Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz sam jak piękna i surowa jest teraz kujawska Wisła [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wisła na wysokości Kępy Ostromeckiej (między Solcem Kujawskim a bydgoskim Fordonem). Woda burzy się na starej, zniszczonej ostrodze wiślanej
Wisła na wysokości Kępy Ostromeckiej (między Solcem Kujawskim a bydgoskim Fordonem). Woda burzy się na starej, zniszczonej ostrodze wiślanej Marek Weckwerth
Wisła między Solcem Kujawskim a bydgoskim Brdyujściem, czyli ujściem Brdy, to jeden z najciekawszych odcinków wielkiej rzeki na całej jej długości, a to 1047 kilometrów.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 4 odcinek 7

od 16 lat

Niezwykłość tego około 10- kilometrowego fragmentu Wisły sprowadza się do kilku rzeczy: woda płynie tu rozległą i głęboką rynną Pradoliny Toruńsko – Eberswaldzkiej, która (mowa o pradolinie) na wysokości Bydgoszczy nadal utrzymuje kierunek zachodni (równoleżnikowy), zaś sama Wisła skręca nagle pod kątem prostym na północ, opływając znajdująca się na prawym brzegu malowniczą Kępę Ostromecką. To najostrzejszy zakręt na całym szlaku Wisły. Wystarczy spojrzeć na mapę Polski.

Pradolina Toruńsko – Eberswaldzka to relikt czasów, gdy wielokrotnie większa niż dziś Wisła, a właściwie Prawisła, znajdowała ujście w Morzu Północnym. Około 10- 12 tysięcy lat temu, czyli u schyłku ostatniej epoki lodowcowej, jej wody przebiły się w okolicy dzisiejszego Brdyujścia, Fordonu i Ostromecka przez czoło topniejącego w coraz mocniejszych promieniach słońca lądolodu i obrały kierunek ku Bałtykowi. Wyżłobiły przy tym nową głęboką rynnę, która dziś nazywana jest Doliną Dolnej Wisły.

To też może Cię zainteresować

I właśnie temu faktowi zawdzięczamy tak niezwykły twór hydrogeologiczny – Pradolina Toruńsko – Eberswaldzka oczywiście została w terenie, choć kierunek płynięcia wód na sporym odcinku odwrócił się – dokładnie między ujściem Brdy a położonymi w pobliżu Kanału Bydgoskiego Łochowem i Kruszyńcem. Do tych miejscowości płynie się pod prąd, a po drodze – aby to płynięcie było w ogóle możliwe – pokonuje się 6 śluz. Płynie tędy oczywiście już nie Wisła, a – na wspomnianym odcinku - Brda i Kanał Bydgoski. To także fragment międzynarodowej drogi wodnej E-70.

Niezwykłe kreski na brzegu

Oddajmy się jednak kontemplacji tego, co między Solcem Kujawskim a Bydgoszczą jest teraz ciekawego…
Na prawym, klifowym brzegu Wisły należącym do Kępy Ostromeckiej zauważyliśmy regularne bruzdy, linie, jakby celowo przez kogoś wykonane. Regularność „rysunku” jest tak duża, że można by przypisać go celowemu działaniu człowieka wyposażonego w jakąś maszynę. W każdym razie rzecz jest zastanawiająca.

- Jedynym wytłumaczeniem tego zjawiska jest działalność samej Wisły, zapewne zimowej wędrówki kry. Tę mieliśmy, jak pamiętamy, pod koniec grudnia, gdy zjawiska lodowe na rzece pojawiły się, by wkrótce zniknąć. Ale to co kra zrobiła na tym akurat brzegu, zostało doskonale utrwalone w piasku. I zostanie dopóki poziom wody nie podniesie się i nie rozmyje tych śladów – wyjaśnia prof. Zygmunt Babiński, hydrolog i badacz Wisły z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Nurt przyniósł stare drzewa

Zimowy pochód wiślanych wód przywlókł też wiele pni starych pni drzew. Teraz zalegają niczym cielska prehistorycznych potworów na tym samym ostromeckim brzegu oraz na wiślanych ostrogach (wychodzących z brzegu pod kątem prostym budowlach regulacyjnych).

To też może Cię zainteresować

Większość ostróg powstała jeszcze w czasach zaboru pruskiego i nie naprawiana została rozmyta przez silny nurt i to co z nim płynie.

* Zdjęcia pochodzą z odbytego w minioną sobotę rejsu kajakowego autora fotoreportażu. Autor wyruszył z przystani "Zimne Wody" w Bydgoszczy, która już otwiera się na sezon turystyczny. To dolny odcinek Brdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto