XIX-wieczny wzór lokalnej tradycji budowlanej z Gruczna ma być przeniesiony

Agnieszka Romanowicz ([email protected])
Agnieszka Romanowicz
Udostępnij:
Budynek przy ul. Wojska Polskiego 5 w Grucznie musi zostać rozebrany w związku z przebudową drogi 245.

- Na początku października wpłynął do nas wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich dla rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 245 na odcinku Gruczno - Głogówko Królewskie, gdzie na rysunkach koncepcyjnych pojawia się kolizja inwestycji z obiektem przy ul. Wojska Polskiego 5 w Grucznie – informuje Janusz Flemming z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegatura w Bydgoszczy.

W ubiegłym tygodniu przeprowadzono oględziny trasy inwestycji w celu wydania zaleceń, zgodnie z którymi budynek powinien zostać przeniesiony. Miejsce jego translokacji nie zostało jeszcze uzgodnione.
Drewniany, zadbany, ozdobiony roślinnością domek w centrum Gruczna, jest dumą i punktem charakterystycznym wsi, obiektem inspiracji dla wielu artystów.
Według konserwatorów zabytków jest też przykładem nielicznie zachowanej drewnianej zabudowy wiejskiej z końca XIX w.

- Stanowi wzór lokalnej tradycji budowlanej i jest materialnym świadectwem historii zabudowy na tym terenie, elementem współtworzącym tożsamość kulturową i historyczną wsi – podkreśla Janusz Flemming.

Uwagę zwraca konstrukcja drewnianego obiektu, tzw. sumikowo-łątkowa, składająca się z belki poziomej opartej na fundamencie i pionowych słupków połączonych na czopy z podwaliną. Budynek stoi na kamienno-ceglanej podmurówce, jest kryty wtórnie eternitem. Częściowo zachowały się stolarka drzwiowa oraz okienna z ozdobnymi obramieniami.

Propozycję nowej lokalizacji obiektu ma dla konserwatora Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
- Mamy wolną działkę w Chrystkowie. Przy realnym wsparciu urzędu konserwatora, możemy tam właściwie wyeksponować ten zabytek – uważa Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
Z jego inicjatywy obiekt ma być dokładnie wydatowany dzięki współpracy z prof. Tomaszem Ważnym, twórcą polskiej dendroarcheologii.
- Z próby drewna pobranej z tego domku profesor może ustalić rok, a nawet porę roku ścięcia drzew, z których został zbudowany. W ten sam sposób profesor Ważny wydatował chatę w Chrystkowie i okazało się, że jest o 20 lat młodsza niż uważaliśmy – przypomina Jarosław Pająkowski.

Tak było na koncercie Łydki Grubasa w Chocolate Club w Świeciu

Świecie. Łydka Grubasa zagrała w Chocolate Club. Zobacz zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie