Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z mieszkaniami komunalnymi będzie lepiej? Więcej pieniędzy na remonty i budowę dzięki zmianom w prawie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Z mieszkaniami komunalnymi od lat jest w Polsce problem. Planowane zmiany w prawie mają poprawić sytuację.
Z mieszkaniami komunalnymi od lat jest w Polsce problem. Planowane zmiany w prawie mają poprawić sytuację. Karolina Misztal / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Mieszkania komunalne to dla gmin trudny temat – większość samorządów nie ma pieniędzy na dbanie o posiadane lokale, przez co ich stan pozostawia wiele do życzenia, a kolejki oczekujących są długie. Rząd pracuje jednak nad ustawą o poprawie warunków mieszkaniowych, dzięki której m.in. gminy łatwiej zdobędą dofinansowanie na remonty i budowę.

Spis treści

Mieszkania komunalne dostaną zastrzyk pieniędzy. Co planuje rząd?

Większość gmin boryka się z brakiem pieniędzy na remont mieszkań komunalnych oraz socjalnych. Wiele z tych obiektów jest w złym stanie technicznym, a część oferuje najemcom bardzo niski standard życia (np. wspólna toaleta na piętrze, brak windy). Nowa ustawa, której projekt pojawił się w czerwcu na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego, ma szansę to zmienić. Planowane zmiany w prawie to dobra wiadomość dla tysięcy gorzej zarabiających rodzin, czekających w kolejkach po mieszkanie od gminy – dają bowiem szansę na remonty lokali oraz budowę nowych.

Wsparcie finansowe dla samorządów na zasób mieszkaniowy ma się zwiększyć, m.in. dzięki wprowadzeniu nowych grantów, o które będą mogły starać się gminy:

  • grant na termomodernizację – na kompleksowe prace związane z ociepleniem i wymianą źródła ciepła – 10 proc. kosztów inwestycji,
  • grant OZE – na zakup i montaż źródeł ciepła wykorzystujących odnawialne źródła energii – 50 proc. kosztów inwestycji,
  • grant MZG (mieszkaniowy zasób gminy) – środki na poprawę efektywności energetycznej budynku – 30 proc. kosztów inwestycji.

Najciekawszy wydaje się właśnie grant MZG, który gmina uzyska, jeśli planuje wymianę źródeł ciepła w budynku na bardziej ekologiczne (zabronione są kotły na paliwo stałe) lub podłączenie obiektu do sieci ciepłowniczej.

W ramach negocjacji z Komisją Europejską ustalono, że grant ze środków KPO wynosi 30 proc. kosztów inwestycji i uzupełnia aktualnie obowiązujące dofinansowanie w wysokości 50 proc. lub 60 proc. (budynki zabytkowe). Zrównuje to intensywność wsparcia remontów takich budynków z intensywnością wsparcia oferowaną w ramach innych programów wsparcia budownictwa komunalnego (realizowanych ze środków Funduszu Dopłat) – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Wyższe kwoty z Funduszu Dopłat. Na jakie cele będą pieniądze?

Gminy już dziś mogą pozyskiwać środki na mieszkania socjalne i komunalne z państwowego Funduszu Dopłat. Po zmianach w prawie gmina będzie mogła uzyskać wsparcie w wysokości nie 50 proc. kosztów inwestycji, jak obecnie, ale aż 80 proc. Na dodatkowe bezzwrotne wsparcie mogą liczyć samorządy, które postanowią przeprowadzić wymianę pieców na bardziej ekologiczne w budynku zamieszkałym przez osoby, którym zagraża ubóstwo energetyczne (mające zbyt wysokie wydatki na energię).

Dodatkowo gminy będą zachęcane finansowo do budowy mieszkań komunalnych i socjalnych o podwyższonym standardzie efektywności energetycznej (tracących mniej ciepła i bardziej ekologicznych). Przy takiej budowie możliwe do uzyskania wsparcie będzie o 15–25 proc. wyższe niż przy budynku o standardowej efektywności energetycznej. Dofinansowanie będzie mogło pokryć nawet 95 proc. kosztów inwestycji – a zatem gmina zbuduje taki obiekt praktycznie za darmo.

Zmiany w prawie potrzebne na wczoraj

Nowa ustawa daje szansę na choćby częściową poprawę tragicznej sytuacji większości samorządów, jeśli chodzi o gminny zasób mieszkaniowy. Jak wykazała niedawna kontrola Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzona w woj. dolnośląskim, na mieszkanie komunalne czeka się dziś od 317 dni do ponad 6 lat, a ponad 90 proc. gminnych lokali znajduje się w budynkach powstałych przed 1945 r.. Nietrudno zgadnąć, w jakim stanie technicznym jest wiele z tych obiektów, zwłaszcza że wiele z nich od dekad nie przeszło generalnego remontu.

Wskutek nierzetelnego utrzymywania zasobu mieszkaniowego stan techniczny kilkunastu skontrolowanych budynków stwarzał bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzkiego – alarmują eksperci NIK.

Podobnie zła sytuacja panuje w większości polskich gmin – tylko nieliczne remontują swoje lokale komunalne lub je modernizują. Jeśli do remontu już dochodzi, często są to tylko doraźne prace, mające zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu budynku. O budowie nowych mieszkań zwykle nie ma mowy – na takie przedsięwzięcia brakuje pieniędzy, a często także i woli ze strony lokalnych władz. Jak wykazała kontrola NIK na Dolnym Śląsku, wiele samorządów nawet nie przygotowało długofalowej strategii dbania o swój zasób mieszkaniowy, a jeśli już taka strategia została stworzona, to zwykle nie jest ona realizowana. Pozostaje zatem nadzieja, że nowe rządowe granty zachęcą gminy do większej aktywności w tej sferze.

Dodaj firmę
Logo firmy Najwyższa Izba Kontroli
Warszawa, ul. Filtrowa 57
Reklama
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z mieszkaniami komunalnymi będzie lepiej? Więcej pieniędzy na remonty i budowę dzięki zmianom w prawie - RegioDom.pl

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto