Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żonkile w wazonie mogą cieszyć naprawdę długo. Pomogą te sprytne triki! Sprawdź, jak kupować żonkile i o co zadbać, by długo były świeże

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Bukietem wiosennych żonkili można się cieszyć bez żadnej okazji. Warto jednak zadbać o to, by kwiaty były jak najbardziej trwałe.
Bukietem wiosennych żonkili można się cieszyć bez żadnej okazji. Warto jednak zadbać o to, by kwiaty były jak najbardziej trwałe. Lisa Fotiolis/pexels.com
Żonkile to popularne wiosenne kwiaty. W marcu i kwietniu ich pęczek można kupić nawet w supermarkecie, a przy tym są to jedne z najtańszych kwiatów ciętych. Ich intensywnie żółty kolor ożywi nawet mniej słoneczny wiosenny dzień, dlatego żonkile warto sobie sprawić nawet bez okazji. Dobrze jednak zadbać o to, by te kwiaty w wazonie były jak najtrwalsze. Nie jest to trudne. Polecamy kilka sprytnych trików, które sprawią, że cięte żonkile będą stały w wazonie naprawdę długo.

Spis treści

Żonkile to wyjątkowo popularne kwiaty, które zakwitają już wczesną wiosną. Są jednym z gatunków narcyzów, a wyróżniają się jaskrawo żółtą barwą kwiatów i charakterystyczną, długą „trąbką”, czyli tzw. przykoronkiem. Żonkile można uprawiać w ogrodach, zimą popularne są także w doniczkach, ale wiosną warto kupić ich bukiet. Radosny kolor kwiatów idealnie pasuje do wiosennych dekoracji domu.

Kupujemy żonkile do wazonu

Żonkile mają przystępne ceny, a wiosną można je kupić w pęczkach nawet w marketach. Jeśli jednak chcemy, żeby były trwałe, warto zacząć od dobrego wyboru przy zakupie. Przede wszystkim nie kupujmy już całkowicie rozwiniętych kwiatów, bo długo nie postoją w wazonie. Nie bójmy się za to żonkili w pączkach, w domu szybko się rozwiną. Takie żonkile w pączkach niekiedy są trzymane przez sprzedawców bez wody – jeśli nie są rozwinięte, to śmiało możemy je kupić. W domu pięknie rozwiną się (zwróćmy tylko uwagę na to, żeby łodygi nie były wiotkie, a pąki przyschnięte). Jeśli robimy większe zakupy i kupujemy żonkile przy okazji, zwróćmy uwagę, żeby kwiaty nie pogniotły się lub nie połamały wśród innych sprawunków.

Jak zadbać o żonkile w domu?

Kiedy przyniesiemy żonkile do domu, warto zrobić dwie rzeczy. Jedna z nich to podcięcie końcówek łodyg. Najlepiej zrobić to pod kątem, a nie prosto, bo wtedy powierzchnia, przez którą rośliny czerpią wodę, będzie większa. Wbrew pozorom łatwiej to zrobić ostrym nożem niż nożyczkami.

Na żonkile wybierzmy odpowiednio szeroki wazon lub dzbanek, bo kwiaty nie powinny być ściśnięte. Ważne, żeby miały miejsce nie tylko w dolnej części naczynia, ale też górnej. Wazon napełnijmy zimną wodą. Najlepiej by była odstana i pozbawiona resztek chloru. Kolejne kwiaty, którym podcięliśmy łodygę, wkładajmy od razu do wody – to druga rzecz, o którą powinniśmy zadbać.

Jak przedłużyć żywotność żonkili w wazonie?

Żonkile to wiosenne kwiaty, które znoszą nawet przymrozki. A to oznacza, że również w domu wolą chłód niż przegrzanie. Postarajmy się znaleźć dla nich możliwie chłodne miejsce – nie stawiajmy ich np. na parapecie południowego okna czy w pobliżu grzejnika.

Jeśli chcemy, by żonkile w wazonie (i inne kwiaty także) były trwałe, musimy przede wszystkim pamiętać o regularnej wymianie wody – nawet codziennie. Za to, że kwiaty szybko marnieją, odpowiadają w dużej mierze bakterie gnilne, rozwijające się w niezmienianej wodzie. Zawsze warto używać wody odstanej i możliwie zimnej, a przy jej wymianie podcinać końcówki łodyg. Warto też wypłukać wazon.

Uwaga: nie lejmy wody do pełna – wystarczy, że tylko kilka centymetrów łodyg będzie zanurzone! Ale sprawdzajmy też stan wody, bo jeśli kwiatów jest dużo, to mogą ją „wypić” szybciej, niż nam się wydaje. Wtedy jej poziom trzeba uzupełnić.

Polecamy: Chcesz mieć zdrowe kwiaty doniczkowe? Wypróbuj ten trik z wodą przy podlewaniu!

Triki na przedłużenie trwałości ciętych żonkili

Jeśli chcemy dodatkowo przedłużyć trwałość żonkili, możemy dodać do wody kostki lodu. Tu warto wiedzieć, że jeśli kupiliśmy kwiaty w pączkach, to tak potraktowane, będą potrzebowały więcej czasu, żeby się rozwinąć.

Inną godną polecenia metodą jest dodawanie do wody tabletki typu aspiryna. Ten popularny lek zawiera korzystne dla roślin salicylany i hamuje namnażanie się wspomnianych bakterii. Odpowiednia proporcja to 1 tabletka na 2 litry wody. Poczekajmy, aż preparat rozpuści się, zanim włożymy żonkile do wody.

Żonkile nie lubią towarzystwa!

Kiedy decydujemy się na bukiet żonkili, pamiętajmy, by nie łączyć ich z innymi kwiatami. Samym żonkilom to nie zaszkodzi, ale ich towarzyszom – owszem. Żonkile (i inne narcyzy) wydzielają z łodyg sok, który jest toksyczny dla innych roślin i źle na nie wpływa.

Nie ozdabiaj talerzy i potraw żonkilami!

Pamiętajmy też, by ciętych żonkili (i innych narcyzów) nie kłaść bezpośrednio na talerzach i innych elementach nakryciach stołu, nie ozdabiajmy też nimi potraw. Sok tych roślin jest szkodliwy również dla ludzi i po zjedzeniu może powodować zatrucia. Nie musimy jednak obawiać się żonkili w wazonie. Te spokojnie mogą stanąć na stole.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żonkile w wazonie mogą cieszyć naprawdę długo. Pomogą te sprytne triki! Sprawdź, jak kupować żonkile i o co zadbać, by długo były świeże - RegioDom.pl

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto