Pomorskie - liderzy z zawodówek

W 2021 r. przeszło co trzeci mieszkaniec województwa mazowieckiego legitymował się wyższym poziomem wykształcenia. Po przeciwnej stronie continuum było Lubuskie, w której magistrów i inżynierów jest najmniej.

Jeśli chodzi o osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym , prym wiodą Wielkopolska (23,4 proc.), Kujawsko-Pomorskie (23 proc.) i Opolskie (22,8 proc.). Fachowców po zawodówce ze świecą szukać nie tylko na „inteligenckim” Mazowszu, ale w na Podlasiu, gdzie jest ich ledwie 15,5 proc. (przy średnim wskaźniku dla kraju 19,6 proc.).

Niechlubny rekord braku wykształcenia dzielą między soba trzy województwa, w których procent osób z podstawówką lub brakiem jakiegokolwiek świadectwa jest najwyższy. Chodzi o województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i łódzkie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wykształcenie ludzi w Kujawsko-Pomorskiem według Głównego Urzędu Statystycznego. W jednej kategorii jesteśmy liderem - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto